09.07.2014

Historicky první setkání národních asociací měst a obcí a partnerských měst zemí V4

Poslední červnový víkend se v maďarském městě  Gödöllő na pozvání Maďarské asociace místních samospráv (MOSZ) uskutečnilo historicky první setkání národních asociací měst a obcí zemí Visegradské skupiny. Svaz měst a obcí na této události reprezentoval předseda Svazu Dan Jiránek a starosta Kutné Hory Ivo Šance. Setkání se také zúčastnili zástupci 12 českých měst, které mají navázané partnerství s městy a obcemi v rámci V4 zemí.

Třicetitisícové město Gödöllő  leží necelou půlhodinu autem od Budapešti. Centrum působí klidným, téměř lázeňským dojmem a příjemná atmosféra je podtržena krásnou květinou výzdobou a četnými rozsáhlými parky. Nejvýznamnější architektonickou a historickou perlou je barokní Královský palác z 18. století, který zažil návštěvu rakouské císařovny Marie Terezie a především sloužil jako sídlo císařského páru Františka Josefa I. a jeho manželky císařovny Alžběty při jejich cestách do Uher.

V Gödöllő má sídlo největší maďarská asociace měst a obcí MOZS a její předseda György Gémesi  je zároveň starostou tohoto města.  Partnerskými městy Gödöllő je kromě Dunajské Stredy (SK), Zywiece (PL), také české město Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. Není proto náhoda, že setkání národních asociací měst a obcí zemí V4, které doprovázelo také 1. setkání partnerských měst zemí V4, proběhlo právě zde.

Samotné jednání zahájily hymny všech zemí v provedení dětského smyčcového kvarteta zdejší umělecké školy. Každý z nástrojů hrál jednu hymnu, všechny melodie se prolínaly, doplňovaly a tvořily harmonický celek. V úvodu všechny přítomné pozdravila paní velvyslankyně České republiky v Maďarsku Helena Bambasová, z jejíž iniciativy a pod záštitou velvyslanectví ČR v Budapešti se setkání uskutečnilo.

Následovala vystoupení jednotlivých zástupců národních asociací – polské asociace Zwiazek miast Polskich, slovenského Združenia miest a obcí Slovenska a Maďarského svazu místních samospráv MOSZ. Předseda Svazu Dan Jiránek ve svém příspěvku zdůraznil, že užší spolupráci zemí Visegradské skupiny je velmi důležitá nejen při prosazování společných zájmů v rámci EU, ale také k posílení konkurenceschopnosti v širší Evropě a světě.  Nejdůležitějším výstupem jednání byla dohoda mezi zástupci všech národních asociací na prohloubení vzájemné spolupráce a na pokračování tradice pravidelných setkání i v dalších letech, a to vždy v souvislosti s rotujícím předsednictvím v rámci V4.

Druhou část programu tvořily praktické příklady úspěšné spolupráce měst. Zazněly příklady partnerských měst Kapuvár a Jeseník a dále slovenského města Ilava a polského Jaslo. Tyto příklady byly živým příkladem toho, jak užitečné a prospěšná může partnerství měst být pro sblížení kultur i pro výměnu praktických zkušeností z různých oblastí fungování města.

Nejdůležitějším výstupem jednání byla dohoda mezi zástupci všech národních asociací na prohloubení vzájemné spolupráce a na pokračování tradice pravidelných setkání i v dalších letech. V příštím roce štafetu přebírá Združenie miest a obcí Slovenska u příležitosti slovenského předsednictví v rámci Visegradské skupiny.