Zajímavosti ze Svazu

Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města
Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města

Jak jsme vás již informovali, novela rozšiřující pravomoci NKÚ jde na vládu s rozporem. Podívejte se na diskuzi v redakci Moderní obce s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou a naším výkonným ředitelem Pavlem Drahovzalem.

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

SMO ČR

ELEKTRONICKÝ ZPRAVODAJ SMO ČR

Pozvání na KRAJSKÁ SETKÁNÍ (č. 3 / 15. února 2019)

SMO ČR
Právě jsme pro Vás připravili elektronický zpravodaj, tentokrát věnovaný únorovým a březnovým Krajským setkáním Svazu měst a obcí.
Upozorněte také své kolegy na úřadě nebo zastupitele, že se k odběru našeho zpravodaje mohou přihlásit vyplněním registračního formuláře. Vše důležité se také dozvíte, pokud budete sledovat naši stránku na Facebooku.
KRAJSKÁ SETKÁNÍ 2019 
Právě v těchto dnech jsme zahájili seriál Krajských setkání Svazu měst a obcí. Úspěšně jsme již absolvovali první dvě akce v Ústí nad Labem a Hradci Králové, v dalších jedenácti místech - krajských městech - se na setkání s vámi těšíme!
Tradiční Krajská setkání jsou třináctidílným maratonem jednodenních konferenčních akcí pro starostky a starosty nejen členských obcí Svazu, ale i těch nečlenských, pro které aktuální témata samospráv podávají odborníci na danou oblast.
HOSTÉ A PŘEDNÁŠEJÍCÍ
Svazoví zástupci představí delegátům konferencí aktivity, činnosti a projekty Svazu měst a obcí. Dále zazní příspěvky na aktuální témata samospráv od odborníků z ministerstev, státních institucí i firem. Mimořádně přínosný a pro praxi užitečný je také seminář kolegů z projektu Efektivní správa obcí (ESO) „Jak přežít kontrolu, aneb hlavní zákonné povinnosti obcí a úskalí kontrol“.
AKTUÁLNĚ
Na zahajovacím krajském setkání zaznělo usnesení Předsednictva Svazu, které odmítá navržené znění nového stavebního zákona. Postoj Svazu podpořili přítomní účastníci a vyzvali Předsednictvo k medializaci negativního postoje.
Krajské setkání představitelů měst a obcí Ústeckého kraje zároveň vyzvalo vedení Svazu měst a obcí České republiky k jednání s ministerstvem vnitra o úpravě a navýšení platů starostů a místostarostů územně samosprávných celků tak, aby odpovídaly jejich postavení.
Tato prohlášení a postoje můžete podpořit a připojit se k nim na dalších krajských setkáních svým podpisem i vy.
PROGRAM A TERMÍNY
K dispozici ke stažení je rozpis termínů jednotlivých setkání a připravovaný program. Více informací najdete též na svazovém webu.
REGISTRACE
Přihlašujte se prosím prostřednictvím formuláře na webu anebo přes odkazy v tabulce zde:

 kraj

termín

místo

registrace

Ústecký kraj

program

12. února

Krajský úřad Ústeckého kraje 
(Velký konferenční sál)
Velká Hradební 3118/48,
Ústí nad Labem

X

Královéhradecký kraj

14. února

Krajský úřad Královéhradeckého kraje (zastupitelský sál)
Pivovarské náměstí 1245,
Hradec Králové

X

Kraj Vysočina

20. února

Hotel Gustav Mahler, Jihlava
Křížová 4, Jihlava

ZDE

Jihočeský kraj

21. února

Krajský úřad Jihočeského kraje 
(zastupitelský sál)
U Zimního stadionu 1952/2
České Budějovice

ZDE

Jihomoravský kraj

5. března

Kongresové centrum Veletrhů Brno
(sál A)
Výstaviště 405/1, Brno

ZDE

Středočeský kraj

+ hl. m. Praha

7. března

Magistrát hlavního města Prahy 
(velký zasedací sál)
Mariánské nám. 2, Praha 1

ZDE  

Plzeňský kraj

13.března

Parkhotel Plzeň 
(sál Conferenza)
U Borského parku 31, Plzeň

ZDE

Karlovarský kraj

14.března

Krajský úřad Karlovarského kraje (zastupitelský sál)
Závodní 353/88, Karlovy Vary

ZDE

Liberecký kraj18.březnaKrajský úřad Libereckého kraje 
(multimediální sál)
U Jezu 642, Liberec
ZDE

Pardubický kraj

21.března

Congress Centre Pardubice 
(Velký sál)
Masarykovo nám. 2799, Pardubice

ZDE 

 Moravskoslezský kraj

26.března

Clarion Congress Hotel Ostrava
Zkrácená 2703, Ostrava

ZDE 

Olomoucký kraj

27.března

Magistrát města Olomouc 
(velký zasedací sál)
Hynaisova 10, Olomouc

ZDE

Zlínský kraj

28.března

Kongresové centrum Zlín
(malý sál)
náměstí T.G. Masaryka 5556, Zlín

ZDE  

 PARTNEŘI
Mediálními partnery krajských setkání Svazu jsou deníky Lidové noviny a MF DNES a časopis Svazu Informační servis (InS).
Svaz měst a obcí ČR, 5. května 1640/65, 140 21 Praha 4
tel.: +420 234 709 711, fax: +420 234 709 786, e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3 / IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje