24.11.2014
Zapojte se do paměti národa! Projektu k 70. výročí ukončení 2. světové války
Muzeum českého, slovenského a rusínského exilu 20. století se obrací na města a obce s prosbou o spolupráci. V souvislosti s projektem k 70. výročí ukončení 2. světové války, který se uskuteční pod záštitou prezidenta Miloše Zemana a ministra kultury Daniela Hermana. (Foto: www.terezin.cz)
Muzeum českého, slovenského a rusínského exilu 20. století ve spolupráci s řadou národních i mezinárodních organizací realizuje projekt k 70. výročí ukončení 2. světové války. Má název "Život ve stínu šibenice" a záštitu mu poskytli prezident republiky Miloš Zeman a ministr kultury Daniel Herman. Je zaměřen nejen na československé vojáky obou dvou front, východní i západní, bojující v protihitlerovské koalici a také ty, kteří bojovali proti jiným totalitním režimům. Tématem projektu jsou osudy těchto hrdinů po roce 1945 a 1948 v Československu.
Organizátoři akce se v této souvislosti obrací na města a obce s prosbou o spolupráci při vyhledávání a doplňování informací o místních rodácích, bojovnících za svobodu, kteří u vás zahynuli či během okupace pomáhali ostatním. Běžných lidí i vojáků z Československa, kteří za 2. světové války bojovali proti fašismu a po roce 1945-1948 místo ocenění byli buď uvězněni, popraveni, degradováni nebo museli odejít do exilu.
Projekt slavnostně začne 8. května 2015 na Nové radnici – Křížové chodbě v Brně. Realizovat se bude v řadě měst a obcí i na různých jiných místech světa a za finanční podpory mnoha veřejných i soukromých subjektů.
Zapojte se i vy! Aby se posílila paměť národa a široká veřejnost dozvěděla, kdo významný, na první pohled však třeba úplně obyčejný člověk, zanechal stopu v historii právě vašeho města či obce, nebo od vás pocházel. Přispět můžete obecními dokumenty, ale i materiály ze své rodiny, fotodokumentací, písemnými materiály, deníky, zvukovými vzpomínkami atd.
Projekt připravuje Muzeum českého, slovenského a rusínského exilu 20.století ve spolupráci s Úřadem dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, Muzeem Policie ČR, řadou nezávislých historiků, velvyslanectvím Spojených států amerických, ruskými historiky a dalšími spolupracovníky ve Spojených státech, Izraeli, Velké Británii a dalších zemí, kde žijí rodiny účastníků boje protihitlerovské koalici. Podílí se na něm celá řada historiků a měla by i široká veřejnost.
Kontakt:
Muzeum českého a slovenského exilu 20. století
Štefánikova 22
602 00 Brno
e-mail: muzeumexil@muzeumexil.cz
mobil: 603 552 351
www.muzeumexil.cz
Další informace včetně konceptu projektu, oslovujícího dopise ředitele Muzea českého a slovenského exilu 20. století Jana Kratochvíla a záštit najdete v dokumentech níže.
- Oslovujici dopis mestum a obcim
- Koncepce projektu
- Zastita prezidenta republiky
- Zastita ministra kultury