16.12.2013
Představitelé významných evropských měst a regionů jednali v Praze
Svaz měst a obcí ČR a Rada evropských obcí a regionů pod záštitou primátora hl. m. Prahy Tomáše Hudečka uspořádali zasedání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů (CEMR), kterého se účastnilo více než 170 primátorů, starostů a zástupců regionů z 30 evropských zemí.
Na tomto výjimečném jednání, které se poprvé v historii organizace od roku 1952 konalo v Praze, proběhly volby do statutárních orgánů této celoevropské organizace, která sdružuje národní asociace zastupující místní a regionální samosprávy z celé Evropy. Prezidentkou CEMR na další tříleté funkční období stanula Annemarie Jorritsma, prezidentka holandské asociace VNG a starostka Almere, která se tak stala první ženou v čele CEMR. Do funkcí spoluprezidentů byli zvoleni Giorgio Orsoni, starosta Benátek, a Inigo Joaquin de la Sema Hernaiz, starosta španělského Santanderu. V nejvyšších orgánech CEMR má své zastoupení také Svaz v osobě svého místopředsedy pro evropské záležitosti Ing. Oldřicha Vlasáka, který byl jmenován výkonným prezidentem.
Během úvodních bloků jednání se uskutečnila debata významných zástupců evropských samospráv, Evropského parlamentu a dalších organizací, kteří na tomto mezinárodním fóru diskutovali o tématech týkajících se poskytování veřejných služeb na místní úrovni a situaci a trendech ve vývoji měst v posledních 20 letech.
Byla představena zpráva UN-HABITAT Stav rozvíjejících se evropských měst 2013 – situace po dvaceti letech reforem, které se mimo jiných zúčastnili místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák, europoslanec a bývalý primátor polského Těšína Jan Olbrycht a primátorka Drážďan Helma Orosz, Studie analyzovala přechod centrálně řízených států bývalého východního bloku na tržní demokracie a vliv tohoto procesu na města a osídlení. Oldřich Vlasák zdůraznil několik charakteristických rysů, které současná měst a obce v ČR trápí – např. úbytek obyvatel ve venkovských oblastech, nebo palčivé problémy s nedostatečnou infrastrukturou, dopravní obslužností a kvalitou životního prostředí. V České republice chybí integrované, vícesektorové strategie měst a často ucelená představa o rozvoji měst a přilehlých regionů. Ing. Vlasák uvedl, že dlouhodobé a systémové strategie rozvoje měst a jejich propojení na strategické dokumenty krajské a národní v návaznosti na možností využití evropských fondů je cesta k zdravému rozvoji měst.
Druhá debata se zaměřila na základní služby, jako je nakládání s odpady, sociální služby, dodávky vody a kanalizace apod., které samosprávy poskytují svým občanům. Debata vycházela ze zprávy GOLDIII, kterou nechala zpracovat světová organizace místních samospráv UCLG o stavu poskytování těchto služeb a jejich srovnání na celém světě.
V reakci na aktuální situaci na Ukrajině a na výsledky 3. summit východního partnerství ve Vilniusu 28. – 29. listopadu, Politický výbor CEMR přijal deklaraci, ve které vyjádřil svou podporu ukrajinským místním a regionálním samosprávám v jejich snaze zlepšit zajištění služeb a infrastruktury prostřednictvím užší spolupráce s městy a regiony ze zemí EU. CEMR nabídl svou podporu a znalosti ukrajinským samosprávám.
Členové Politického výboru také projednali a schválili řadu bodů vztahujících se k činnosti CEMR, jako je plán činnosti a rozpočet na rok 2014, schválení přesunu sídla a registrace CEMR do Bruselu a schválení pozičních dokumentů v oblasti veřejné podpory, spolupráce měst a venkova v novém programovém období a zdraví a bezpečnosti na pracovišti.