12.07.2021
CEMR novinky pro léto 2021
Jak jistě víte, Svaz měst a obcí České republiky je dlouholetým členem evropské organizace Rady evropských obcí a regionů (CEMR).
Rada evropských obcí a regionů, v originále The Council of European Municipalities and Regions je pro Svaz důležitou již od roku 1992, kdy jsme se stali jejími členy. CEMR dnes představuje největší evropskou zastřešující organizaci, která zastupuje místní a regionální samosprávy. V současné době má CEMR 60 členských asociací ze 41 evropských zemí a zastupuje přibližně 100 tisíc místních a regionálních samospráv z celé Evropy. Jejím posláním je jednak obhajování zájmů samospráv na úrovni EU i na světové úrovni, dále pak vytváření platformy pro tvorbu sítí, výměnu zkušeností a spolupráci členských asociací.
Na dalších řádcích si Vám dovolujeme přinést aktuality z oblasti životního prostředí a ochrany klimat, které CEMR poskytuje svým členským asociacím a které můžete využít také jako zástupci obcí a měst..
Slovinské předsednictví EU[HG1]
Jak jste si patrně z českých nebo zahraničních médií všimli, 1. července 2021 začalo Slovinské předsednictví EU, které potrvá do 31. prosince 2021.
Ve výkonu předsednictví v Radě se členské státy EU střídají vždy po 6 měsících. Během tohoto 6měsíčního období předsednictví řídí zasedání na všech úrovních Rady a pomáhá tak zajistit kontinuitu činnosti EU v rámci Rady.
Priority slovinského předsednictví se řídí jeho mottem: „Together. Resilient. Europe.“ (Společně. Odolní. Evropa.)
Program předsednictví se zaměřuje na čtyři hlavní oblasti:
- oživení Evropy, odolnost a strategická autonomie,
- úvahy o budoucnosti Evropy,
- evropský způsob života, právní stát a evropské hodnoty,
- zvýšení bezpečnosti a stability v sousedství EU.
Slovinské předsednictví Rady EU se bude snažit aktivně přispět k posílení odolnosti EU vůči zdravotním, hospodářským, energetickým, klimatickým a kybernetickým krizím. Pro posílení odolnosti EU bude mít zásadní význam spolupráce, vzájemná podpora a solidární přístup ve prospěch všech evropských občanů.
Bližší informace o slovinské předsednictví naleznete na webu https://slovenian-presidency.consilium.europa.eu/en/
Změny v energetické účinnosti
CEMR, stejně jako další národní i evropské instituce, a to včetně Svazu měst a obcí, čekají velmi náročné dny.
Evropská komise v průběhu jara 2021 představila velmi ambiciózní plán "Fit for 55", který slibuje výrazné snížení emisí skleníkových plynů a uhlíkovou neutralitu nejpozději do roku 2050.
Již v prosinci 2020 EU schválila zvýšení evropského klimatického cíle pro snížení emisí do roku 2030 z původních 40 % na nových 55 % (oproti hodnotám z roku 1990).
Vzhledem k tomuto kroku bylo ovšem nutné připravit ambiciózní balíček zákonů a opatření, označován jako „Fit for 55“, který má pomoci těchto procentuálních cílů v roce 2030 dosáhnout. Návrhy, zaměřující se mimo jiné na dopravu, energetiku a bydlení, budou v úplnosti a detailu představeny 14. července 2021.
Přičemž jednou z pravděpodobně nejdůležitějších součástí balíčku bude reforma systému obchodování s emisními povolenkami, tzv. EU ETS. Podle plánů Evropské komise se uvažuje i o zahrnutí sektoru silniční dopravy a sektoru budov. Zároveň sektory letecké a námořní dopravy budou vyjmuty ze systému výjimek a budou na ně uplatňovány vyšší nároky. Detaily ale zatím neznáme. V tomto balíčku by se také měl objevit nový mechanismus s názvem Carbon Border Adjustment, neboli uhlíkové clo. Cílem tohoto nástroje je zamezit v budoucnu realitě, kdy evropské firmy přesouvají svou výrobu za hranice EU, kde je menší tlak na snižování emisí CO 2.
Balíček by měl také obsahovat novou legislativu, která by měla umožnit jednodušší realizovatelnost fotovoltaických, větrných a vodních energetických projektů. K uhlíkové neutralitě by dále měla napomoci také novela, která pracuje s udržitelností použitých materiálů během rekonstrukcí bytových prostorů nebo kvalitnější využitelností tepelné energie vygenerované z komunálního a průmyslového odpadu.
K rámci tohoto tématu se CEMR zapojil rovněž do veřejné konzultace EU o směrnicích o energetické náročnosti budov. Reakce CEMR byla předložena dne 17. června a mezi základní připomínky patří, že regulace ze strany EU musí být neustále revidována a upravována. V rámci plánovaných opatření jsou potřeba časté aktualizace v horizontu kratším, než původně plánovaném na 10 let a dále, že je třeba zjednodušit administrativní zátěž a vyhnout se nadměrné regulaci.
Mgr. Pavlína Toporská
Sekce regionálního rozvoje a zahraničních vztahů
Projekt je realizován za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj. |