Zajímavosti ze Svazu

Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města
Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města

Jak jsme vás již informovali, novela rozšiřující pravomoci NKÚ jde na vládu s rozporem. Podívejte se na diskuzi v redakci Moderní obce s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou a naším výkonným ředitelem Pavlem Drahovzalem.

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

SMO ČR

ELEKTRONICKÝ ZPRAVODAJ SMO ČR

č. 4 / 5. března 2019

SMO ČR
Právě jsme pro Vás připravili přehled novinek zveřejněných na webových stránkách Svazu měst a obcí ČR (www.smocr.cz). Upozorněte také své kolegy na úřadě nebo zastupitele, že se k odběru našeho zpravodaje mohou přihlásit vyplněním registračního formuláře. Vše důležité se také dozvíte, pokud budete sledovat naši stránku na Facebooku.
AKTUÁLNĚ
Připomínáme Krajská setkání Svazu a blížící se Sněm
Krajská setkání jsou v plném proudu, rádi Vás uvítáme na těchto jednodenních konferencích pro starostky a starosty nejen členských obcí Svazu. A již se blíží květnový Sněm, nejvýznamnější svazová událost letošního roku, na kterou Vás srdečně zveme. Aktuální informace sledujte na našem webu.
Zaslouží si vaše obec či městys srovnání s dalšími krásnými vesnickými klenoty naší země? Nezapomeňte ji přihlásit do již pětadvacátého ročníku této soutěže. Uzávěrka přihlášek: 30. duben 2019.
Tato společnost rozesílá na adresy obcí a měst výzvu k platbě za Právní předpisy pro veřejnou správu.
Situaci s vypadlým systémem NEN Svaz měst a obcí již sleduje a jeho zástupci připravují výzvu pro ministerstvo pro místní rozvoj s žádostí o řešení celé situace.
Novinkou, se kterou se v rámci projektu ESO nyní máte možnost seznámit, je nabídka akreditovaného vzdělávání pro zaměstnance měst, obcí, krajů a dobrovolných svazků obcí.
Svaz měst a obcí ČR nesouhlasí se změnami ve stavebním zákoně, ztotožňuje se se stanovisky starostů.
POZVÁNKA
Srdečně vás zveme na odbornou konferenci pořádanou místopředsedou Senátu Jiřím Oberfalzerem za účasti předsedy Svazu Františka Lukla. Konference se koná v úterý 19. března v Jednacím sále Senátu v Praze, případný zájem potvrďte do 13. 3.
Dne 2. dubna 2019 bude v Praze probíhat historicky první Fórum investorů v sociálních službách zaměřené na veřejné a soukromé investory v oblasti sociálních služeb.
Zveme Vás na konferenci BEZPEČNÁ ŠKOLA 2019, která se uskuteční dne 23. 5. 2019 v Národní technické knihovně v Praze 6 - Dejvicích.
SPRÁVA OBCE
Přinášíme přehled předpisů vyhlášených ve Sbírce zákonů v posledních týdnech, které mohou mít dopad do činnosti obcí.
ŠKOLSTVÍ
Na základě připomínek Svazu měst a obcí České republiky se podařilo v rámci meziresortního připomínkového řízení zamezit novele konkursní vyhlášky MŠMT.
GDPR
Vybíráme nejzajímavější příspěvky na téma správy osobních údajů.
MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE
IHS institut a Erasmus University v Rotterdamu nabízí zástupcům měst a regionů bezplatný vzdělávací program financovaný v rámci projektu PROSPECT, který funguje na bázi přenosu zkušeností a příkladů dobré praxe. Pozor, uzávěrka je již 6. 3.
Moldavské turistické letovisko má zájem o navázání partnerství s českým městem za účelem výměny zkušeností v oblasti podpory turistiky.
EU A REGIONÁLNÍ ROZVOJ
ŠKODA AUTO vyhlásila grantové programy pro rok 2019 na podporu regionů, kde má své výrobní závody. Jedná se o sedm programů, ve kterých se rozdělí celkem 7 600 000 Kč.
Přinášíme shrnutí z konání odborné konference k tématu metropolitní spolupráce „Jaká je budoucnost metropolitní spolupráce v ČR? Perspektivy lokální, regionální a národní úrovně“.
Pět miliard na vědu, výzkum, ochranu životního prostředí, obnovu kulturního dědictví či vzdělávání k dispozici od dubna 2019.
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
MŽP vypsalo výzvu s dotací na projekty takzvané velké dešťovky pro obce, ale i pro občany. 
 PRÁVNÍ PORADNA
Vybrali jsme aktuální dotazy z naší právní poradny – Poradnaproobce.cz (www.poradnaproobce.cz):
Pokud vás odpovědi na dotazy zajímají, stačí na ně kliknout a zobrazit si odpověď. Využijte možnosti, že každá obec si může zřídit až 11 přístupů do právní poradny. Pokud nevíte, jak na to, klikněte zde.
OSTATNÍ
Nabízíme možnost čerpání grantu v Nadaci rozvoje občanské společnosti. 
Číslo 1/2019 časopisu informujícího o dění v horní parlamentní komoře je v elektronické podobě dostupné na senátních webových stránkách
Svaz měst a obcí ČR, 5. května 1640/65, 140 21 Praha 4
tel.: +420 234 709 711, fax: +420 234 709 786, e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3 / IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje