13.10.2016

Česká a čínská města a obce chtějí spolupracovat

Prohlubování česko-čínských vztahů v hospodářské, akademické, vědecko-výzkumné, společenské i kulturní oblasti. To jsou důvody, proč vzniklo Memorandum o spolupráci při podpoře česko-čínských vztahů. V Praze ho podepsaly Svaz měst a obcí ČR s New Silk Road Institute Prague. Jak říkají představitelé obou organizací, nejde přitom o dokument pro dokument, ale o konkrétní aktivity, které mají pomoci šířit myšlenku spolupráce mezi zeměmi Evropy a Asie a hledat nové cesty a způsob komunikace v rámci konceptu Nové Hedvábné stezky. Obě organizace plánují na příští rok společné akce na podporu česko-čínské spolupráce a rozvoje nových projektů.

 

Prohlubování česko-čínských vztahů v hospodářské, akademické, vědecko-výzkumné, společenské i kulturní oblasti. To jsou důvody, proč vzniklo Memorandum o spolupráci při podpoře česko-čínských vztahů. V Praze ho podepsaly Svaz měst a obcí ČR s New Silk Road Institute Prague. Jak říkají představitelé obou organizací, nejde přitom o dokument pro dokument, ale o konkrétní aktivity, které mají pomoci šířit myšlenku spolupráce mezi zeměmi Evropy a Asie a hledat nové cesty a způsob komunikace v rámci konceptu Nové Hedvábné stezky (New Silk Road). Obě organizace plánují na příští rok společné akce na podporu česko-čínské spolupráce a rozvoje nových projektů.

"Z pohledu samospráv je důležité hledat vhodné subjekty pro spolupráci v Číně. Nejen proto, že jsem z jižní Moravy, umím si to představit například v otázce vinařství," říká předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a dodává: "Právě v této ale i v dalších oblastech by se Čína mohla inspirovat v České republice, což by pro nás mohlo znamenat významný ekonomický přínos."

"Čína je stále významnější fenomén na úrovni politické i ekonomické, je stále na vzestupu. Je tedy logické s touto zemí spolupracovat, a to i úrovni měst a obcí," říká prezident New Silk Road Institute Prague Jan Kohout a dodává: "Je velmi důležité vybudovat si osobní vazby, což vychází i z interkulturních rozdílů mezi ČR a Čínou, společně se zabývat konkrétními oblastmi či realizovat projekty, které pomohou rozvíjet cestovní ruch ale i další odvětví."

Organizace, které se dohodly na spolupráci v rámci konceptu Nové Hedvábné stezky, tak mimo jiné chtějí organizovat akce, navazovat a rozvíjet vztahy mezi místními samosprávami v obou regionech, vzdělávat zastupitele a pracovníky měst a obcí v oblasti lepšího porozumění Číně a dalším zemím v rámci strategie Nové Hedvábné stezky apod.

Jednou z prvních akcí, která by se v rámci memorandem deklarované spolupráce měla uskutečnit, by měl být seminář navazující na projekt LEPŠÍ města. Na ní by se mimo jiné měly sdílet příklady nových technologií či dobré praxe českých a čínských měst, které by mohly samosprávy v obou zemích vzájemně inspirovat.Akce by se měla uskutečnit na jaře 2017.