21.08.2023

Města a obce všech velikostí se mohou zapojit do dvou nových tematických partnerství Urbánní agendy EU

Evropská partnerství pro potraviny a pro města rovnosti hledají do svých řad nové členy. Uplatnit se mohou malé obce i středně velká města. Díky členství se budete podílet na definování evropských cílů, vytváření analýz a přípravě plánů pro politiky EU a jejich financování. Potkáte se také s kolegy ze zahraničí a můžete s nimi sdílet své strasti i radosti.

Máte zájem zapojit se do jednoho z těchto partnerství, disponujete expertizou v daném tématu a jste připraveni spolupracovat s partnery z jiných států a úrovní vládnutí? Pak se neváhejte přihlásit přes online formulář do 29. září 2023.

Na odkazech naleznete také podrobnější informace o způsobu výběru členů, o rolích a typech jednotlivých členů partnerství i o Urbánní agendě EU, pod níž partnerství spadají.

O Urbánní agendě EU, která podporuje spolupráci členských států, měst, Evropské komise a dalších stakeholderů, se více dozvíte také pod tímto odkazem.

Do tematických partnerství se mohou zapojit kromě měst a obcí rovněž kraje či jejich rozvojové agentury, ministerstva či jimi zřizované orgány, nebo univerzity z různých členských a partnerských zemí EU. Partnerství musí být co nejvíce rozmanitá, proto se mohou uplatnit i menší obce či středně velká města.

V posledních sedmi letech bylo vytvořeno na 16 tematických partnerství, která se zabývají akutními výzvami, jimž čelí města a obce napříč Evropou, jako je chudoba, klimatická změna, migrace, mobilita nebo cestovní ruch.

Partnerství pro potraviny usiluje o vytvoření komplexního legislativního rámce pro podporu odolnosti potravinového systému a jeho odpovídající transformace založené na současné strategii EU pro udržitelné potravinové systémy i Zelené agendě pro Evropu a cílům udržitelného rozvoje OSN. Bude se zabývat otázkami jako je přístup k potravinám coby lidské právo, potravinová spravedlnost, agroekologie a dostatečné zdroje. Více se o tomto tematickém partnerství dozvíte zde.

Partnerství pro města rovnosti usiluje o to, aby zelená a digitální tranzice, kterou evropská města v současné době procházejí, byla co nejvíce spravedlivá a všechny segmenty společnosti byly do ní rovnocenně zapojeny. Pro to je potřeba zohlednit odlišné potřeby a nabídnout rovnocenné příležitosti pro všechny na úrovni měst, regionů i států bez ohledu na věk, pohlaví, rasu, náboženství či politické přesvědčení. Více se o tomto tematickém partnerství dozvíte zde.

Pavla Hosnedlová, Sekce regionálního rozvoje a zahraničních vztahů SMO ČR