Zajímavosti ze Svazu

Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města
Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města

Jak jsme vás již informovali, novela rozšiřující pravomoci NKÚ jde na vládu s rozporem. Podívejte se na diskuzi v redakci Moderní obce s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou a naším výkonným ředitelem Pavlem Drahovzalem.

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

29.11.2017 09:30

Q&A Mgr. Pavla Štrobachová, starostka města Smečno

1. Jaká je Vaše původní profese a jak Vám pomáhá v současné práci pro města a obce?

Původní profesí jsem zdravotní sestra. Celý život jsem pracovala ve zdravotnictví, byla jsem na ARU, na „jipce“ a jezdila jsem se záchrankou. Zdravotnictví je velmi náročný, adrenalinový obor. A dá se říct, že jsem z něj přestoupila do dalšího adrenalinového oboru - veřejné  správy jako starostka.

2. Kolikáté volební období jste ve funkci? 

V městečku, které má 2 000 obyvatel, dělám starostku třetí volební období.

3. Jaké jsou Vaše záměry a cíle v Předsednictvu Svazu?

Mojí parketou jsou sociální věci a zdravotnictví, mám mimo jiné na starosti zdravotně-sociální komisi Svazu. A této oblasti bych se chtěla věnovat i v předsednictvu. Opravdu vyspělý a kulturní stát se pozná podle toho, jak se stará o své staré a potřebné. Máme stále co zlepšovat.

4. Co byste chtěl v oblasti samospráv zejména změnit a proč?

Pokud bych měla tu moc, dala poslancům – a berte to, prosím, s nadsázkou – dva roky klidně i placených prázdnin. Během nich by nesměli vydat žádný zákon. Což by bylo rozhodně prospěšnější, než jak je to dosud, kdy chrlí jeden zákon za druhým. Převažuje kvantita nad kvalitou.

Ale vážně: rozhodně bych doporučovala změnit zákon o sociálních službách. Tak, aby kladl větší důraz na provázanost sociální oblasti a zdravotnictví a také na vzdělání pečujících osob. Také bych výrazně omezila byrokracii. I když je to téma všech voleb, během čtyřletého funkčního období vlády papírů vždy přibude. Vezmu-li jen Smečno: když jsem před jedenácti lety nastupovala, dostala jsem zhruba 900 písemných materiálů, maily začínaly. Dnes se dostáváme na 1 700 písemných dokumentů, a to nepočítám tisíce mailů. Pro samou byrokracii skoro nemáme čas na občany.  

5. Co považujete za svůj největší úspěch ve vedení Vašeho města?

Jsem hrdá na spoustu věcí. Rozjel se spolkový život, pořádáme čtyři desítky akcí. Některé jsou tradiční, například Anenská pouť a mezinárodní varhanní festival, máme tu totiž nejstarší renesanční varhany ve střední Evropě. Jiné akce jako Máje se obnovily. Pořádáme Slavnosti města, benefiční akce, chystá se adventní program. Opravujeme památky, stavíme infrastrukturu.  Podařilo se nám rekonstruovat školu a školku, kam se vejde na 400 dětí, jsme totiž spádová obec. Vybudovali jsme sportovní halu i víceúčelové hřiště. Moc si přitom cením zájmu lidí. Že se je podařilo vtáhnout do života obce, baví je to a žijí tu rádi. Jako já. Smečno je moje srdeční záležitost.  

 
 

Naše akce

XXII. celostátní finanční konference

21. - 22. listopadu 2019, Praha

Naši partneři

 

Kalendář

24. září 2019 09:00-15:00

Seminář - Zastupitel v právu

Praha

 Justiční areál Na Míčánkách, Praha 10 Vršovice, 28. pluku 29B, dražební sál

 
detail akce
26. září 2019 09:00-11:00

Komora měst

Rezidence RoSa, Praha 8
 
26. září 2019 09:00-11:00

Komora obcí

Rezidence RoSa, Praha 8
 
26. září 2019 11:00-13:00

Rada Svazu

Rezidence RoSa, Praha 8
 
26. září 2019 13:00-16:00

Bezpečnostní komise

Praha, Kancelář Svazu
 

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje