09.09.2024
Řečníci XXVII. celostátní finanční konference
Seznam řečníků je průběžně doplňován.
Mikuláš Bek
ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR
Mezi lety 2011 a 2019 zastával po dvě funkční období pozici rektora Masarykovy univerzity a byl také místopředsedou České konference rektorů pro oblast vzdělávání. Českou republiku zastupoval v Radě Evropské univerzitní asociace. V roce 2018 byl zvolen senátorem za volební obvod Brno-město a stal se nejdříve místopředsedou a následně předsedou senátního Výboru pro záležitosti Evropské unie. Před svým nástupem do funkce ministra školství, mládeže a tělovýchovy v květnu 2023 působil ve vládě jako ministr pro evropské záležitosti a v druhé polovině roku 2022 úspěšně provedl Českou republiku předsednictvím v Radě EU.
Kamil Čermák
Předseda představenstva a generální ředitel, ČEZ ESCO, a.s.
V 90. letech začínal jako redaktor a moderátor v České televizi. Vyzkoušel si také roli mluvčího a poradce tehdejšího ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého. Poté vstoupil v barvách mezinárodního konsorcia Tel-Source do Českého Telecomu, kde působil jako obchodní ředitel pro oblast B2B. Na pozici obchodního ředitele později působil i v ČSA.
Do ČEZ poprvé přišel v roce 2005 a rozjížděl byznysové aktivity ČEZ v Polsku. Pak se opět vrátil do mediální sféry, aby řídil 4 roky vydavatelství Economia. Od roku 2016 je předsedou představenstva a generálním ředitelem ČEZ ESCO, firmy poskytující komplexní energetické služby firmám, městům a obcím Česku a na Slovensku. Získal ocenění Osobnost Smart City roku 2018.
Je předsedou představenstva Svazu moderní energetiky a předsedou správní rady Aliance pro bezemisní budoucnost, externě se věnuje jako lektor oblastem Corporate Governance a leadershipu. Je také členem Kolegia Paměti národa organizace Post Bellum.
Jan Jandečka
jednatel, Fleet Consulting Group s.r.o.
Po ukončení vysokoškolských studií nastoupil do oddělení firemní klientely u Deutsche Bank AG a následně pracoval ve společnostech Mercedes-Benz Financial Services a LeasePlan. V roce 2010 založil společnost Fleet Consulting Group a v roce 2021 pak společnost Fleet Bike. Společnost Fleet Consulting Group je leaderem trhu poradenství v oblasti mobility, správy vozidel a přípravy tenderů na dodavatele vozových parků, jejich financování i souvisejících služeb a to jak pro největší zahraniční i české soukromé společnosti, tak pro společnosti se státní účastí podléhajících zákonu o zadávání veřejných zakázek. Již několik let se intenzivně věnuje problematice přechodu na elektromobilitu a veškerým aspektům spojených s touto zásadní proměnou v chápání a využívání mobility.
Pavel Finger
Člen představenstva Crif Czech Bureau, člen DR HKČR a místopředseda představenstva Hospodářské komory hlavního města Prahy
Absolvent ČVUT, Fakulta strojní, obor Ekonomika a řízení. Titul MBA získal na PIBS v roce 1999. Působil 8 let v Energoprojektu, v oblasti projektů organizace výstavby jaderných elektráren a od roku 1992 pracoval 10 let v bankovnictví na různých pozicích, od finančního analytika až po ředitele odboru řízení úvěrového rizika a ředitele pro obsluhu malých a středních podniků. Dále byl v České bankovní asociaci ve funkci předsedy Komise pro společné projekty bank a také členem v představenstvech a dozorčích radách řady společností (Pivovar Radegast, Gramofonové závody Loděnice, Premiéra TV aj.).
V představenstvu akciové společnosti CRIF-Czech Credit Bureau je od roku 2002 odpovědný za vývoj a prodej obchodních informací o firmách a za další projekty souvisejícími s informacemi z oblasti podnikání. V současnosti je členem DR HKČR a místopředsedou představenstva Hospodářské komory hlavního města Prahy. Působí též jako tajemník Komise pro transparentní podnikání Mezinárodní obchodní komory (ICC).
Název přednášky: Posouzení bonity obchodních partnerů měst a obcí
Michal Král
Wealth Manager, Conseq Investment Management, a.s.
Po předchozím dlouholetém působení v bankovní sféře se přesunul do investiční společnosti Conseq, která je největším nebankovním investičním manažerem na českém trhu. V rámci sekce Wealth Management se specializuje na správu finančních prostředků z řad fyzických osob nebo mimo jiné i municipálních klientů. Je spoluautorem investiční produktu Conseq pro města a obce, který nabízí individuální řešení zaměřená na bezpečnost a růst veřejných prostředků. Pravidelně vede jednání se starosty nebo vedoucími ekonomických odborů nad tématem zhodnocení volných peněžních prostředků s důrazem na efektivitu investic.
Úvodní přednáška workshopu: Máme na to!
Jan Kučera
Starosta města Rožnov pod Radhoštěm
Jan Kučera působí ve vedení města Rožnov od roku 2014. Jako starosta razí strategický přístup k rozvoji města založený na kvalitní analýze, chytrých řešeních, koncepčním přístupu a spolupráci s klíčovými aktérů ve městě včetně podnikatelských subjektů. Je autorem inovativního systému společného financování sociálních služeb obcemi mikroregionu nebo jedinečného konceptu strategického řízení města. Rožnov pod Radhoštěm je městem, kde se uskuteční strategická investice do výroby čipů. Jako srdcem Rožnovák a srcem stratég vede přípravu města pro tuto investici.
Název přednášky: Valašské Silicon Valley. Strategický přístup k rozvoji města a schopnost reagovat na příležitosti
Petra Kuncová
Ředitelka odboru informačních služeb Českého statistického úřadu
Od ukončení studia na Vysoké škole ekonomické (obor ekonomická statistika) pracuje v Českém statistickém úřadě. Největší část svého profesního života věnovala poskytování a zveřejňování statistických informací, a to jak prostřednictvím webové prezentace, výstupních databází, tak prostřednictvím informačních služeb pro veřejnost. Má zkušenosti s organizací sčítání lidu, se zpracováním voleb, statistikou rodinných účtů, řízením kvality a se vzděláváním zaměstnanců.
Název přednášky: Nové nástroje při poskytování statistických informací.
Dušan Kunovský
předseda představenstva CENTRAL GROUP a Iniciativa pro dostupné bydlení
Vystudoval práva na Univerzitě Karlově v Praze a na Cambridge University v Anglii, kde získal prestižní stipendium současného britského krále Karla III. a právní titul Master of Laws. Po studiu se věnoval právní praxi se zaměřením na nemovitosti a následně vstoupil do oblasti developmentu. Jeho společnost CENTRAL GROUP vznikla v roce 1994 a je dlouhodobě největším rezidenčním stavitelem v ČR.
Název přednášky: Dostupné nájemní byty pro města a obce systémem DESIGN & BUILD
Walter Leiss
Výkonný ředitel, Svaz rakouských samospráv
Ve své funkci působí od roku 2011. Svaz rakouských samospráv zastupuje zájmy 2 082 rakouských měst a obcí. Jeho praktický význam a vhled do zájmů rakouských obcí jsou výsledkem mnohaletých odborných zkušeností v této oblasti, kupř. ve správní službě spolkové země Dolní Rakousy, v komunálním odboru dolnorakouské zemské vlády a v zemském sněmovním klubu Volks Partei (Rakouské lidové strany) v Dolním Rakousku.
Název přednášky: Financování samospráv – Inspirace z Rakouska
Miroslav Marada
předseda APES a ředitel pro strategii a rozvoj ENESA a.s.
Vystudoval obor jaderné elektrárny a zařízení na Moskevském energetickém institutu.
Zpočátku své profesní kariéry se věnoval jaderné energetice, nejprve jako operátor reaktoru v JE Dukovany a poté v JE Temelín jako směnový inženýr spouštění generálního dodavatele technologie ŠKODA PRAHA.
Energeticky úspornými projekty se začal zabývat v MVV Energie s.r.o., kde mezi lety 2000 až 2005 pracoval jako manažer divize energetických služeb. Od roku 2005 dodnes působí v různých manažerských pozicích ve společnosti ENESA a.s., která se na poskytování energetických služeb specializuje a za dobu své existence realizovala desítky úspěšných projektů EPC.
Za dobu svého působení v energetice zejména v oblasti energetické efektivnosti pracoval na řadě mezinárodních projektů a rozvoji trhů energetických služeb v několika zemích.
Je předsedou asociace poskytovatelů energetických služeb a členem představenstva Svazu moderní energetiky.
Název přednášky: Jaké výhody pro stavitele má metoda Performance Design & Build
Petr Očko
Vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací, Ministerstvo průmyslu a obchodu
Vystudoval informační management a evropskou integraci na Vysoké škole ekonomické v Praze a dále absolvoval Ph.D. studium v oblasti informační ekonomiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Působil ve státní i soukromé sféře (ministerstvo financí, ministerstvo dopravy, ministerstvo průmyslu a obchodu, CzechInvest, start-up Globe – Internet, Telefónica O2, CzechInvest, Technologická agentura ČR). Od července 2018 se pak stal náměstkem ministra průmyslu a obchodu ČR, kde řídil Sekci digitalizace a inovací (tj. agenda výzkumu a vývoje, regionální inovační strategie RIS3, digitalizace či problematika průmyslu 4.0).
Název přednášky: Strategičtí partneři – spolupráce státu a města
Martin Orgoník
Ředitel pro vnější vztahy a udržitelnost, T-Mobile
Po vysoké škole se soustředil na soutěžní, respektive kartelové právo. Působil nejdříve na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, v Evropské komisi, dále ve společnosti Ofcom – regulačním orgánu a úřadu pro hospodářskou soutěž pro vysílací, telekomunikační a poštovní průmysl ve Spojeném království. I v dalších letech se věnoval telekomunikacím, nejdříve oblastem regulace a soutěžního práva. V současné době má na starosti vnější vztahy a udržitelnost ve společnosti T-Mobile.
Název přednášky: Klíčové infrastruktury po staletích: Železnice, Dálnice a Digitální infrastruktura
Zdeněk Pištora
Místopředseda Svazu měst a obcí České republiky, starosta města Postoloprty
Absolvent Pedagogické fakulty Západočeské univerzity v Plzni s aprobací učitelství pro 2. a 3. stupeň a tělesná výchova – zeměpis. Učitelskou praxi vykonával od roku 1988. Přes krátkou sladkou zastávku na pozici vedoucího cukrárny působil ve školství jako učitel na SŠ a ZŠ a zástupce ředitele ZŠ. V letech 2002-2004 byl poprvé starostou Postoloprt. Znovu se této funkce ujal v roce 2014 a službu obci vykonává dodnes. Své zkušenosti využívá i v práci pro širokou komunitu starostek a starostů sdružených ve Svazu měst a obcí České republiky, kde zastává funkci místopředsedy.
Název přednášky: Spolupráce města a obcí se státem a se soukromým sektorem na příkladu města Postoloprty
Tibor Švec
Starosta obce Vestec
Komunální politice se věnuje od roku 2004. Od roku je 2010 starostou obce Vestec. V současnosti, vyjma starostování v obci Vestci, věnuje svůj čas svazku obcí Dolnobřežansko, kterému předsedá. S tím se pojí i jeho další aktivita na půdě Svazu měst a obcí České republiky, kde zastává funkci předsedy Výboru dobrovolných svazků obcí. Díky těmto aktivitám má dobrý vhled do potřeb a také možností různých obcí. Snaha pro obec něco udělat je vždy propojená s možností chtěné aktivity financovat. Proto se již od roku 2008 zabývá problematikou RUD - rozpočtového určení daní, které je pro něj je pro něj zásadním tématem a současně koníčkem.
Název přednášky: RUD - možnosti a proměny v roce 2024
Josef Švejda
Finanční ředitel a jednatel ON SEMICONDUCTOR CZECH REPUBLIC, s.r.o.,
Firma onsemi v posledních letech investovala více než 10 miliard Kč do inovací a rozšíření výroby polovodičů v Rožnově pod Radhoštěm.
V onsemi pracuje více než 20 let a vedle zodpovědnosti za finanční záležitosti má na starosti také jednání se státními úřady, samosprávami a dalšími institucemi. Zabývá se také rozšiřováním spolupráce se školami všech stupňů.
Josef je členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace, která je odborným a poradním orgánem vlády České republiky.
Název přednášky: Rozvoj města a rozvoj průmyslu aneb jsme v tom spolu
Petr Tomášů
Ředitel společnosti URBITECH s.r.o.
Absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Působí na pozici ředitele společnosti URBITECH s.r.o., která se zabývá informatizací veřejné správy, dodávkou komplexního software pro samosprávy ÚŘAD v MOBILU a konzultacemi k jejich implementacím v samosprávách na území České republiky a Slovenska. Specializuje se na právo informačních a komunikačních technologií včetně konzultací výběrových řízení a minimalizaci rizik spolupráce s dodavateli IT služeb.
Je bývalým zastupitelem obce Jalubí a členem Komise Rady Zlínského kraje.
Název přednášky: Problematika IT ve veřejné správě
Michal Urban
Ředitel Divize podnikatelského prostředí, Czech Invest
Pracuje v agentuře CzechInvest jako ředitel Divize podnikatelského prostředí, kde má na starosti zejména činnost regionálních kanceláří, podnikatelskou lokalizaci, brownfieldy, digitalizaci interních dat a vznik jednotného datového skladu. Byl manažerem projektu podpořeného z OPZ, v rámci kterého CzechInvest mapuje stav lokální ekonomiky a vytváří vlastní komplexní ukazatele hodnocení území a datové modely pro plánování územního rozvoje. Na základě těchto dat připravuje jeho tým pro municipality celou řadu služeb, aktivit a nástrojů.
Název přednášky: Co o vás CzechInvest ví?
Luboš Věrný
Vedoucí oddělení realizace investic, Jihomoravský kraj
Vystudoval Vysoké učení technické v Brně obor pozemní stavitelství se zaměřením na technologie mechanizace a řízení staveb. 11 let pracoval jako investiční technik na Úřadu městské části Brno – Líšeň. Získal autorizaci o oboru pozemních staveb a posledních skoro pět let pracuje jako vedoucí oddělení realizace investic na Jihomoravském kraji, kde ve spolupráci s kolegy připravil a dohlíží na realizaci výjimečných projektů zadaných nejen metodou design a build a také aktivně vede projekty v BIM.
Radka Vladyková
Od února 2019 pracuje ve funkci výkonné ředitelky Svazu měst a obcí České republiky.
V letech 2014–2018 pracovala jako starostka v desetitisícovém městě Jesenice u Prahy a při této práci získala široké zkušenosti napříč všemi oblastmi, kterými se územní samospráva zabývá. V rámci funkce navázala řadu kontaktů s pracovníky státní správy, politiky i odborníky.
O problematiku územní samosprávy se ale zajímá již delší dobu, téměř 12 let. Pro lepší orientaci v legislativě vystudovala Metropolitní univerzitu v Praze, kde v oboru Evropská studia a veřejná správa složila v roce 2016 i magisterskou zkoušku.
Hlavním mottem její práce pro SMOČR je a bude udržení a posílení jedinečného postavení Svazu na poli veřejné správy, jako apolitické nevládní organizace, která zastřešuje většinu měst a obcí v České republice. Svým členům poskytuje odborné zázemí a je uznávaným a respektovaným partnerem pro třetí strany.
V roce 2020 získala ocenění Osobnost SMART CITY 2020, a to zejména za propagaci ekosystému Chytrá města a obce na půdě SMO ČR. Radka Vladyková je rozvedená a má tři dospělé děti. Mluví anglicky. Ve volném čase se věnuje rodině nebo chodí ráda na procházky se svým psem do Průhonického parku.
Pracovala také jako produkční v nadaci pro rozvoj architektury a stavitelství ABF. Do její bohaté publikační činnosti patří články a odborné texty ke strategickému rámci Svazu měst a obcí v oblasti Smart City, nebo k resilienci obcí či k dalším tématům souvisejícím s veřejnou prací.
Josef Žák
jednatel Digital Construction Consulting s.r.o.
Přednáší na FSv ČVUT v Praze. Absolvoval studium na téže alma mater a UofC, Berkeley a University of Calgary. Své zkušenosti čerpal jako softwarový konzultant na projektech v ČR, Nizozemí, SR, Polsku, Rumunsku a Maďarsku. Věnuje se konzultační činnosti při zavádění a využití informačních systémů pro organizace a stavební projekty. V oblasti smluvní se zabývá vhodným výběrem metody dodávky a zajištění co nejvyšší „hodnoty za peníze“ prostřednictvím D&B / DBB / PDB / PPP a digitalizace.
Název přednášky: BIM a využití informačních systémů pro stavební projekty z pohledu zadavatele
Miroslav Žbánek
Místopředseda Svazu měst a obcí České republiky, předseda Komise pro energetiku, sedmý primátor statutárního města Olomouce
Vystudoval Střední lesnickou školu v Hranicích. Od roku 1991 žije v Olomouci. Filozofickou fakultu Univerzity Palackého vystudoval při zaměstnání, kdy pracoval jako projektant v Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů. V roce 1996 založil s kolegy lesnickou projekční kancelář a 11 let byl jejím ředitelem. Angažoval se v profesních komorách, věnoval se kvalitě řízení, přednášel. V roce 2007 podíl ve společnosti prodal a odešel z oboru. V roce 2008 nastoupil do vrcholové manažerské pozice nově vznikajícího Úřadu Regionální rady Střední Morava. V roce 2016 se stal náměstkem ředitele pro správu majetku ve státní organizaci Správa železniční dopravní cesty. Miroslav Žbánek je od roku 2014 je městským zastupitelem, od roku 2016 je i zastupitelem Olomouckého kraje. Od roku 2018 je primátorem města Olomouce.
Název přednášky: Spolupráce města a obcí se státem a se soukromým sektorem na příkladu města Olomouce