21.05.2024

VÝSADBOU TO NEKONČÍ

O významu zeleně pro život na naší planetě bylo napsáno mnoho. Téma, které v posledních několika letech rezonuje společností mělo šanci minout jen málokoho z nás. S vědomím, že nastupující klimatická změna bude výzvou nejen pro lidstvo, ale i pro zvěř a rostliny se část z nás rozhodla vzít věci pevně do svých rukou. Jenže přinese naše úsilí požadované  výsledky? To záleží pouze na tom, kolik času, péče a pozornosti se rozhodneme výsadbě věnovat.

Podle výzkumu, který uskutečnila Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity, je u nás stále co zlepšovat. Z více než 6 000 stromů ve věku 2–5 let, které byly vysazeny do volné krajiny, je 38 % neperspektivních či odumřelých. Jinými slovy: plných 38 % je tedy těch stromů, které v budoucnu nezačnou plnit svou funkci a nemohou tak sloužit ani dalším generacím.


Důvodů, proč k těmto nezdarům dochází, je mnoho. Nejčastějším viníkem je zanedbaný výchovný řez, který se týká 72 % případů; v 41 % je na vině sucho a nedostatečná zálivka a 39 % má mechanicky poškozený kmen. V 27 % došlo k poškození stromů v důsledku chybějícího nátěru proti korní spále. I při dobré vůli svěřit své výsadby do rukou odborníků se může stát, že výsadbu nesprávně ošetří, a to až do té míry, že musí být časem nahrazena výsadbou novou. Tak tomu bylo například v Ořechově u Brna, kde přivolaný „specialista” zvolil špatný typ řezu nových stromů. Proto je dobré nejprve prověřit způsobilost odborníka a spolehnout se na certifikované arboristy.

S tímto vám mohou pomoci webové stránky SZKT, nebo web Český certifikovaný arborista. Zde najdete aktuální kontakty na držitele českého nebo mezinárodního arboristického certifikátu, který garantuje nejen úspěšné složení arboristické zkoušky, ale také další průběžné vzdělávání. 
Certifikovaný arborista pozná, který druh řezu je pro strom vhodný nejen v závislosti na jeho druhu, ale také vývojovém stádiu.

 

Více v příloze.

 

Ing. Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR