Zajímavosti ze Svazu

Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města
Video: Možnosti rozšíření kontrolních pravomocí NKÚ na obce a města

Jak jsme vás již informovali, novela rozšiřující pravomoci NKÚ jde na vládu s rozporem. Podívejte se na diskuzi v redakci Moderní obce s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou a naším výkonným ředitelem Pavlem Drahovzalem.

Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách
Svaz měst a obcí ČR prosadil zrušení povinných míst pro dvouleté děti v mateřských školách

Mateřské školy nebudou mít povinnost přijímat od 1. 9. 2020 dvouleté děti, tak rozhodli poslanci v pátek ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Již v roce 2016 byl Svaz proti této povinnosti, která byla přijata na podkladě poslaneckého pozměňovacího návrhu.

Finalisté soutěže Vesnice roku 2018
Finalisté soutěže Vesnice roku 2018

V průběhu posledních dvou měsíců probíhala krajská hodnocení obcí, které se přihlásily do soutěže Vesnice roku. Každý kraj již nyní má svého finalistu, který postoupil do celostátního kola. Podívejte se na jejich seznam.

Zveřejňování osobních údajů a fotografií žáků na internetu – stanovisko ÚOOÚ
O postup v souladu s obecným nařízením GDPR se jedná, pokud jsou zveřejňovány nezbytné osobní údaje žáků na základě zvláštních předpisů za účelem plnění právní povinnosti. K tomuto zpracování není třeba souhlasu žáka, resp. zákonného zástupce. Pokud však dojde k využití osobních údajů žáků k jinému účelu,
Plán rozvoje sportu - nová povinnost obcí

Obce mají povinnost od 1. července 2018 v samostatné působnosti zhotovit pro své území plán rozvoje sportu a zajišťovat jeho provádění. Tato novela prošla bohužel bez výjimky pro všechny obce i přes mnohý odpor, proti tomuto návrhu se postavil i Svaz.

Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah
Kandidátní listiny do komunálních voleb a nový požadavek na obsah

V souvislosti s blížícím se termínem komunálních voleb upozorňujeme na nové ustanovení v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí. Nově musí být na kandidátní listině u každého kandidáta uvedeno pohlaví.

Poradna pro obce
Poradna pro obce

Každá členská obec může služeb Poradny pro obce využít až pětkrát ročně zdarma (jde o dosavadní průměr dotazů na jednu obec), a to opakovaně každý rok. Pětkrát do roka můžete položit svůj individuální písemný nebo telefonický dotaz nebo vyhledávat v databázi již zodpovězených dotazů.  Zřídit přístup můžete až 11 osobám z Vaší obce. Členská obec, která svých pět přístupů do Poradny pro obce vyčerpá, si může za úplatu zřídit rozšířený přístup do Poradny pro obce.

Matriky na malých obcích zachráněny
Matriky na malých obcích zachráněny

Praha, 29. května 2018 - K plánovanému rušení cca 450 matričních úřadů, které zvažovalo Ministerstvo vnitra ČR, nakonec nedojde. Každá obec si totiž bude moci sama zvážit, zda si tuto agendu bude chtít ponechat a nadále vykonávat. Dohodli se na tom dnes předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl a předsedkyně Rady Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová s premiérem Andrejem Babišem a ministrem vnitra Lubomírem Metnarem.

Starosto, projektuj…
Starosto, projektuj…

Prostřednictvím nově vytvořených webových stránek www.projektuj.smocr.cz chceme starostkám a starostům, ale i dalším uživatelům nabídnout určitý návod a poskytnout praktická doporučení, jak optimálně zajistit přípravu a následnou realizaci investičních akcí realizovaných v obcích. Celý proces přípravy a realizace akce je představen na dvou modelových řešeních – výstavba cyklistické stezky (liniové dopravní stavby) a výstavba mateřské školy (stavba objektu občanské vybavenosti). Zároveň si mohou návštěvníci webu na reálném příkladu uvedených projektů porovnat obecný popis a realitu již hotových projektů, které byly realizovány v obci Bukovno a ve městě Mladá Boleslav.

Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU
Publikace Komunitární programy a programy územní spolupráce EU

Publikace zpracovává programy Evropské unie, jako jsou tzv. komunitární programy EU a programy Evropské územní spolupráce, a nabízí přehled, kde a na jaké aktivity z těchto programů mohou obce a města čerpat finanční prostředky. Jednotlivé programy jsou doplněny o příklady projektů, které byly realizovány převážně českými městy a obcemi buď jako vedoucími partnery, nebo v pozici partnerů. Hlavním účelem prezentace příkladů projektů je nabídnout inspiraci a lepší představu o využitelnosti programů, a podpořit tak zapojení českých měst do projektů financovaných těmito programy. V publikaci je zpracováno 19 dotačních programů a 22 příkladů realizovaných projektů.

Dostávejte náš elektronický zpravodaj
Dostávejte náš elektronický zpravodaj

Souhrnný přehled o novinkách na webu a často i něco navíc přináší náš elektronický zpravodaj. Určen je všem zástupcům členských obcí Svazu. K jeho odběru si prosím vytvořte svůj účet na našich stránkách.

 

Publikace ke stažení
Publikace ke stažení

Svaz vydává různé publikace.

V rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce nedávno vyšla publikace „Meziobecní spolupráce – Inspirativní cesta, jak zlepšit služby veřejnosti“.

Tiskové informace

V lednu se uskuteční setkání s motivujícími starosty a zastupiteli

V Plzni, Brně, Olomouci a Praze se budou postupně konat setkání s motivujícími starosty a zastupiteli. A to od 14. do 21. ledna 2015. Mají za cíl seznámit účastníky s aktuálním stavem projektu, jeho přesahem ve vztahu k cílům Svazu měst a obcí ČR, rolemi jednotlivých subjektů a připravit všechny na II
 

Martin Půta: Meziobecní spolupráce má mou podporu

Iniciativa má vznikat ze zdola a veřejné instituce by jí neměly překážet O meziobecní spolupráci jsem nedávno mluvili s hejtmanem Libereckého kraje, který má v rámci Asociace krajů ČR na starosti veřejnou správu, Martinem Půtou. Meziobecní spolupráce má jeho podporu, vnímá ji jako velmi důležitou.
 

Nejen o meziobecní spolupráci se jednalo na XVII. celostátní finanční konferenci

V Praze se 4. a 5. prosince 2014 konala Celostátní finanční konference. Zúčastnily se jí téměř čtyři stovky lidí, zejména starostové měst a obcí, kterým více než třicet řečníků - mezi nimi i premiér Bohuslav Sobotka či ministr financí Andrej Babiš - prezentovalo obdobný počet témat. Nechyběla ani prezentace
 

Jaké bude Regionální centrum vzdělávání v Ústí nad Orlicí?

Klíčoví hráči školství vedli zásadní debatu v rámci projektu na podporu meziobecní spolupráce V Ústí nad Orlicí se u motivujícího starosty Petra Hájka ve středu 26. listopadu 2014 sešli hlavní hráči v oblasti rozvoje školství v regionu, tzv. „focusní skupina“ v projektu Obce sobě. Přítomni byli gestoři
 

Přečtěte si sborník z mezinárodní konference

Nově se můžete v uceleném dokumentu seznámit s tím, co zaznělo na mezinárodní konferenci, která se v rámci projektu konala. A to ve sborníku, který právě vyšel. Najdete ho včetně celé řady dalších informací na tomto místě.
 

Inspirujte se, jak řeší bezpečnost v jiných obcích

Připravili jsme pro vás novou rubriku v sekci Příklady dobré praxe. Jmenuje se Bezpečnost a najdete v ní ukázky dobré praxe z oblasti bezpečnosti. Inspirujte se, jak to dělají jinde.
 

Informace k prohlubování meziobecní spolupráce

Na základě opakovaných dotazů ze strany představitelů obcí uvádíme následující informace týkající se prohlubování meziobecní spolupráce jako jedné z klíčových aktivit projektu Systémová podpora rozvoje meziobecní spolupráce v ČR v rámci území správních obvodů obcí s rozšířenou působností, reg. č.: CZ
 

Média o projektu

Zajímá vás, jak média informují o podpoře meziobecní spolupráce? Co napsala, natočila a kde informace vyšly? Potřebné novinky najdete v rubrice "Projekt v médiích".
 

V Malých Svatoňovicích se diskutovalo o projektu Obce sobě

Projekt Svazu Měst a obcí ČR meziobecní spolupráce „Obce sobě“ pokračuje dál. Aktuálně zejména v obcích s rozšířenou působností (ORP) v celé České republice. Mimo jiné se řeší otázka institucionalizace jednotlivých ORP do oficiálních svazků obcí. Jedním z možných cílů projektu je totiž myšlenka založit
 

Předsednictvo Svazu jednalo i o projektu meziobecní spolupráce

Ve Strakonicích se na pozvání člena Předsednictva a starosty města Pavla Vondryse v pátek 19. září uskutečnilo v pořadí už 47. jednání Předsednictva Svazu měst a obcí ČR. Konalo se na tamním městském úřadě. Šlo o jedno z posledních zasedání čelních představitelů Svazu před komunálními volbami s bohatým
 
 

Naše akce

XXII. celostátní finanční konference

21.22. listopadu 2019, Praha

Naši partneři

 

Kalendář

15. října - 5. listopadu 2019

Výstava NEVIDITELNÉ BYTOSTI

Praha
23. října 2019 10:00-13:00

Školská komise

Praha, Kancelář Svazu
 
24. října 2019 09:30-09:30

Seminář k přechodu na DVB-T2 (pro hl. m. Prahu a Středočeský kraj)

MPO, Praha
24. října 2019 10:00-13:00

Pracovní skupina DPO

Praha, Kancelář Svazu
 
30. října 2019 13:00-16:00

SAVE THE DATE - Budoucnost naší krajiny: Co ještě nevíte o pozemkových úpravách

Poslanecká sněmovna PČR, Praha

 

 

 

 

Adresa

Svaz měst a obcí ČR
5. května 1640/65
140 00 Praha 4
tel.: +420 234 709 711
e-mail: smocr@smocr.cz
ID datové schránky: 5fkgwn3
IČ: 63 11 30 74


Mezinárodní poradenské
centrum obcí

Partnerská asociace


Rada evropských obcí a regionů

Regionální stálá konference
Ústeckého kraje