26.05.2022

Novinky o Ukrajině z Rady evropských obcí a regionů (CEMR)

Svazy a sdružení evropských měst a obcí drží spolu. Rada evropských obcí a regionů (CEMR) i nadále shromažďuje nejaktuálnější informace ze svých členských organizací. Vybrali jsme pro vás ty nejaktuálnější z těžce zkoušených měst a obcí Ukrajiny.

Hlasy ukrajinských obcí

➢ Únosy ukrajinských starostů

K 22. květnu 2022 bylo na Ukrajině uneseno 14 místních a regionálních volených zástupců. Pokud jste tak ještě neučinili, připojte se ke kampani #FreeOurPeople, kterou za propuštění unesených ukrajinských starostů vyhlásila Asociace ukrajinských měst (AUC). Aktualizovaný seznam unesených místních představitelů najdete na stránce AUC.

➢ Potřeby vnitřně vysídlených osob

Dne 13. května během zasedání pracovní skupiny CEMR pro Ukrajinu hovořil starosta obce Dolyna (projekt Mosty důvěry) Ivan Dyriv o potřebách vnitřně vysídlených osob ve své obci. Mnoho lidí přichází bez základních věcí a prioritou zůstává zajištění oblečení, hygienických potřeb a dalších nezbytností. V současné době je většina příchozích ubytována v soukromých domech, menšina žije v obecních obydlích, jako jsou školy nebo tělocvičny. Vnitřně vysídlení lidé toho mají za sebou hodně a potřebují psychologickou pomoc. V neposlední řadě je důležitá možnost najít si práci. Lidé chtějí znovu začít žít a být nezávislí, avšak pracovních míst je málo. Starosta proto doufá, že by s tímto úkolem mohly pomoci národní nebo jiné programy přesunu podniků z východu na západ.

➢ Starostové v první linii

V exkluzivním rozhovoru pro Telegraph hovoří ukrajinský starosta města Mykolajiv Oleksandr Syenkevyč o tom, jak zůstává naživu a zvládá boj uprostřed války. "Rusové se snaží unášet starosty, aby je vyměnili za válečné zajatce," řekl během rozhovoru. "Dokonce mi posílali SMS zprávy, že pokud chci, aby se Mykolajiv vyhnul osudu Mariupolu, mám se města vzdát. Myslí si, že jsme totalitární jako oni"..

➢ Bratři Kličkové promluví na Světovém ekonomickém fóru!

U příležitosti Světového ekonomického fóra 2022 se 23. května konala diskuse s Vitalijem a Volodymyrem Kličkovými o tom, jak ruská invaze na Ukrajinu ovlivnila Kyjev a celou zemi. Hovořili o ruské válce, jejích dopadech na Ukrajinu a Kyjev a o tom, jak je v jejich boji podpořit.

➢Oslovení ukrajinských obcí prostřednictvím Cities4Cities

Do platformy Cities4Cities, která byla spuštěna před několika týdny, je nyní zaregistrováno 139 ukrajinských obcí. Tento online nástroj je koordinační platformou: Ukrajinské místní a regionální samosprávy mohou vyjádřit své požadavky a potřeby, zatímco jejich evropští kolegové mohou reagovat svými odbornými znalostmi a zdroji. Cílem platformy je zjednodušit výměnu informací, řešit potřeby ukrajinských obcí a budovat mosty mezi evropskými a ukrajinskými obcemi, a to jak v bezprostředním, tak v dlouhodobém horizontu.

Starostové a další místní a regionální představitelé jsou pro obyvatele prvním kontaktním místem, zejména v době války a krize. O to důležitější je, aby místní infrastruktura na Ukrajině zůstala zachována a byla schopna řešit každodenní problémy obyvatel. Kliknutím přímo zde získáte přístup k vláknu o tom, jak si vytvořit účet a poskytovat podporu!

Příběhy o podpoře

➢ Prohlášení CEMR k Ukrajině: 800 signatářů!

Jak již víte, před třemi měsíci, na začátku ruské agrese na Ukrajině, CEMR vyhlásil výzvu k podpisu na podporu své plné solidarity s ukrajinským lidem a svými kolegy v místní a regionální samosprávě. K dnešnímu dni podepsalo toto prohlášení 800 místních a regionálních volených zástupců z měst a regionů všech velikostí po celé Evropě. Pokud se chcete k hnutí připojit, můžete zde.

➢ CEMR a AUC zaslaly dopisy institucím EU

V dopise adresovaném předsedovi Evropského parlamentu, Radě a Komisi vyzývají CEMR a AUC evropské instituce, aby vytvořily iniciativu na posílení partnerské spolupráce za účelem obnovy Ukrajiny. Dopis podepsali starosta Kyjeva a předseda Asociace ukrajinských měst (AUC) Vitalij Kličko, její výkonný ředitel Oleksandr Slobožan, ale také prezident CEMR Stefano Bonaccini a generální tajemník Fabrizio Rossi. Zdůrazňuje ochotu místních a regionálních samospráv v celé Evropě přispět k obnově ukrajinských obcí a měst. Vyzývá také instituce, aby ve spolupráci s CEMR a jeho ukrajinskou asociací definovaly "strategické a operativní aspekty twinningové iniciativy k zahájení a realizaci rekonstrukce ukrajinských měst a obcí".

Dopisy jsou k dispozici jako dokumenty pod článkem:

  • Dopis předsedkyni Evropského parlamentu Robertě Metsole
  • Dopis předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové
  • Dopis předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi

➢ Evropská aliance měst a regionů za obnovu Ukrajiny

Po setkání s prezidentem Zelenským se předseda Charles Michel obrátil na předsedu Výboru regionů s žádostí o podporu projektu partnerství měst a regionů EU s ukrajinskými městy a regiony, které potřebují rekonstrukci. V této souvislosti zahájil Výbor regionů diskuse, kterých se účastnily také CEMR, AUC a další evropské sítě místních a regionálních samospráv. Cílem těchto diskusí je vytvořit Evropskou alianci měst a regionů pro obnovu Ukrajiny, která by mohla sdružovat místní a regionální samosprávy a národní a evropské asociace místních a regionálních samospráv v Evropě a na Ukrajině.

➢ Partnerské obce "Mosty důvěry" (projekt “Bridges of Trust”)

Litevská okresní obec Ukmergė podepsala 16. května partnerskou smlouvu s ukrajinskou partnerskou obcí Korosten. "Korosten trpí ruskou agresí - jeho školy, školky, domy byly bombardovány, jsou zde mrtví a zranění místní obyvatelé. Proto je od litevských přátel tak laskavé, že se podpořit Ukrajinu v tak těžké době," řekl Volodymyr Moskalenko, starosta obce Korosten. Cesta zástupců Korostenu do Ukmergě se uskuteční ve dnech 27.-29. května. Dne 17. května se uskutečnilo setkání v rámci iniciativy partnerské spolupráce mezi 9 ukrajinskými obcemi a dánským Guldborgsundem v rámci programu U-LEAD s Evropou. Účastníci iniciativy se setkali poprvé po začátku ruské invaze. Starosta Simon Hansen ujistil ukrajinské obce o pokračování spolupráce a uvedl, že jejím hlavním cílem je nyní najít nové způsoby podpory ukrajinských obcí, které snášejí ničivé dopady války. Dne 4. května byly do ukrajinských partnerských hromádek doručeny tři zásilky humanitární pomoci od slovinských obcí. Tentokrát nouzové zboží věnovaly obce Kočevje (partnerská Bucha), Juršinci (partnerský Avanhard) a Hrastnik (partnerský Drohobyč). Kromě toho se k této dávce humanitární pomoci připojila nevládní organizace Slovenska Filantropija, střední odborná škola z Murské Soboty spolu s dalšími soukromými dárci. Nouzové zboží bude dodáno především na operační sály nemocnic na východě Ukrajiny a do Buchy a také pro vnitřně vysídlené osoby v Drohobyči a Chustu.

➢ Slovensko

Sdružení měst a obcí Slovenska (ZMOS) vyčlenilo na humanitární pomoc Ukrajině 50 000 eur a již odeslalo tisíce balíčků s různým zdravotnickým materiálem. Například obvazy a obinadla, náplasti, gázové obklady a dezinfekční prostředky na ruce. Dále bylo dodáno 12 000 balíčků sad osobní hygieny pro děti, ženy a muže a nouzové spací pytle a karimatky. Humanitární pomoc byla dodána do několika regionů Ukrajiny. Další zdravotnický materiál bude zakoupen a následně distribuován na základě konkrétní žádosti ukrajinské asociace měst, která je partnerem ZMOS v projektu na podporu přeshraniční spolupráce, financovaném z EHP fondů a spolufinancovaném ze státního rozpočtu Slovenské republiky. Více informací naleznete (ve slovenštině) na webových stránkách.

➢ Série webových seminářů IncluCities

IncluCities zahajuje sérii online debat o klíčových otázkách souvisejících se současnou migrační krizí. Naše debata, která se uskuteční 31. května, osvětlí legislativní pozadí a provádění směrnice o dočasné ochraně (TPD) na místní úrovni. Hlavním cílem je odpovědět na některé z nejnaléhavějších otázek, které v současné době mají místní skupiny v celé Evropě. Rádi bychom nabídli prostor a čas pro výměnu osvědčených postupů a doporučení, jak překlenout informační mezery a zlepšit tak procesy a služby na místě. Chcete-li se dozvědět více a zaregistrovat se na webinář, klikněte na tento odkaz.

V rámci Světového týdne uprchlíků (20.-26. června) navíc IncluCities uspořádá 21. června další hybridní akci s názvem "Efektivní víceúrovňová správa jako klíčový nástroj pro řešení mimořádných situací v oblasti migrace".

Evropská opatření

➢ Evropská komise

Evropská komise zveřejnila informační list - Pomoc a obnova Ukrajiny (viz dokument pod článkem), který podává jasný obraz o strategickém plánu obnovy RebuildUkraine:

Předpokládají se čtyři hlavní pilíře obnovy:

  1. Obnova infrastruktury, zdravotnických služeb, bydlení, škol a také digitální a energetické odolnosti v souladu s evropskými politikami a standardy.
  2. Pokračovat v modernizaci státu a jeho institucí s cílem zajistit řádnou správu věcí veřejných a dodržování zásad právního státu, a to poskytováním administrativní kapacity a technické podpory, a to i na regionální a místní úrovni.

III. Provádět strukturální reformy s cílem prohloubit hospodářskou a společenskou integraci Ukrajiny a jejích obyvatel do EU v souladu s její evropskou cestou.

  1. Podporovat udržitelné a inkluzivní hospodářské oživení Ukrajiny podporou konkurenceschopnosti, obchodu a soukromého sektoru a zároveň přispívat k ekologické a digitální transformaci na Ukrajině.

➢ Jak může EU podpořit ukrajinskou ekonomiku, aby přežila válku

Dne 16. května 2022 zveřejnil server Vox Ukraine článek o některých opatřeních a krocích, které lze v této době realizovat na podporu ukrajinské ekonomiky. Navrhuje dvě hlavní doporučení:

  1. Prvním z nich by bylo zajištění a zvýšení podpory nástroje EU na udržení pracovních míst (SURE) ve prospěch Ukrajiny.
  2. Druhým by bylo podpořit ukrajinské malé a střední podniky prostřednictvím stávajícího systému voucherů.

 

Bc. Jan Lehejček, Sekce regionálního rozvoje a zahraničních vztahů SMO ČR

Projekt je realizován za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj.