06.01.2021

Webinář OECD Bydlení ve městech v éře COVID-19

Na on-line záznamu můžete shlédnout záznam webináře věnovaného bydlení.

Leden nás zastihl opět zavřené v našich domovech, většina dětí i jejich rodičů se musí vypořádat s home schooling a home office. Situace loňského roku tak nadále pokračuje a ještě více ukazuje na stávající sociální nerovnosti. Jak kdo bydlí, se ukázalo v letošním roce jako jeden z klíčových faktorů. I proto se bydlení věnoval webinář Housing in Cities in the COVID-19 era, organizovaný Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v prosinci 2020.

Webinář je možno stále zhlédnout zde, na jeho aktuálnosti se nic nezměnilo.

Bydlení ve městech se stává stále nedostupnějším: V zemích OECD rostly ceny domů a bytů a nájemné podstatně rychleji než příjmy, ve městech je tento trend podstatně výraznější než ve venkovských oblastech. Krize COVID-19 odhalila - a často zhoršila - krizi bydlení, se kterou již mnoho měst bojovalo před pandemií: nerovnost v dostupnosti bydlení; nedostatečná nabídka bydlení, bezdomovectví. Když bylo většině lidí na celém světě řečeno, aby „zůstali doma“, aby pomohli vyrovnat epidemickou křivku, do popředí se náhle dostala ústřední role domova v blahobytu lidí a provazba mezi bydlením a zdravím. Velká zátěž je právě v tomto období nového lockdownu na početné skupině lidí, kteří žijí v přeplněných, chladných nebo vlhkých prostorách, bez balkónu či přístupu k venkovním prostorám.

Webinář zmiňuje zajímavé aspekty krize spojené s COVID-19 pandemií jako například roli veřejné zeleně či skutečnost, že tento zážitek bude mít důsledek v upřednostňování bydlení ve městech střední velikosti a v dojezdové vzdálenosti.

Na webináři byla dále představena čerstvá studie Centra pro vědecký výzkum EU Kdo vlastní město? Výzkum se zaměřuje na změny ve vlastnictví a využití nemovitostí určených k bydlení v evropských městech a zabývá se také příklady měst, které na tyto změny reagují: Amsterodam, Berlín, Lisabon a Porto, Madrid, Paříž a Vilnius.

Mgr. Monika Štěpánová