30.09.2016

Setkání volených představitelů slovenského a českého svazu měst a obcí se uskutečnilo v Praze

V rámci dlouhodobé spolupráce Svazu a slovenské asociace Združenie miest a obcí Slovenska se ve dnech 21. – 22. 9. 2016 v Praze uskutečnilo společné zasedání Předsednictev Svazu a slovenské asociace Združenie miest a obcí Slovenska. Pozornost byla věnována především problematice odpadového hospodářství, financování a organizace školství a problematice sociálního bydlení. Jednání se zúčastnilo více než 40 představitelů ZMOS a Svazu. 

Problematika sociálního bydlení je v České republice velice aktuální z důvodu přípravy zákona o sociálním bydlení, které by uložilo nové povinnosti obcím. Proto české účastníky velmi zajímal zkušenosti a praxe slovenských kolegů. Z diskuse vyplynulo, že v obou zemích existují nástroje, jak obce mohou podpořit sociálně slabé občany, avšak vždy na bázi dostupných zdrojů a kapacit obecních bytů. Několikrát zaznělo, že malé obce mohou jen velmi obtížně naplnit ambiciózní záměr připravovaného zákona.

 Slovenské kolegy zase velmi zajímala situace v České republice v oblasti regionálního školství. Diskuse se posléze zaměřila na financování regionálního školství, a to jak pedagogických pracovníků, tak těch nepedagogických. Inkluze je také žhavým tématem  obou zemích. Veřejnost, včetně odborné, se stále staví ke společnému vzdělávání skepticky. Chybí speciální pedagogové, příliš naplněné třídy na prvním stupni, přetížení pedagogové, obecně klesá kvalita vzdělávání, minimálně ¼ škol se inkluzivním vzděláváním nikdy nezabývala – výsledkem je letošní nárůst vzniku soukromých škol, oproti minulým letům dvojnásobný – 40 nových základních škol, především s alternativním způsobem vzdělávání. Svaz samozřejmě v celém procesu přijímání novely i následně upozorňoval na nebezpečí takového „skoku“ v systému vzdělávání, nicméně návrh byl přijat na základě soustavného tlaku EK a také jako jedna z podmínek umožňujících čerpání prostředků v OP VVV.

Velmi zajímavá diskuse se rozvinula ohledně situace ve vodohospodářství. Zástupci českých a slovenských obcí si vyměňovali zkušenosti, zda je pro obec a budoucí perspektivu výhodnější provozovat vodohospodářskou infrastrukturu ve svém vlastnictví nebo v rámci meziobecní spolupráce nebo tuto infrastrukturu pronajmout externí společnosti.

Společně setkání české a slovenské asociace přineslo jako vždy velké množství inspirace a zkušeností pro obě strany a potvrzení, že tato setkání jsou stále více potřebná a užitečná.

 Gabriela Hůlková

 

 

   Akce byla realizována za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj.