24.06.2024

Nová výzva k předkládání žádostí pro cyklus 2025 v rámci Nástroje technické podpory (TSI)

Evropská komise oznámila zahájení nové výzvy k předkládání žádostí pro cyklus 2025 v rámci Nástroje technické podpory (TSI). Tento program má za cíl poskytnout členským státům Evropské unie odborné poradenství přizpůsobené jejich konkrétním potřebám tak, aby mohly samy navrhovat a provádět reformy.

TSI je navržen tak, aby členským státům poskytoval odbornou technickou pomoc šitou na míru jejich specifickým potřebám. Podpora je zaměřena na širokou škálu oblastí, včetně ekologického a digitálního přechodu, diverzity, veřejných a soukromých financí, migrace, podnikatelského prostředí, zdraví, dovedností a vzdělávání.

Jednou z klíčových výhod TSI je, že tato podpora je řízena poptávkou a nevyžaduje žádné spolufinancování ze strany členských států. Projekty mohou být realizovány na národní i regionální úrovni a mohou zahrnovat jak jednotlivé země, tak více zemí.

Jak TSI funguje?

Podávání žádostí: Členské státy mohou podávat žádosti o technickou podporu do 31. října 2024.

Výběr žádostí: Následně budou žádosti vybrány

Poskytování technické podpory: Projekty mají předpokládanou délku 16 až 24 měsíců.

Technická podpora může být poskytována přímo odborníky z Evropské komise nebo ve spolupráci s dalšími poskytovateli technické podpory, jako jsou odborníci členských států, mezinárodní organizace a odborníci ze soukromého sektoru. Generální ředitelství REFORM bude zapojeno po celou dobu trvání projektu.

Vlajkové projekty 2025

Pro cyklus TSI 2025 bylo identifikováno 15 stěžejních iniciativ, které reflektují hlavní priority EU a jsou potřebné v různých členských státech. Z těchto 15 iniciativ je 13 relevantních pro místní a regionální úroveň.

Posílení veřejné správy

- ComPAct: Pilíř I: Dovednosti pro systémy veřejné správy

- ComPAct Pilíř II: Kapacita pro evropské digitální desetiletí

- ComPAct pilíř III: Ekologizace veřejné správy

- PACE – Burza spolupráce ve veřejné správě

Konkurenceschopnost a udržitelnost

- Jednotný trh a konkurenceschopnost

- Ekonomická bezpečnost v oblasti technologií a zdrojů (ESTER)

- Přizpůsobení energetických systémů zelenému a digitálnímu přechodu

- Podpora odolnosti přírodních zdrojů

- Zlepšení podávání zpráv o udržitelnosti pro podniky

Zdraví, demografie a veřejné finance a správa příjmů a migrace

- Inovativní veřejné řízení veřejných financí

- Řešení demografických změn prostřednictvím reforem

- Zdravotnické centrum EU – investice do odolného zdravotnického systému

- Podpora provádění Paktu o migraci a azylu

Výzva k podávání žádostí

Členské státy mají možnost předložit své žádosti o technickou podporu a určit oblasti politiky a priority podpory prostřednictvím vnitrostátního koordinačního orgánu nejpozději do 31. října 2024.

Evropská komise pravidelně vybírá ty nejzajímavější projekty, na které chce upozornit. Uvedené projekty z různých oblastí politiky a v různých zemích jsou vybírány na základě jasně definovaných a systémově relevantních cílů, silné odpovědnosti a závazku k realizaci, dobré administrativní kapacity pro řízení projektu a zapojení zúčastněných stran po celou dobu projektu. Důraz je kladen na konkrétní a hmatatelné výstupy vedoucí k systémové změně, slibné výsledky v praxi a možnost reprodukovat tyto projekty v ostatních zemích EU.

 

Amálie Ležáková, Sekce regionálního rozvoje a zahraničních vztahů SMO ČR