07.01.2009

Zasedání výboru pro rovné příležitosti CEMR - prosinec 2008, Paříž

Na jednání Politického výboru CEMR (Rada evropských obcí a regionů), které se konalo v Paříži ve dnech 8. a 9. prosince 2008, navazovalo zasedání výboru pro rovné příležitosti. Zúčastnili se ho zástupci 18 zemí EU i zemí kandidátských.

Na jednání Politického výboru CEMR (Rada evropských obcí a regionů), které se konalo v Paříži ve dnech 8. a 9. prosince 2008, navazovalo zasedání výboru pro rovné příležitosti. Zúčastnili se ho zástupci 18 zemí EU i zemí kandidátských.

Jednání proběhlo 9. 12. 2008 odpoledne a poté celý další den. Během prvního jednacího dne bylo odprezentováno několik úspěšně realizovaných projektů z Finska, Švédska, Rakouska a Belgie. Všechny se týkaly uplatňování rovných příležitostí ve veřejném životě. Zajímavé byly ty, které empiricky zkoumaly rozdílné role obou pohlaví v životě rodiny a postupné stírání těchto rozdílů během trvání projektu.

Pracovně jsme konferenci nazvali „Po Pise“. Byla to reakce na úkoly, které byly stanoveny na loňském únorovém setkání v Pise. Poslední den jednání pak proběhlo vyhodnocení dosavadních výsledků procesu přijímání Charty rovných příležitostí v jednotlivých zemích. Zástupci národních delegací, tu českou tvořily Ing. Jana Fischerová, starostka Havlíčkova Brodu a Mgr. Ivana Stráská, náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje, pak podaly zprávu o postupu přijímání charty v České republice. Po konferenci v Pise v roce 2008 byla na Svazu měst a obcí ČR Evropská charta za rovnost žen a mužů na úrovni života ve městech a obcích přeložena do českého jazyka. Nyní mají možnost si je samosprávy měst a obcí vyžádat a na základě odsouhlasení zastupitelstvy měst a obcí se k ní přihlásit a podepsat ji.

Nejvýznamnějšího úspěchu dosáhli Italové, tam chartu schválilo přes 600 samospráv. Úspěšná byla i Belgie a Francie. V postkomunistických zemích se zatím více diskutuje a řeší se otázky související s ekonomikou, hlavně příprava na uplatňování prvků rovných příležitostí v rozpočtování samospráv. Jak podotkla Jana Fischerová, jde o běh na dlouhou  trať, ale ženy jsou vytrvalé. Genderové rozpočtování by mělo v rámci příprav rozpočtu být  pro nás závazné od roku 2011.

Zajímavé a na filozofii otevřené komunikaci s veřejností bylo vystoupení švýcarské delegátky, zcela jiné problémy ,týkající se domácího násilí, nastínila delegátka z Rumunska.

Lze konstatovat, že proces přijímání Charty rovných příležitostí pokračuje, a to je příjemné zjištění. Příjemná byla i předvánoční Paříž, a hlavně setkání s lidmi, kteří se za ta léta stali našimi přáteli.

 

Mgr. Ivana Stráská         Ing. Jana Fischerová
České Budějovice           Havlíčkův Brod