18.10.2015

Event Day Brno

Ve čtvrtek 22. října 2015 se v Adam Gallery v Brně koná 3. ročník veletrhu eventových služeb Event Day. Záštitu akci poskytl předseda Svazu František Lukl. Uskutečné se také 9. ročník Dne signmakingu, který mimo jiné nabídne ochutnávku projektu Bořka Šípka Odsouzeni k smrti. 

Ve čtvrtek 22. října 2015 se v Adam Gallery v Brně (Ve Vaňkovce 2) koná 3. ročník veletrhu eventových služeb Event Day. Záštitu akci poskytl předseda Svazu měst a obcí František Lukl. Event Day je cílenou prezentací pro event agentury, kongresová centra, hotely a poskytovatele služeb pro semináře, konference, kongresy, firemní večírky, teambuildingy a další akce. Více na www.eventday.cz

Ve stejný den se na stejném místě uskutečné také 9. ročník prezentační a vzdělávací akce o zásadních trendech a potenciálu vizuální komunikace nazvaný "Den signmakingu". Během semináře se dozvíte, jak efektivně postupovat při výrobě reklamy, nebo jak vyrábět reklamu snadno, rychle a levně. Po zaregistrování na www.sign-sdruzeni.cz je vstup na akci zdarma. 

Den signmakingu nabídne ochutnávku projektu architekta a designéra Bořka Šípka Odsouzeni k smrti. Během něj bude možné prohlédnout soubor grafik a skleněných plastik ve tvaru váz, který nese název Sentenced to Death (Odsouzeni k smrti). Plastiky jsou věnovány osmi historickým osobnostem, které byly svými současníky odsouzeny k smrti a poté i popraveny.

Politické a společenské téma trestu smrti posouvá Bořek Šípek do obsažnější roviny úvah o prázdném místě, které zůstává po každém člověku. První myšlenka vzniku tohoto souborného díla vznikla před šestnácti lety, tehdy ještě za doby působení v Amsterdamu. Zhruba před rokem a půl se začalo souborné dílo realizovat. Výstavu tvoří vázy pro Sókrata, Anne Boleynovou, Jana Jessenia, čínskou feministku Qiu Jin, tanečnici Mata Hari, Sacca a Vanzettiho a jihoafrického mladíka Solomona Kalushiho Mahlangu. Šípek chce za několik popravených postav z blízké nebo vzdálené historie vrátit světu skleněné vázy inspirované jejich osudy. Od každé ze sedmi váz vzniklo sedm kusů, výtěžek z jejich prodeje dostane organizace Art for Amnesty, která spadá pod Amnesty International. Výstavu tvoří i fotografie, na nichž se modelka Jana Doležalová převlékla za každou z popravených postav.

Na projektu Sentenced to Death se podílel také ilustrátor Petr Sís, český výtvarník působící v zámoří, básník Dušan Všelicha se postaral o doprovodné texty a fotograf Jan Hnízdo, který pořídil unikátní fotografie, dnes již nedostupnou technikou velkoplošného polaroidu. Květiny do těchto unikátních váz naaranžoval florista Pavel Hruška. Reprodukci a tisk grafik realizoval J. W. Drnek.

Další informace najdete v přílohách níže.