22.01.2024

Účast příspěvkových organizací v energetickém společenství

Svaz měst a obcí ČR se obrátil na Ministerstvo financí s dotazem, který se týká možnosti členství příspěvkových organizací obcí v energetickém společenství nebo ve společenství pro obnovitelné zdroje. 

V souladu s přijetím novely zákona o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (469/2023 Sb.) města a obce začaly posuzovat možnosti vzniku právnických osob – energetického společenství nebo společenství pro obnovitelné zdroje, a to za účasti obce či jí zřízených příspěvkových organizací. V rámci právního rozboru se objevily nejasnosti ohledně postavení příspěvkových organizací.

Podle ustanovení § 20b odst. 2 písm. c) a § 20b odst. 3 písm. c) energetického zákona členy uvedených společenství mohou být příspěvkové organizace územních samosprávných celků. Zároveň však ustanovení § 37a zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů stanoví, že: „Příspěvková organizace nesmí a) zřizovat nebo zakládat právnické osoby, b) mít majetkovou účast v právnické osobě zřízené nebo založené za účelem podnikání.“

S ohledem na uvedené jsme požádali Ministerstvo financí o názor na možnost členství obecních příspěvkových organizací v energetickém společenství nebo společenství pro obnovitelné zdroje, případně na limity takového členství. Ze stanoviska vyplývá, že příspěvková organizace může být účastna v právnické osobě, která nebude založena za účelem podnikání, tedy i v energetickém společenství nebo ve společenství pro obnovitelné zdroje. V této souvislosti však MF upozorňuje na nutnost souhlasu jejího zřizovatele s takovou účastí, resp. na nutnost tuto skutečnost odpovídajícím způsobem promítnout do zřizovací listiny dané příspěvkové organizace.

Podrobnější vyjádření, rizika a argumentace jsou uvedeny ve stanovisku MF, které  je ke stažení níže. 

Ivona Mottlová, Legislativní a právní sekce