06.01.2009
Jednání politického výboru CEMR - prosinec 2008, Paříž
Jednání Politického výboru CEMR se uskutečnilo ve dnech 8. – 9. prosince 2008 v Paříži a za Svaz se jej zúčastnili Oldřich Vlasák, Jana Fischerová, Ivana Stráská a Jiří Bytel, za Kancelář Svazu Jaromír Jech a Ingrid Štegmannová.
Jednání Politického výboru CEMR se uskutečnilo ve dnech 8. – 9. prosince 2008 v Paříži a za Svaz se jej zúčastnili Oldřich Vlasák, Jana Fischerová, Ivana Stráská a Jiří Bytel, za Kancelář Svazu Jaromír Jech a Ingrid Štegmannová.
První den jednání byl věnován jednak záležitostem Evropské unie, jednak záležitostem CEMR. V rámci problematiky EU představil předseda Svazu a výkonný předseda CEMR Oldřich Vlasák priority nadcházejícího předsednictví České republiky v Radě EU.
V souvislosti s volbami do Evropského parlamentu (EP) v červnu 2009 připravuje CEMR Prohlášení místních a regionálních samospráv, které bude po finalizaci na jaře 2009 zasláno předsedovi a místopředsedovi EP, předsedům a členům jednotlivých politických skupin a dalším důležitým aktérům EP. Jde o krátký dokument, který vytyčuje klíčové oblasti hlavního zájmu evropských místních a regionálních samospráv. Mezi tyto hlavní oblasti patří zahrnutí místních a regionálních samospráv v dohodách a smlouvách EU, reforma rozpočtu EU a budoucnost kohezní politiky, klimatické změny, služby v obecném zájmu, partnerství měst a problematika rozvojové spolupráce. Diskutuje se dále nad zahrnutím témat životního prostředí a dopravy, sociální agendy a rovných příležitostí.
Dalším připraveným dokumentem je Kodex dobré praxe při vyjednávání, obsahující principy dobrého vyjednávání a konzultací s národními vládami. Kodex byl připraven na základě provedené studie, která mapovala procesy vyjednávání s vládami ve 35 evropských zemích, založené na informacích, poskytnutých jednotlivými asociacemi měst, obcí a regionů. Studie ukázala, že ačkoliv vyjednávání probíhají s určitými výsledky, většinou nejsou formalizována určitými pravidly. Co se týká našich podmínek pro vyjednávání, Svaz má již od roku 2005 tato pravidla ošetřena formou uzavřené Dohody o vzájemné spolupráci s vládou ČR a také Dohodou o vzájemné spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR (obě dohody jsou k nahlédnutí na webových stránkách Svazu v sekci Základní dokumenty).
Kromě vyhodnocení pracovního programu CEMR za rok 2008 byly v prvním dnu projednány žádosti o členství v CEMR Chorvatské asociace krajů, Irské organizace řídících výborů místních samospráv a Svazu obcí Turecka.
Druhému dni jednání z větší části předsedal výkonný předseda CEMR a předseda Svazu Oldřich Vlasák. Byly představeny nové webové stránky o partnerské spolupráci měst (www.twinning.org), které jsou k dispozici ve více než dvaceti evropských jazycích. Nechybí ani česká verze, na jejíž přípravě se Svaz intenzivně podílel.
V rámci mezinárodních otázek zazněla informace o konání Světové rady UCLG (Spojená města a místní samosprávy) ve dnech 27. – 30. listopadu 2008 v Istanbulu a Evropské platformě místních a regionálních správ pro rozvojovou spolupráci, která byla představena v rámci Evropských rozvojových dnů 16. listopadu ve Štrasburku.
Mezi důležité body programu patřilo schválení návrhu rozpočtu a pracovního programu CEMR pro rok 2009, schválení procesu volby nového generálního sekretáře CEMR, volby politických zpravodajů pro určité vybrané oblasti činnosti a příprava 24. Generálního sněmu CEMR, který se uskuteční v termínu 22. – 24. dubna 2009 ve švédském Malmö. Součástí programu Generálního sněmu bude i příští jednání Politického výboru.
Mgr. Ingrid Štegmannová
Oddělení vnějších vztahů Kanceláře Svazu