18.09.2009

Ceny v soutěži Cesty městy předány

Výsledky celostátní dopravní soutěže, která si klade za cíl propagaci zklidňování dopravy a kvalitních dopravních řešení uskutečněných v České republice, byly slavnostně vyhlášeny ve čtvrtek 17. září v Krásné Lípě. Ta byla se svým dopravním řešením pro pěší a cyklisty jedním z vítězů loňského ročníku. Soutěž, jejímž partnerem je také Svaz měst a obcí ČR, již po osmé vyhlašovala Nadace Partnerství pod záštitou Ministerstva dopravy.

Vítězství v kategorii bodová řešení získala a prémii 85 tisíc korun si odnesla Litomyšl za řešení dvou okružních křižovatek. Zvláštní cenu, kterou byl radar se signalizací rychlosti projíždějících vozidel, obdržela za úpravu křižovatek na komunikaci třetí třídy obec Blansko.
V kategorii liniová řešení zvítězily a prémii 100 tisíc obdržely Mariánské Lázně za celkovou rekonstrukci Hlavní ulice. „Ke zklidnění nejfrekventovanější komunikace ve městě došlo především směrovým rozdělením provozu, vybudováním zastávkových zálivů pro MHD a bezpečných přechodů pro chodce. Ocenili jsme zejména zvýšení estetické hodnoty a pobytové přitažlivosti prostoru jak pro místní, tak i pro lázeňské hosty a návštěvníky města,“ vysvětlil předseda hodnotící komise Jan Mužík z Katedry urbanismu a územního plánování Fakulty stavební ČVUT. Zvláštní cenou ministra dopravy, titulem Bezpečná obec a prémii 50 tisíc korun pak byla za zklidnění průtahu městem oceněna Kadaň.
Vítězem v kategorii plošných řešení se pak za rozsáhlou modernizaci komunikací v městské části Slovany stala Plzeň. Ta si odnesla prémii 85 tisíc korun. Zvláštní cenu časopisu Moderní obec za odlehčení dopravy si převzalo město Bílovec.
Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo rekordních třiačtyřicet projektů. Poprvé byly také v soutěži zastoupeny všechny kraje.

Tabulka výsledků soutěže:
Kategorie bodová řešení:
Litomyšl, Pardubický kraj, Komplex dvou okružních křižovatek, ocenění 85 000 Kč
Blansko, Jihomoravský kraj, Optimalizace křižovatek na komunikaci III/37440, cena společnosti 3M
Kategorie liniová řešení:
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj, Rekonstrukce Hlavní ulice - 1. etapa, ocenění 100 000 Kč
Kadaň, Ústecký kraj, Dopravní zklidnění průtahu II/224 – 5. a 7.etapa, cena ministra dopravy
Kategorie plošná řešení:
Plzeň, Plzeňský kraj, Modernizace komunikační sítě v městské části Slovany, ocenění 85 000 Kč
Bílovec, Moravskoslezský kraj, Odlehčení dopravy a rekonstrukce komunikací v Bílovci, cena časopisu Moderní obec

Vítězná dopravní řešení a foto z vyhlášení si můžete prohlédnout ve fotogalerii.