19.06.2023
Svaz pořádal Fórum solidarity k podpoře partnerství českých a ukrajinských měst
Svaz měst a obcí zorganizoval 13. června 2023 Online Fórum solidarity k dosavadním zkušenostem a současným možnostem financování partnerských projektů mezi českými a ukrajinskými městy, a to zejména v souvislosti s pomocí válkou poničených ukrajinských oblastí. Akce se uskutečnila v rámci projektu Mosty důvěry 2.0, kterého se SMOČR účastní ve spolupráci s asociacemi municipalit z dalších 9 členských států EU.
Na úvod vystoupily zástupkyně asociací, které projekt organizují na evropské a ukrajinské straně, tedy Rada evropských měst a regionů (CEMR) a Asociace ukrajinských měst (AUC).
O aktuální situaci na Ukrajině a spolupráci s Českou republikou následně pohovořil chargé d´affaires z ukrajinské ambasády v České republice, pan Vitalij Usatyj. O možnostech České republiky v rekonstrukci Ukrajiny a způsobech pomoci i na úrovni municipalit následně hovořil český vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny, pan Tomáš Kopečný.
Jak bylo na akci několikrát zdůrazněno, města budou hrát důležitou roli při rekonstrukci válkou zničených ukrajinských oblastí. Právě z jejich úrovně totiž musí přijít poptávka v podobě dobře navržených projektů, která budou schopna žádat o finance z mezinárodních (OECD, Světová banka), evropských (EU), národních (ČR a další země) či regionálních/krajských výzev a prostředků.
Partnerství českých a ukrajinských měst v rámci projektu Mosty důvěry
S takovými projekty mohou ukrajinským kolegům pomoci municipality z Česka. Konkrétní partnerství pro tyto účely se rozvíjejí v rámci aktuálního kola projektu Mosty důvěry mezi Českou Třebovou a ukrajinským městem Jasiňa, Novým Jičínem a Pavlohradem, a Zábřehem a Ržyščivem. Starostové a místostarostové jednotlivých měst rovněž na akci vystoupili s představením svých samospráv a oblastí, v nichž chtějí dále rozvíjet svou spolupráci. Česká města mohou mj. nabídnout své bohaté zkušenosti s projektovým řízením, zájem mají také o spolupráci v oblasti školství či kultury. Ukrajinská města pak mají zájem o spolupráci v oblasti komunálních služeb vč. odpadového hospodářství a čištění odpadních vod, v sociální a zdravotní oblasti, životním prostředí či cestovním ruchu.
Ukrajinské municipality by zároveň neměly být pouze příjemcem pomoci, ale spolupráce by měla být vzájemná, protože i ony mají co nabídnout zahraničním/českým partnerům, například své zkušenosti s vnitřně vysídlenými osobami nebo s administrativními a institucionálními decentralizačními reformami, které na Ukrajině probíhaly v předchozích letech.
Příklady pomoci z praxe
To, že Česká republika je pro ukrajinskou stranu významným partnerem, bylo na akci několikrát ústně zdůrazněno i demonstrováno na konkrétních příkladech spolupráce dalších českých a ukrajinských měst. Některá partnerství vznikla před válkou, další se aktuálně rozvíjejí i mimo projekt Mosty důvěry. Příkladem toho může být ukrajinská obec Poliana, která dlouhodobě spolupracuje s českou Telčí například na vybudování sociálního bydlení nebo komunální technice. Úřadující starostka obce Poliana, paní Nelia Petrus, o tom hovořila na Fóru solidarity.
Bohaté zkušenosti s pravidelnými cílenými dodávkami od českých subjektů (krajů, obcí) na Ukrajinu má Kraj Vysočina přes Dobročinný fond Viza, na kterém spolupracují s partnerskou Zakarpatskou oblastí. Způsoby pomoci, formy spolupráce a další praktické zkušenosti s administrativou, logistikou a distribucí konkrétní pomoci představili na akci radní Kraje Vysočina a starosta obce Těchobuz, Ing. Pavel Hájek, a koordinátorka fondu paní Kateřina Svobodová, která zpracovává průběžně se měnící požadavky ukrajinské strany a snaží se o jejich naplnění ze strany Česka. Doposud pomohly zprostředkovat dodávku sanitek, autobusů, generátorů, čerpadel a dalších věcí. Bohaté zkušenosti mají se spoluprací domovů důchodců nebo hasičských záchranných sborů mezi českou a ukrajinskou stranou, nyní rozvíjejí spolupráci v oblasti zdravotnictví nebo lesnictví.
Nakonec své pozitivní ale i negativní zkušenosti s dodávkami humanitární pomoci pro ukrajinská partnerská města Černivci a Irpiň představil primátor statutárního města Olomouc a místopředseda Svazu pan Miroslav Žbánek. Město ve spolupráci s olomouckou charitou, místními podniky a dalšími subjekty pomáhalo Ukrajině od počátku vpádu ruské armády na Ukrajinu, a to formou schválení deklarace na podporu Ukrajiny, pomocí ukrajinským válečným uprchlíkům s dočasným ubytováním a dalšími životními potřebami ve městě nebo organizací a finanční i materiální podporou humanitárních sbírek pro Ukrajinu včetně benefičních koncertů. Město také ze svých zásob poskytlo dva autobusy a jedno sanitní vozidlo, dále zdravotnický materiál, spacáky a deky nebo trvanlivé potraviny. Celkovou dosavadní pomoc statutární město Olomouc vyčísluje na více než 7 milionů korun a je připraveno pomáhat dál, i při rekonstrukci Ukrajiny.
Finanční možnosti pro rozvoj partnerství mezi městy
K další spolupráci ovšem budou potřeba dostatečné finanční prostředky, které mohou plynout například z rozpočtu EU nebo z národních či krajských kas. Konkrétní finanční možnosti na akci představili zástupci CEMRu a české státní správy. Dostupné evropské programy pro financování spolupráce mezi českými a ukrajinskými municipalitami, jako je přeshraniční program Interreg DANUBE, pod-program European City Facility pro tvorbu analýz financovaný z komunitárního programu LIFE nebo program CERV (pro občany, rovnost, práva a hodnoty) pro podporu town-twinningu, představil expert CEMRu, pan Kirill Dimanopoulos.
Formy pomoci, od humanitární, přes rekonstrukční, až po stabilizační podporu pro Ukrajinu ze strany českého Ministerstva zahraničních věcí (MZV) představila Lucie Chudá. Na fóru také zmínila databázi českých expertů Expertise on Demand podporovanou Českým svěřeneckým fondem při Rozvojovém programu OSN (UNDP), z níž mohou čerpat expertizu ukrajinští partneři pro své transformační projekty. Aktuálně MZV nemá speciální program pro spolupráci českých a ukrajinských municipalit, do budoucna by se ale současný program ministerstva pro spolupráci českých samospráv s jejich partnery z prioritních zemí ČR, kterými jsou Moldavsko, Gruzie a Bosna a Hercegovina, mohl rozšířit i na Ukrajinu, která je od roku 2014 považována za zemi specifickou v rámci české zahraniční rozvojové spolupráce.
Tento nedostatek prozatím mohou kompenzovat pravidelné dotační výzvy České rozvojové agentury (ČRA), které na akci představila Blanka Michaela Remešová, vedoucí oddělení realizace projektů ČRA. České municipality mohou pro spolupráci s jejich ukrajinskými partnery využít konkrétně program pro Posilování kapacit implementačních partnerů v rámci zahraniční rozvojové spolupráce, z něhož může být na jeden projekt vyčleněno až 750 tisíc korun. Finanční podpora ČRA směřuje také na vzdělávací aktivity realizované v ČR, nebo na podporu obchodních partnerství B2B. Pro rekonstrukční práce na Ukrajině ČRA poskytuje rovněž svou expertizu, a to na konkrétní projekty navržené MZV.
Kromě humanitární, stabilizační a rekonstrukční pomoci, podporuje rozpočet ČR ještě hospodářskou pomoc, kterou má na starosti Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Konkrétní nástroje v podobě twinningových a incomingových aktivit na výměnu expertů nebo program Aid4Ukraine pro financování menších měkčích projektů vysvětlil na akci ředitel Odboru evropských zemí pan Martin Pospíšil. Krom toho byla představena také otevřená komunikační platforma Business Club Ukraine pro sdílení informací a koordinaci mezi firmami, které mají zájem podílet se na obnově Ukrajiny v aktuální situaci. Přestože podpora MPO směřuje primárně na podnikatelské subjekty, zapojit se mohou i města a obce.
Fóra solidarity se zúčastnilo přes 40 účastníků z řad měst, krajů a orgánů státní správy z Česka i Ukrajiny a stalo se inspirací pro rozvoj partnerství dalších českých měst s ukrajinskými partnery. Svaz jde tomuto směru naproti a nabízí ve spolupráci s CEMR a AUC možnosti zprostředkování partnerství českých a ukrajinských samospráv. Zástupci Svazu zároveň jednají s Ministerstvem průmyslu a obchodu či Ministerstvem zahraničních věcí o možnostech zejména finanční podpory pro partnerství českých a ukrajinských municipalit.
--------------------------------------------------------------------------------------
Vybrané prezentace z akce naleznete níže.
V případě jakýchkoliv dotazů ohledně možností spolupráce českých a ukrajinských municipalit, nebo zájmu o navázání partnerství s Ukrajinou, prosím kontaktujte Pavlu Hosnedlovou, koordinátorku projektu Mosty důvěry za Svaz měst a obcí, na emailu: hosnedlova@smocr.cz
Pavla Hosnedlová, Sekce regionálního rozvoje a zahraničních vztahů SMOČR
- CEMR_Overview of EU funds for cooperation.pdf
- MZV_EoD-at-a-glance-UNDP-Brochure-2023.pdf
- CRA_Czechaid Prezentation.pdf
- MPO_UA-CZ.pdf
- Polyana Eng 2.pdf
- Olomouc experiences with aid for Ukraine.pdf