Zajímavosti ze Svazu

Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města
Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města

Jak jsme vás již informovali, novela rozšiřující pravomoci NKÚ jde na vládu s rozporem. Podívejte se na diskuzi v redakci Moderní obce s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou a naším výkonným ředitelem Pavlem Drahovzalem.

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

Centra společných služeb obcí

13.03.2019 13:25

Příklady dobré praxe II - Nákup energie a technologie na opravu komunikací

 

Každý měsíc si o příkladech dobré praxe z Center společných služeb můžete přečíst v časopisu Moderní obec. Postupně vám je budeme představovat. 

Nyní přinášíme další dva příklady dobré praxe z CSS:

11/2018 - CSS Sdružení obcí Orlicko – společný nákup energie

V roce 2012 se Sdružení obcí Orlicko dohodlo se svými členskými obcemi na společném postupu při nákupu elektrické energie. Po dlouhých diskuzích se Orlicko rozhodlo nakupovat elektrickou energii jak v hladině nízkého napětí, tak v hladině vysokého napětí na Českomoravské komoditní burze Kladno a uzavřelo smlouvu o provádění burzovních obchodů  s burzovním dohodcem firmou FIN-servis, a.s,  se kterým spolupracuje Sdružení obcí Orlicko dosud.

Od samého počátku, z důvodu zajištění většího objemu obchodu, přizvalo Sdružení obcí Orlicko k společnému nákupu elektrické energie i obce a jimi zřizované organizace  z území CSS LANŠKROUNSKO a z území CSS Mikroregion Severo-Lanškrounsko a tak se  do prvého nákupu na rok 2013  zapojilo celkem 392 odběrných míst ve vlastnictví buď přímo obcí nebo jimi zřizovaných organizací. Objem nakupované elektrické energie byl pro rok 2013 6 000 MWh a dále se objem zvyšoval.

Díky společným nákupům došlo ke snížení cen. Od roku 2013 (nákup na rok 2014) nakupuje Sdružení obcí Orlicko s LANŠKROUNSKEM a s Mikroregionem Severo-Lanškrounsko na komoditní burze i zemní plyn. Pro rok 2017  tyto obce těchto svazků  nakoupily prostřednictvím komoditní burzy  24 000 MWh zemního plynu a vykázána úspora při nákupu plynu díky společnému postupu dosáhla 6 mil. Kč.  

 

12/2018 CSS Mikroregion Ivančicko – Společný nákup technologie na opravu komunikací v mikroregionu

Obce v CSS Mikroregionu Ivančicko se společně domluvily a nakoupily technologii na opravu výtluků v povrchu asfaltových komunikací. Stroj nakoupily v loňském roce 2017 na základě požadavků obcí. Zájem využívat technologii má všech 14 měst a obcí mikroregionu.

Jako u každého sdíleného majetku je obtížné nastavit optimální model jeho využívání. A právě zde hraje klíčovou roli Centrum společných služeb, které zajišťuje na základě požadavků obcí zapůjčování tohoto stroje a koordinuje obcemi dobrovolného svazku harmonogram oprav. Podpora CSS je tedy v nákupu této technologie ale i jejího spravování tzn. CSS vede evidenci kdo, kdy bude mít stroj vypůjčený, na jaké opravy a další údaje. CSS se také stará o následný případný servis, nákup materiálu a další využití stroje.

Obce získaly společným zakoupením této technologie bezproblémový přístup ke kompletnímu vybavení pro opravy výtluků, prasklin, děr, vypouklin na asfaltových silnicích, cyklostezkách, chodnících, hřištích apod. Nemusí tak žádat externí firmy, technické služby o opravy a dlouze na ně čekat, soutěžit zakázky a tak dále. Mají stroj vždy po ruce, pokud samozřejmě nevyužívá jiná obec, a lhůty na opravy silnic jsou mnohem kratší.  

 

Díky meziobecní spolupráci a společnému nákupu v  CSS Mikroregionu Ivančicko obce ušetřily spoustu finančních prostředků. Snížily čas a náklady na opravu komunikací, což je nejen k užitku obcí, ale má samozřejmě pozitivní vliv na spokojenost jejich obyvatel.

 
Soubory ke stažení
 

Naše akce

 

Právní konference

Svazu měst a obcí ČR

5.-7.2. 2020

Hotel Jezerka - Seč

 

Naši partneři

 

Kalendář

11. prosince 2019 13:00-16:00

Seminář Budoucnost komunálních voleb

Praha PSP
10. ledna 2020 10:00-13:00

Legislativní komise

Praha, Kancelář Svazu
 
24. ledna 2020 10:00-13:00

Finanční komise

Praha, Kancelář Svazu
 
4. února 2020 10:00-13:00

Pracovní skupina obcí II. typu

Praha, Kancelář Svazu
 
5. února 2020 16:00-18:00

Předsednictvo Svazu

Hotel Jezerka na Seči
 

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje