24.09.2024

ČTK Connect rozjíždí veřejnou debatu o fondech EU. A SMO ČR bude u toho 

Evropské fondy? V České republice jsou, a současně skoro „nejsou“. Kromě cedulí na stavbách s nápisem „S finančním příspěvkem EU“, specializovaných webových stránek typu DotaceEU.cz a průběžné odborné práce státní správy jako by fondy EU neexistovaly.

Přesto existují, ale někde „mezi“ - díky povědomí o dotacích se euroskeptická Česká republika před dvěma lety posunula mezi členské státy, které vnímají členství v EU jako celek pozitivně. Stále však existuje část společnosti včetně médií, která vnímá evropské fondy jako hrozbu pro ekonomiku nebo strašáka pro obce a firmy s příliš velkou administrativní zátěží.

Česká tisková kancelář (ČTK), jmenovitě její Centrum speciálních služeb (ČTK Connect), chce na základě své každodenní praxe a možností mediálního i nemediálního partnerství tuto situaci změnit. V duchu výzvy IMREG-2023-INFOME, kterou vypsala Evropská komise, povolává proto ČTK Connect vlastní a externí odborníky a vybrané partnery k plnění tohoto zadání ve smyslu „Mluvme o fondech“. Pojďme ne teoretizovat, ale skutečně diskutovat. V živých rozhovorech, u kulatých stolů ve vybraných městech, snažme se s místními samosprávami, firmami a podnikateli, s médii a občany.

Mluvme o tom, k čemu fondy byly, jsou a mohou být. Ukažme těm nerozhodným, jak se nabídky EU chopili jinde a jinde, zpopularizujme fondy soutěží o nejlepší projekty ve spolupráci se Svazem měst a obcí (SMO ČR) a Zastoupením Evropské komise v Praze.

Vtáhněme posluchače do tématu prostřednictvím podcastů, sdružme všechny vytvořené mediální výstupy na jednom veřejně přístupném portálu. Poskytněme lidem aplikaci, která jim doručí „fondy“ do chytrých telefonů, zveřejněme vše v rozhlase.

Asi to všechno nebude dokonalé, už jen proto, že k problematice kohezní politiky přistupujeme nově. Pokud se o tom nevede debata, můžeme ji zahájit, ruku v ruce s SMO ČR a dalšími. Za pokus to stojí.

 

Autor: Igor Záruba, manažer speciálních projektů ČTK Connect

Více na https://www.ceskenoviny.cz/special/debata-o-evropskych-fondech/

 

Jak vidí představitelé Svazu měst a obcí ČR uplynulých 20 let členství v Evropské Unii jsme se zeptali výkonné ředitelky Radky Vladykové.

 

Nakolik se práce SMO ČR, jeho vedení a členů potkává s problematikou evropských dotací?
Evropské dotace jsou pro města a obce klíčovým zdrojem financování strategických projektů a investic. Svaz měst a obcí ČR se touto problematikou zabývá pravidelně – podílí se na vyjednávání podmínek nastavování kohezní politiky a také fondů na národní úrovni. Snaží se, aby dotace co nejvíce odpovídaly potřebám obcí. Také v rámci informování a vzdělávání členů o možnostech čerpání jednotlivých titulů má SMO svou důležitou roli, když zajišťuje průběžný monitoring výzev, poskytuje poradenství. Jednáme také s jednotlivými ministerstvy, pokud při čerpání nastanou nějaké systémové problémy, 

 

Jaký kus cesty ušly, za dvě dekády členství v EU, česká města a obce, pokud jde o přístup k fondům EU, o práci s nimi a schopnost z nich těžit?
Během dvaceti let členství v EU se česká města a obce významně posunuly ve schopnosti efektivně pracovat s evropskými fondy. Zpočátku se často potýkaly s nejasnostmi, složitou byrokracií a chybějícími zkušenostmi, někdy také přecenily své možnosti nebo neodhadly vývoj ve vztahu k udržitelnosti. Dnes mají větší kapacitu, lepší přehled o možnostech financování a dokážou své projekty lépe připravit a realizovat a dále rozvíjet. Významné investice do infrastruktury, životního prostředí, dopravy a inovací by bez přístupu k evropským dotacím nebyly možné.

 

Nakolik jim může SMO ČR v tomto úsilí pomáhat?
Svaz měst a obcí je platformou, na kterou se mohou starostové, primátoři ale i odborníci ze samospráv zapojit do konkrétního nastavování titulů, definování požadavků a celkové diskuze s řídícími orgány evropských dotačních zdrojů, což jsou většinou jednotlivá ministerstva. Následně o vypsaných dotacích informujeme, vysvětlujeme, jak je možno je využít a hlídáme možné chyby v nastavení. Často k aktuálně vypsaným titulům organizujeme semináře a školení a podporujeme vzájemnou výměnu zkušeností mezi městy a obcemi. 

 

Na co by se měla města a obce v postoji k dotacím z EU zaměřit a kde vidí těžiště své práce v této oblasti Svaz?
Města a obce by měly mít jasno o tom, co s dlouhodobou perspektivou chtějí realizovat, co podpoří jejich rozvoj, infrastrukturu a co zlepší život občanů na jejich území. Podle toho by měly připravovat své projektové záměry a informovat o nich přes dostupné portály. Financování je pak následným krokem, a protože dotace z EU už nebudou stačit k zafinancování celého záměru, je třeba hledat další zdroje a možnosti. SMO pomáhá s orientací v měnících se dotačních pravidlech a nabízí také možnosti výměny a vzájemného učení mezi starosty. Na evropské i národní úrovni se Svaz samozřejmě snaží, aby financí pro místní úroveň bylo co nejvíce.

 

Za rozhovor děkuje Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR