17.06.2019

Konference Dostupné bydlení pro 21. století bude hledat řešení největšího společenského problému současnosti

Odborníci z veřejné správy, výzkumu, stavebnictví spolu se zahraničními experty budou 21. a 22. června 2019 diskutovat o fenoménu, který jejich odbornou agendu přesahuje a v různé míře se týká všech – faktické (ne)dostupnosti bydlení. Na mezinárodní konferenci pořádané Fakultou architektury a Masarykovým ústavem vyšších studií ČVUT ve spolupráci s Evropskou hospodářskou komisí OSN a MMR budou prezentovány interdisciplinární přístupy k této problematice, příklady dobré praxe i návrhy řešení.

Aula Fakulty architektury ČVUT přivítá v pátek 21. června architekty, ekonomy, geografy, sociology, municipální i korporátní manažery a výzkumníky na největší oborové akci k problematice (ne)dostupného bydlení. Ukazuje se, že konkurenceschopnost českých metropolí, jejich ekonomická udržitelnost i sociální koheze a kvalita života v nich je v posledních letech ohrožena růstem cen a reálnou nedostupností bydlení pro střední třídu, se kterou se potýkáme paradoxně v čase ekonomické prosperity. Jde o problém těžko řešitelný prostou regulací či dotacemi, problém, na který neexistuje jedno, ať již administrativní, politické, subvenční či technologické, řešení, ale je třeba hledat množství dílčích a realisticky implementovatelných opatření, především v municipálním sektoru.

Michal Kohout Fakulty architektury ČVUT, hlavní řešitel výzkumného projektu, jehož je konference součástí, vysvětluje neopominutelnou roli architektů: „Uspokojování potřeb na bydlení je bezprostředně spojeno s tvorbou kulturního dědictví. Inspirující příklady ze současnosti, stejně jako bližší i dávnější historie, ukazují, že hledání cest k dostupnému bydlení je i výzvou a příležitostí k realizaci projektů, které mají výrazně vyšší ambice, než je pouhé zajištění bytových kapacit“. Právě bourání sektorových bariér mezi ekonomy, architekty či sociálními aktivisty může pomoci v nalézání inovativních cest ze současné bytové krize. Petr Štěpánek z MÚVS ČVUT vidí kruciální problém i v protichůdných pohledech na bydlení v našem sociálním a kulturním kontextu: „Bydlení je na jedné straně považováno za mandatorní sociální potřebu a statek přístupný prakticky každému, na druhou stranu je to i čistě tržní investiční instrument a předmět podnikání na trhu, který lze jen velmi těžko ovlivnit“. Výzkumný projekt, který výzkumný tým na ČVUT řeší, hledá holistická řešení v oblasti strategického plánování, která tento rozpor pomohou, byť částečně, překlenout.

Účastníci konference se mohou seznámit s více úspěšnými projekty ze zahraničí i ČR, pohledy architektů, developerů, politiků a ekonomů, konfrontovat různorodá oborová paradigmata a komentovat aktuální krizovou situaci, která se týká mnoha vyspělých zemí. Sobotní workshopy pak poskytnou prostor pro detailnější diskuse na třech specifických diskusních platformách – budoucnost panelových sídlišť, smart housing a interdisciplinárních aspektů bydlení.

Konference je součástí výzkumného projektu „Dostupné a udržitelné bydlení ve strategickém plánování sídel“ realizované FA a MÚVS ČVUT a financovaného z programu Éta Technologické agentury ČR jehož aplikačními garanty je Svaz měst a obcí ČR a Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Tento projekt navazuje předchozí, jehož výstupem byla MPSV certifikovaná metodika o investicích do sociálního bydlení


Účast na konferenci je bezplatná, přihlášení je možné zde:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScSZk45l6jZ4b9kx5wnfzJSulq6SpjmzWLG-a8es2TDVp56_w/viewform