Zajímavosti ze Svazu

Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města
Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města

Jak jsme vás již informovali, novela rozšiřující pravomoci NKÚ jde na vládu s rozporem. Podívejte se na diskuzi v redakci Moderní obce s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou a naším výkonným ředitelem Pavlem Drahovzalem.

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

SMO ČR

ELEKTRONICKÝ ZPRAVODAJ SMO ČR

č. 5 / 18. března

SMO ČR
Právě jsme pro Vás připravili přehled novinek zveřejněných na webových stránkách Svazu měst a obcí ČR (www.smocr.cz). Upozorněte také své kolegy na úřadě nebo zastupitele, že se k odběru našeho zpravodaje mohou přihlásit vyplněním registračního formuláře. Vše důležité se také dozvíte, pokud budete sledovat naši stránku na Facebooku.
AKTUÁLNĚ
Zveme Vás na poslední letošní Krajská setkání a květnový Sněm
Seriál třinácti Krajských setkání Svazu se přehoupl do své poslední třetiny. Ještě stále můžete navštívit čtyři tyto konference ve východní části naší republiky.
Ohledně květnového Sněmu Vás budeme v nejbližších dnech informovat ve speciálním vydání našeho zpravodaje.
Na základě nařízení EK je možné poskytovat podporu de minimis v oblasti zemědělské prvovýroby až do výše 20 000 EUR.
Na vítězné obce čeká 150 tisíc Kč. O vítězích v internetovém hlasování rozhodne veřejnost.
Uklízíme všichni. Společně. V jeden den. Přidejte se v sobotu 6. dubna!
UPOZORNĚNÍ - OPRAVA
Změny, které přináší zákon, kterým se mění volební zákony, zákon o místním referendu, zákon o krajském referendu a soudní řád správní, č. 38/2019 Sb. , o kterém jsme informovali v minulém čísle našeho zpravodaje, se nebudou vztahovat na volby do Evropského parlamentu, které jsou vyhlášeny na 24. – 25. května 2019. Rozhodnutí prezidenta republiky ze dne 8. ledna 2019 o vyhlášení voleb do Evropského parlamentu bylo vydáno ve Sbírce zákonů č. 4 dne 17.1.2019, tedy před vyhlášením novely volebních zákonů.
POZVÁNKY
Organizátoři soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova Vás srdečně zvou na právě probíhající motivační semináře.
Přijeďte ochutnat atmosféru Zdravých měst a regionů.
Rádi vás uvítáme na veletrzích FOR HABITAT v Praze-Letňanech. Akce probíhají pod záštitou našeho Svazu a pro svazové členy je vstup zdarma.
Na seminářích pro zástupce měst a obcí se dozvíte, jaké projekty dotační programy podporují a jaké výhody obcím a jejich obyvatelům přinesou.
Semináře jsou zdarma a konají se ve všech krajských městech.
Akce na aktuální téma bezpečnosti ve školách se koná pod záštitou Svazu měst a obcí ČR a uskuteční se dne 23. 5. 2019.
FINANCOVÁNÍ OBCÍ
MMR vyhlásilo výzvu k předkládání žádostí o poskytnutí dotací z nového pilotního programu s názvem Podpora výkonů rozhodnutí stavebních úřadů pro rok 2019.
GDPR
Sněmovna přijala návrh zákona o zpracování osobních údajů ve znění schváleném Senátem.
EU A REGIONÁLNÍ ROZVOJ
Z hlediska Rady evropských obcí a regionů (CEMR) by budoucí politika soudržnosti měla podporovat rozvojové strategie všech typů místních samospráv.
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Národní výzva doplní řádnou výzvu programu LIFE vyhlašovanou EK. Ve středu 20. března se na toto téma uskuteční úvodní seminář.
Žádosti o dotace je možné podávat do 29. března.
MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE
Iniciativa Evropské komise hledá odborníky z obcí EU, kteří by se zúčastnili zahraničních cest a podpořili tak výměnu zkušeností.
PRÁVNÍ PORADNA
Vybrali jsme aktuální dotazy z naší právní poradny – Poradnaproobce.cz (www.poradnaproobce.cz):
Pokud vás odpovědi na dotazy zajímají, stačí na ně kliknout a zobrazit si odpověď. Využijte možnosti, že každá obec si může zřídit až 11 přístupů do právní poradny. Pokud nevíte, jak na to, klikněte zde.
RŮZNÉ
Finanční příspěvky, o kterých možná ani nevíte...
STAROSTOVÉ PÍŠÍ NOVINY - PŘIDÁTE SE I VY?
Řešíte ve své obci či městě zajímavé problémy? Uvítáme, pokud se o své zkušenosti podělíte nejen se čtenáři Lidových novin. Na našem webu naleznete další informace a program témat.

 

Svaz měst a obcí ČR, 5. května 1640/65, 140 21 Praha 4
tel.: +420 234 709 711, fax: +420 234 709 786, e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3 / IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje