05.10.2012

Decentralizace, demokracie a rozvoj – témata sněmu místních a regionálních samospráv

Inovace v rámci tří „D“ byly hlavním tématem 25. Generálního sněmu Rady evropských obcí a regionů (CEMR), který se konal ve dnech 26. – 28. září 2012 ve španělském městě Cádiz. Tři hlavní oblasti – Decentralization (Decentralizace), Democracy (Demokracie) a Development (Rozvoj) – pokrývají široké spektrum problémů, které samosprávy v době přetrvávající finanční a ekonomické krize řeší. Zástupci místních a regionálních samospráv o nich při panelových diskusích i workshopech diskutovali z různých úhlů pohledu. Mezi 700 účastníky ze 40 zemí bylo i 9 zástupců z České republiky.

Inovace v rámci tří „D“ byly hlavním tématem 25. Generálního sněmu Rady evropských obcí a regionů (CEMR), který se konal ve dnech 26. – 28. září 2012 ve španělském městě Cádiz. Tři hlavní oblasti – Decentralization (Decentralizace), Democracy (Demokracie) a Development (Rozvoj) – pokrývají široké spektrum problémů, které samosprávy v době přetrvávající finanční a ekonomické krize řeší. Zástupci místních a regionálních samospráv o nich při panelových diskusích i workshopech diskutovali z různých úhlů pohledu. Mezi 700 účastníky ze 40 zemí bylo i 9 zástupců z České republiky.

Sněm CEMR byl zahájen po řádném jednání Politického výboru starostkou hostitelského města Cádiz, které letos oslavuje 200 leté výročí přijetí třetí nejstarší demokratické ústavy, a zároveň města s více než třemi tisíci lety historie. Symbolicky jí byla předána štafeta pořádání sněmu od starosty Malmö, kde se konal minulý sněm v roce 2009. Po úvodním panelu následovala moderovaná debata na téma inovací z pohledu místních a regionálních samospráv, ve kterém vystoupila i naše zástupkyně Jana Fischerová, dlouholetá aktivní členka zahraničních delegací, odborných komisí a orgánů Svazu. Vzhledem ke zkušenostem jak z místní, tak regionální a (díky současné roli poslankyně Parlamentu ČR) národní úrovně dokázala propojit různé perspektivy a pohledy na zlepšení vládnutí, důležitost dialogu a partnerství mezi různými účastníky rozhodovacích procesů, přičemž uvedla celou řadu praktických příkladů.

Na rozdíl od minulého sněmu, který byl koncipován spíše formou panelových diskusí, se měli účastníci letošního sněmu možnost zúčastnit celé řady tematicky zaměřených workshopů, a soustředit se tedy více na oblasti svého zájmu. Na výběr byly sekce, které se věnovaly strategiím východisek ze současné krize, situaci decentralizace ve světě, která je základním předpokladem pro rozvoj demokracie, modernizaci veřejných služeb, především zvýšení jejich efektivity, kvality a udržitelnosti, mezigenerační solidaritě v souvislosti s demografickou situací v Evropě, ale i tématu genderové rovnosti, která je s demokracií rovněž spojena nebo integraci migrantů, která je pro některé místní a regionální samosprávy citlivým, nicméně palčivým problémem.

Velký zájem měli účastníci naší delegace o workshop nazvaný „Budování Evropy prostřednictvím partnerství“. Partnerská spolupráce měst, při které jsou zapojováni nejen političtí představitelé, ale i spolky, neziskové organizace a občané, je tou nejpřirozenější cestou, jak podporovat a šířit myšlenku evropského občanství, o kterou Evropská unie tolik stojí. Proto účastníci požadovali po zástupkyni Evropské komise vysvětlení k budoucímu zaměření podpory partnerství měst z programu Evropa pro občany. V příštím období by totiž měly být oproti bilaterálním partnerstvím spíše podporovány partnerské sítě měst a také specificky zaměřená partnerství. Zástupkyně komise změny odůvodnila současnými potřebami, což však účastníci debaty jednotně odmítli a vyzvali Evropskou komisi k přehodnocení zaměření programu včetně příslušných objemů finančních prostředků.

V průběhu sněmu bylo zřejmé, že ze tří „D“ je pro místní samosprávy nejvíce zmiňovaným pojmem decentralizace. Jak upozorňuje zpráva Gold II vypracovaná na základě dotazníkového šeření v rámci členských asociací světovou organizací UCLG, tak i v zemích, kde došlo v minulých letech v rámci reforem k přesunu kompetencí ze státu na místní a regionální úroveň, dochází k plíživé zpětné centralizaci kompetencí zpět na stát. Tento problém je bohužel aktuální i u nás.

Na závěr sněmu přijalo shromáždění společnou deklaraci, jejíž překlad je ke stažení níže. Jsou v ní zmiňovány všechny tři dimenze – decentralizace, demokracie a rozvoj, které jsou všechny důležité pro další vývoj v evropských zemích, a to s ohledem na řešení současných ekonomických i sociálních problémů.

Účast na sněmu byla pro všechny zároveň příležitostí ke zhodnocení společných aktivit asociací samospráv v rámci CEMR za poslední tři roky od posledního sněmu v Malmö. Účastníci nejen naší delegace ocenili možnost vzájemné výměny zkušeností v rámci tematických diskusních skupin. Také neformální diskuse v celém průběhu akce mají svůj význam. Jejich prostřednictvím byla navázána nebo prohloubena řada kontaktů, které Svaz využije při rozvíjení spolupráce se zahraničními asociacemi, se kterými může společně obhajovat naše zájmy na evropské úrovni. Lze tak lépe vyvažovat tendence k prosazení názorů některých „velkých hráčů“, které se v určitých případech stále objevují.

Svaz měst a obcí České republiky v Cádizu zastupovali členové Politického výboru CEMR – Mgr. František Lukl, starosta Kyjova a předseda Komory měst, Ing. Jana Fischerová, CSc., poslankyně Parlamentu ČR a zastupitelka Havlíčkova Brodu, Ing. Marie Černá, místostarostka Třebíče, PhDr. Hana Maierová, starostka Turnova a předsedkyně Komise cestovního ruchu, Jaromír Jech, zastupitel Říčan a výkonný místopředseda Svazu. Z ostatních účastníků pak Mgr. Jan Mareš, primátor Chomutova a předseda Komory statutárních měst, Josef Bezdíček, starosta Čermné nad Orlicí a předseda Komory obcí, Ing. Robert Zeman, místostarosta Prachatic a předseda Komise pro zahraniční spolupráci a za Kancelář Svazu Mgr. Ingrid Štegmannová, Ph.D., vedoucí oddělení vnějších vztahů.

Mgr. Ingrid Štegmannová, Ph.D.
vedoucí oddělení vnějších vztahů