22.03.2024
Přidejte se k revidované Evropské chartě za rovnost žen a mužů zapojených do veřejného života ve městech a obcích
Evropská charta za rovnost žen a mužů zapojených do veřejného života ve městech a obcích je dokument vytvořený Radou evropských měst a regionů (CEMR) v roce 2006 za podpory Evropské komise. Charta je adresována místním a regionálním samosprávám Evropy. Podpisem Charty se samosprávy veřejně formálně zaváží k principům rovnosti žen a mužů.
V roce 2022 došlo k aktualizaci Evropské charty a nové články se zaměřují na témata a výzvy, které před 15 lety buď neexistovaly, nebo se podstatně změnily, a které dnes významně ovlivňují dosažení rovnosti žen a mužů. Nové články, které byly do Charty zařazeny, se týkají devíti makro témat.
Rada evropských měst a regionů s pomocí Švédského sdružení místních úřadů a regionů (SALAR) vytvořila dokument, jehož podepsáním můžete potvrdit svůj závazek k revidované Chartě 2022 a novým článkům. Tímto bychom Vás rádi požádali o podepsání tohoto dokumentu a přistoupení k revidované Chartě. Podepsaný dokument můžete zaslat na email Charty charter@ccre-cemr.org a budeme velmi rádi, pokud nás, Svaz měst a obcí, zahrnete do kopie.
- 1. Za prvé, je zásadní přijmout vzájemně se podporující pilíře udržitelného rozvoje: sociální rovnost, ekonomický růst a ochrana životního prostředí.
- 2. Navzdory tomu, že online svět nabízí nové možnosti učení, vytváření kontaktů a účasti na aktivitách, přináší nelehké výzvy pro ženy zejména v oblasti obtěžování a kybernetického násilí.
- 3. Cílení na volené představitelky, veřejně známé osoby a zaměstnankyně násilím představuje vážnou hrozbu pro demokratickou správu věcí veřejných.
- 4. Intersekcionalita je koncept a přístup, který mohou místní a regionální samosprávy využít k zajištění větší genderové inkluzivity, zejména pokud jde o dívky a ženy, které zažívají vícenásobné a vzájemně se křížící formy diskriminace.
- 5. Moderní digitální technologie umožnily mnoha profesním skupinám flexibilnější pracovní život. Mnoho lidí, i když zdaleka ne všichni, mohou nyní pracovat ve větší míře z domova, což přináší příležitosti i rizika pro rovnost žen a mužů.
- 6. Digitální začlenění všech dívek a žen je nezbytné pro rozvoj společnosti, jejímž cílem je zajistit lepší budoucnost pro všechny. Dosavadní pokrok v oblasti informačních a komunikačních technologií a digitalizace však nebyl genderově neutrální. Je proto zásadní vyvíjet a využívat nové nástroje a procesy, které rovnost žen a mužů spíše posilují, než aby ji narušovaly.
- 7. Dívky a ženy mohou žít, vést a prosperovat svobodně a rovnoprávně pouze tehdy, pokud jsou dodržována jejich práva na sexuální a reprodukční zdraví.
- 8. Změna klimatu je multiplikátorem hrozeb, který stupňuje sociální, politické a ekonomické napětí a má nepřiměřený dopad na dívky a ženy.
- 9. Rovnost žen a mužů a aktivní zapojení dívek a žen nelze v krizových okamžicích odsunout stranou, ale je třeba je považovat za účinnou součást úspěšného občanské připravenosti a reakce na mimořádné události.
CEMR také pracuje na studii „Ženy v politice 2023-2024“, která představí podíl žen v evropských místních a regionálních samosprávách. Rada se snaží prozkoumat typy portfolií, které ženy na místní úrovni zastávají, a prozkoumat potenciální genderovou segregaci témat a odpovědností.
Kromě toho se bude studie zabývat problematikou zneužívání a násilí vůči ženám v místních volených orgánech. V současné době se studie zúčastnily členské sdružení z 31 zemí. Více než 2 500 zvolených žen odpovědělo na anonymní online dotazník.
Ženy zastávající funkce v evropských místních a regionálních samosprávách se studie můžou účastnit zde.
Termín pro vyplnění dotazníku: 31. března 2024
Amálie Ležáková, Sekce regionálního rozvoje a zahraničních vztahů SMO ČR