27.09.2022
Workshop v rámci projektu Přeshraniční spolupráce pro partnerství a prosperitu
Účastníci projektu se již podruhé společně sešli k výměně zkušeností a inspiraci zajímavými projekty. Zářijové setkání proběhlo tentokrát v Polsku.
Společný projekt Přeshraniční spolupráce pro partnerství a prosperitu měl dne 21. září 2022 svůj další výstup. Zástupci partnerských zemí se setkali na druhém workshopu 21. září 2022 tentokrát ve slovensko-polském příhraničí v Muszyni. Cílem setkání bylo sdílení, inspirace a diskuse o řešeních, která se realizují na obou stranách hranic, ale i společná řešení v rozvoji ruchu ve slovensko-polském příhraničí, které jsou předpokladem hospodářského a sociálního rozvoje příhraničních regionů a budování ekonomicky prosperujících regionů.
Workshop otevřela starostka polské Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, která uvítala účastníky se zdůrazněním, že se nacházíme v Malopolském regionu: „Malopolský region je nejdynamičtěji se rozvíjejícím regionem v Polsku a turistika je elementem na kterém se zakládá hospodářský rozvoj tohoto území“.
Za slovenskou stranu workshop otevřel ředitel Sdružení měst a obcí Slovenska Michal Kaliňák se slovy: „Jsme tu proto, že jsme našli společnou řeč, a ta je řeč je o tom, že chceme najít inspiraci, je o tom, abychom se dokázali srovnávat, je o tom, abychom cestovní ruch postavili jako byznys, protože díky cestovnímu ruchu dokážeme vytvořit silný ekonomický model celého příhraničí. Přibližně 60% měst a obcí na slovensko-polském příhraničí má právě v Polsku intenzivní spolupráce, takže my jsme odkázáni na společnou spolupráci. Dnes nejsou hranice mezi Slovensko a Českem, Slovenskem a Maďarskem a Slovenskem a Polskem, dnes je pouze jedna hranice, kterou posouváme dál, a ta hranice je naše touha, do kdy dokážeme spolupracovat a jak dokážeme růst“.
Ze Slovenska se o zkušeností podělila ředitelka OOCR Horní Zemplín a Horní Šariš Michaela Zdražilová, město Snina zastoupené Michaelou Šalachovou a starosta Nižné Polianky Ján Cundra. Michal Kaliňák ústřední ředitel Kanceláře ZMOS spolu s Lukášem Bednárem z ANTIK Telekom představili přeshraniční aktivity v rámci iniciativy Digitální restart.
Polskou stranu v aktivní účasti zastupoval/a předseda Malokarpatské turistické organizace Grzegorz Biedroń, místopředseda a generální ředitel Euroregionu Karpaty Dawid Lasek, ředitel JTS Interreg PL-SK Krzysztof Kaczmarek, starosta gminy Bukowsko Marek Bańkowski a starostka gminy Sękowa.
Workshopu se zúčastnilo 60 volených představitelů a odborných zaměstnanců z měst a obcí ze zemí V4. Workshop se primárně zaměřil na místní samosprávy ze slovensko-polského pohraničí, zúčastnili se ho i zástupci měst a obcí z Maďarska a České republiky. Workshop organizovala Gmina Sekowa ve spolupráci se ZMOS.
Více o projektu:
Workshop se realizoval v rámci projektu „Přeshraniční spolupráce pro partnerství a prosperitu“. Projekt je spolufinancován vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska prostřednictvím Visegrádských grantů z mezinárodního Visegrádského fondu. Projekt realizuje Sdružení měst a obcí Slovenska ve spolupráci s partnery z ČR (Svaz měst a obcí ČR - SMO ČR), Maďarska (Maďarské národní sdružení místních samospráv - TÖOSZ) a Polska (Gmina Sekowa) v trvání od 1. ledna 2022 do 31. prosince 2023.
Cílem projektu je sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe mezi městy a obcemi ze zemí V4 prostřednictvím národních a regionálních sdružení měst a obcí v poskytování veřejných služeb na místní úrovni v různých oblastech výkonu jejich kompetencí jako úspěšná inovativní a efektivní řešení, která by se dala snadno implementovat i v jiných samosprávách se stejnými problémy prostřednictvím využití potenciálu neformálního seskupení V4 a v partnerství s národními sdruženími místních samospráv z Polska, Maďarska a Česka.
Projekt se realizuje prostřednictvím 4 workshopů ve 4 přeshraničních regionech, přičemž každý workshop se bude věnovat jinému tématu. V projektu byla definována následující témata workshopů: energetická efektivnost (workshop v maďarském pohraničí), SMART agenda a inovativní řešení (workshop v českém pohraničí), cestovní ruch (workshop v polském pohraničí) a komunální podniky (závěrečný workshop na Slovensku).