12.11.2020

3. Kulatý stůl OECD o městech a regionech pro cíle udržitelného rozvoje

Kulatý stůl se uskuteční 16. – 17. listopadu od 12:00 do 15:00 prostřednictvím aplikace Zoom. Účastníci semináře budou mít příležitost dozvědět se více o cílech udržitelného rozvoje (SDGs) jako rámci pro dlouhodobé strategie obnovy po COVID-19 ve městech a regionech.

Registrace probíhá prostřednictvím formuláře. Odkaz k přihlášení do aplikace Zoom obdrží přihlášení účastníci před začátkem akce.

Zde naleznete program

Co je cílem semináře?

Zbývá už jen deset let. Dekáda akcí zahájená generálním tajemníkem OSN v září 2019 vyzývá k urychlení udržitelných řešení zapojením všech sektorů společnosti, aby splnily cíle udržitelného rozvoje do roku 2030. Výzva se zaměřuje na tři klíčové oblasti: místní akce, globální akce a akce lidí.

Města a regiony budou hrát klíčovou roli při přiblížení se k cílům udržitelného rozvoje v příštím desetiletí. OECD odhaduje, že minimálně 100 z 169 cílů udržitelného rozvoje nebude dosaženo bez zapojení místních a regionálních vlád. Nejméně 70 % měst však nedosáhlo konečných hodnot v 15 ze 17 cílů udržitelného rozvoje. Nejméně 80 % regionů nedosáhlo konečných hodnot ani v jednom ze 17 cílů.

V dnešní velmi nejisté době jsou cíle udržitelného rozvoje důležitější než kdy jindy, protože nabízejí jasný a stabilní rámec pro vedení měst a regionů při oživení z COVID-19. Všechny úrovně správy musí sdílet odpovědnost za budování udržitelnější a odolnější společnosti.

Proč se zúčastnit?

Na základě výsledků 1. a 2. kulatého stolu toto setkání spojí zástupce všech klíčových stran (měst, regionů, národních vlád, soukromého sektoru, občanské společnosti, akademické obce a mezinárodních organizací), aby:

  • znovu potvrdili význam územního přístupu k cílům udržitelného rozvoje pro obnovu po COVID-19 prostřednictvím závazku místních a regionálních politických představitelů a zúčastněných aktérů
  • porozuměli tomu, jak mohou cíle udržitelného rozvoje pomoci městům a regionům utvářet strategie obnovy po COVID-19 prostřednictvím příkladů dobré praxe
  • zhodnotili klíčová opatření, která mohou urychlit pokrok v Dekádě akcí, a to na základě zkušeností z Bonnu (Německo), Kitakyushu (Japonsko), Córdoby (Argentina), Flander (Belgie), Jižního Dánska (Dánsko), Viken (Norsko), Kópavogur (Island), Paraná (Brazílie) a Moskva (Ruská federace)
  • zahájili tři nové pilotní zprávy OECD o územním přístupu k cílům udržitelného rozvoje a zmapovali postup při uvádění doporučení do praxe
  • koordinovali zapojení dobrovolníků za účelem posílení víceúrovňové správy cílů udržitelného rozvoje
  • sladili rámce pro měření cílů udržitelného rozvoje vycházející z rámce lokalizovaných indikátorů OECD

Pracovním jazykem semináře je angličtina. Pro více informací prosíme kontaktujte Stefano.Marta@oecd.org

---------------------------------

Více o cílech udržitelného rozvoje (SDGs) www.osn.cz/.../sdgs/

OECD: Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (Organisation for Economic Co-operation and Development) je organizace 37 vlád ekonomicky velmi rozvinutých států světa, které přijaly principy demokracie a tržní ekonomiky. www.oecd.org