11.03.2024
Jde nejen o to CO, ale i JAK. Aneb kurz na téma "Mluvená čeština s Jakubem Železným"
Další ze série kurzů pro samosprávy za zvýhodněnou cenu pro členy Svazu měst a obcí ČR se zaměří na měkké dovednosti při veřejných vystoupeních.
Kurz na téma Mluvená čeština s Jakubem Železným
Termín: 30.4.2024, Praha
Přednáší: PhDr. Jakub Železný - Televizní novinář a vysokoškolský pedagog, od roku 1993 působí v médiích veřejné služby, nejprve v Českém rozhlase, v roce 1999 začal spolupracovat s Českou televizí, v současnosti pracuje v redakci zpravodajství ČT a přednáší na FSV UK. Věnuje se i lektorské činnosti, a to v oboru mluvená čeština.
Obsah semináře:
Před začátkem jakéhokoli mluveného projevu – jak odbourat nervozitu či přímo trému, jak správně dýchat, jak se dobře „naladit“…
Zásadní rozdíly v typu užívání češtiny (čeština mluvená vs. čeština psaná, čeština obecná vs. čeština hovorová).
Důležitost užívání správné formy mateřského jazyka, nikoli „hypersprávné“, samozřejmě ani vágní, regionalismy, které jsou častou chybou, ať už pocházejí z jakéhokoli koutu Čech, Moravy či Slezska.
Základní obsahová pravidla mluveného projevu:
- Užívejte jednoduché věty, nekomplikovaná souvětí, v činném tvaru, dbejte na správnou skladbu vět a souvětí.
- Nepoužívejte v mluveném projevu zbytečnosti, různá klišé a floskule, ale ani takzvanou slovní vatu neboli výplňková slova a omezte „úřednosti“! Zapomeňte na ne každému známá cizí slova, na anglicismy, váš mluvený projev to nezkvalitní, naopak budete působit odtažitě a cize.
- Dejte pozor na slova, která se pletou: např. standardní x standartní a další, třeba oblíbené výrazy epidemická versus epidemiologická, sté versus stoleté výročí a mnoho jiných.
- Cokoli říkáte, nekomplikujte si to, udělejte si to tak, abyste se nedostali do „pasti“, typickým příkladem jsou nerozepsané zkratky či číslovky.
- Snažte se zaujmout, nebojte se přinést příběh, to jakýkoli mluvený projev vždy „pozvedne“
Přidaná hodnota mluveného projevu – modulace, užívání přízvuků, jak se dá s mluveným slovem „pohrát“, aby dokázal opravdu zaujmout.
Rozdíl v připravenosti mluveného projevu – projev připravený vs. projev tzv. spatra.
Praktická část: Účastníci si sami vyzkoušejí, jak něco přečíst, jak něco říct bez přípravy, budou mít možnost na cokoli se zeptat a sami zkusit najít optimální řešení „verbálního problému“.
Shrnutí – desatero mluveného projevu.
Více informací a objednávkový formulář pro NEčlenské obce naleznete na stránkách organizátora.
Pro zástupce členských obcí Svazu opět se slevou pouze při objednání přes stránku:
ZDROJ: organizátor seminářů společnost Aliaves & Co., a.s.