11.04.2023

Kdo může zastupovat členskou obec na Sněmu Svazu měst a obcí České republiky?

Vzhledem k množícím se dotazům ohledně možností, kdo může a nemůže zastupovat členskou obec na XIX. sněmu Svazu měst a obcí ČR 18. - 19. května 2023 v Olomouci, připravila pro vás naše právní poradna ve spolupráci s námi a v souladu se zákonem o obcích jednoznačnou odpověď.

Svaz měst a obcí České republiky je spolkem. Určení osoby, která bude členskou obec ve spolku zastupovat, je zbytkovou pravomocí rady obce dle § 102 odst. 3 zákona o obcích. V případě zbytkových pravomocí platí, že primárně náleží radě obce, pokud si je nevyhradí zastupitelstvo, přičemž zcela nebo zčásti je rovněž lze svěřit starostovi nebo obecnímu úřadu (v obci, kde se rada obce nevolí, náleží zbytkové pravomoci starostovi, jestliže si je zastupitelstvo obce nevyhradí).

K tomu, aby daná osoba mohla obec na sněmu zastupovat, je tedy třeba ji zastupováním pověřit. Zároveň platí, že k tomu,  aby taková osoba byla oprávněna za obec na sněmu rozhodovat a dle svého uvážení hlasovat (tj. obec nejen reprezentovat, ale sama za ni vytvářet vůli), je třeba, aby dané osobě byly svěřeny potřebné pravomoci (součástí pověření by tedy mělo být i svěření rozhodovacích pravomocí).

V obcích, kde je volena rada obce, je tedy potřeba, aby rada (případně zastupitelstvo, pokud si tak vyhradí) zastupováním obce na sněmu konkrétní osobu (typicky starostu či místostarostu ale i třetí osobu – např. jinou obec či jejího zástupce) pověřila (a to tak, že daná osoba bude oprávněna vůli nejen projevovat, ale i vytvářet – bude tedy moci hlasovat dle svého uvážení). Pověření by tak mělo obsahovat zejména oprávnění uplatňovat návrhy a protinávrhy, činit prohlášení či vykonávat hlasovací právo.

V obcích, kde se rada obce nevolí, je toto rozhodnutí v rukou starosty (sám starosta se tedy automaticky může sněmu zúčastnit a hlasovat na něm, případně toto oprávnění svěřit jiné osobě), pokud si pravomoc nevyhradí zastupitelstvo obce.

Ing.  Alexandra Kocková, tiskový zástupce SMO ČR