01.05.2023

Generální sekretáři a ředitelé CEMR se sešli v Soluni

Zemětřesení v Turecku, nadcházející volby do Evropského Parlamentu i připravovaná legislativa zaměřující se na zelenou tranzici byly tématem jarního jednání generálních sekretářů a ředitelů asociací evropských místních a regionálních samospráv sdružených v CEMR.

Jednání ředitelů asociací sdružených v Radě evropských municipalit a regionů v Soluni bylo zahájeno minutou ticha ze oběti ničivého zemětřesení v Turecku a Sýrii a za oběti nedávného vlakového neštěstí v Řecku. V úvodním slovu upozornil předseda řeckého svazu samospráv KEDE na aktuální předvolební situaci, v Řecku budou totiž letos parlamentní i komunální volby. Primátor města Soluň přivítal zúčastněné ředitele a představil své město jako jedno z nejprogresivnějších v implementaci zelených a chytrých řešení, stejně jako digitální tranzice. Tato snaha již vedla některé velké nadnárodní firmy k tomu, aby přestěhovaly do Soluně své sídlo, což je důležitý a žádaný efekt nutných změn.

V následující diskuzi proběhla příprava nadcházejícího setkání Politického výboru CEMR v červnu v Tbilisi. Ze strany předsedů asociací byl vznesen požadavek na větší prostor pro politickou debatu a zapojení politiků z jednotlivých zemí, kteří se jednání zúčastní.  Agenda jednání Politického výboru byla rovněž projednána a schválena.

Činnost, výsledky a také problémy sekretariátu CEMR představil v následujícím bloku generální sekretář Fabricio Rossi, který zároveň zhodnotil 15 měsíců ve své funkci. Během této krátké doby musel řešit dopady ruské invaze na Ukrajinu z pohledu asociací samospráv na jedné straně a zároveň započaté interní procesy na straně druhé – reorganizaci a personální situaci, naléhavou finanční situaci, a to vše při zohlednění politických zájmů členských asociací. Interní Task force z roku 2020 byla obnovena s cílem dokončení navržené reorganizace tak, aby byla práce sekretariátu efektivnější a srozumitelnější, tak jak to představují shrnující dokumenty Vize a Mise CEMR.

A s jakými problémy se CEMR potýká? Aktuálně je to 40procentní fluktuace zaměstnanců, což je velmi vysoké číslo, důvodem je přetížený trh práce v Bruselu, atraktivní platová politika ze strany Evropské komise a také omezená možnost kariérního postupu v rámci CEMR. Podobná situace je ovšem podle vyjádření ředitelů asociací i v jiných zemích, například ve Francii. Důvodem pro nedostatek uchazečů na volná místa u organizací místních samospráv jsou vysoké nároky na uchazeče a zároveň nutnost znalosti prostředí lokálních samospráv, což limituje okruh možných zájemců.

Finanční uzávěrka CEMR za rok 2022 je negativně ovlivněna částkou blokovanou z důvodu soudního sporu s bývalým generálním sekretářem CEMR. Byly také představeny změny v pravidlech týkající se asociací dlužníků, které generují dlouhodobě negativní saldo.

Předmětem jednání byly dále připravované pozice CEMR k evropským nařízením, které májí dopad na samosprávy. Fabricio Rossi dále představil proces přípravy pozic CEMR již od samotného počátku přípravy nařízení, spolupráci s Výborem regionů a dalšími institucemi zastupujícími zájmy a potřeby samospráv. Tématem byl také sociální klimatický fond, ve kterém budou alokovány podstatné částky, které by se měly také zásadně projevit na místní a regionální úrovni. Konkrétně byly na jednání představeny připravované pozice k nařízení o cirkulární ekonomice, k budoucností kohezní politiky a pozice k revizi trhu s elektřinou.

Prostor v rámci jednání dostal také předseda zástupce asociace samospráv UMT, aby představil situaci po ničivém zemětřesení, které zemi zasáhlo začátkem letošního roku. Turecko je připraveno v rámci obnovy investovat značné kapacitu na takovou obnovu struktury, která bude odolná, udržitelná, a hlavně dlouhodobě bezpečné. Proklamovaný cíl je ten, aby příští zemětřesení nestálo zemi ani jeden lidský život. ¨

Již stálým bodem jednání se stala Ukrajina a aktivity vedoucí k podpoře ukrajinských samospráv, v současné době především koncentrované v projektu Bridges of Trust, jehož se Svaz také účastní.

Posledním šířeji diskutovaným bodem byly připravované aktivity CEMR i jednotlivých asociací v kontextu evropských voleb, kdy se některé asociace aktivně do zapojí do předvolební kampaně s cílem podpořit ty zástupce, kteří dobře znají prostředí samosprávy a deklarují podporu samospráv na evropské úrovni.

V rámci jednání proběhlo také setkání výkonné ředitelky SMOČR Radky Vladykové s generálním sekretářem CEMR ve věci organizace jednoho z příštích jednání generálních sekretářů a ředitelů CEMR v Praze a dále jednání ředitelky SRRZV Moniky Štěpánová s vedoucím externích projektů  Durmishem Gurim k dosavadní spolupráci na projektu Bridges of Trust.

Mgr. Monika Štěpánová, Sekce regionálního rozvoje a zahraničních vztahů