25.06.2024

Novinky ze Zelené legislativy: Rámcová směrnice o odpadech

Dne 17. června 2024 přijala Rada svůj postoj k cílené revizi rámcové směrnice o odpadech. Hlavním zaměřením této revize je snížení potravinového a textilního odpadu. Tento krok má za cíl nejen předcházet vzniku odpadu, ale také usnadnit opětovné použití materiálů. Zároveň stanovuje ambiciózní cíle ke snížení plýtvání potravinami do roku 2030.

Potravinářské a textilní odvětví jsou totiž na prvním a čtvrtém místě v náročnosti na zdroje. Dohoda představuje zásadní krok směrem k udržitelnější a oběhové evropské ekonomice.

Textilní odpad a rozšířená odpovědnost výrobce

Od roku 2008 platí rámcová směrnice o odpadech, která členským státům ukládá povinnost zajistit do 1. ledna 2025 oddělený sběr textilu pro opětovné použití a recyklaci. Komise do konce roku 2028 zváží stanovení konkrétních cílů pro předcházení vzniku odpadů, sběr a recyklaci textilního odpadu a dalších.

Revize rámcové směrnice o odpadech také zavádí harmonizované systémy rozšířené odpovědnosti výrobce (EPR).

Tyto systémy budou vyžadovat, aby módní značky a výrobci textilu platili poplatky na financování nákladů na sběr a zpracování textilního odpadu. Tyto systémy budou zavedeny do 30 měsíců po vstupu směrnice v platnost. Ministři se dohodli, že do působnosti těchto systémů budou zahrnuty i mikropodniky.

Výše poplatků bude záviset na oběhovém cyklu a environmentálních vlastnostech textilních výrobků. Členské státy mohou požadovat vyšší poplatky od společností, které dodržují praktiky "rychlé módy" (fast fashion), což jsou například společnosti jako Temu, Shein, Zara atd.

Specifická ustanovení pro opětovné použití textilu

Přijatý postoj rovněž obsahuje ustanovení pro členské státy, kde je vyšší podíl textilních výrobků vhodných k opětovnému použití. Tyto státy mohou požadovat nižší poplatky pro komerční subjekty zabývající se opětovným použitím při prvním uvedení těchto výrobků na trh.

 

Snížení potravinového odpadu do roku 2030

Navrhovaná směrnice stanoví závazné cíle pro snížení množství potravinového odpadu do roku 2030:

10 % snížení při zpracování a výrobě

30 % snížení na obyvatele v maloobchodě, restauracích, stravovacích službách a domácnostech

Obecný přístup souhlasí s cíli navrženými Komisí a stanovuje možnost upravit cíle pro jedlý potravinový odpad do 31. prosince 2027. Komise tehdy přezkoumá cíle pro rok 2030.

 

Amálie Ležáková, Sekce regionálního rozvoje a zahraničních vztahů SMO ČR