01.07.2020
Z jednání Výkonného výboru CEMR
Dne 26. června se uskutečnilo jednání Výkonného výboru Rady evropských obcí a regionů, který je nejvyšším výkonném orgánem této střešní asociace sdružující na 50 národních asociací místních a regionálních samospráv. Své zastoupení ve Výkonném výboru CEMR má také Svaz v osobě starostky Mladých Buků Lucie Potůčkové, která je místopředsedkyní CEMR pro region střední Evropy.
Pandemie COVID-19 ovlivnila také způsob fungování CEMR, které se od března přesunulo do on-line prostoru. Nejen jednání expertních skupin, ale také jednání statutárních orgánů využívají digitálních technologií, které sice ne vždy fungují bezchybně, ale přesto umožňují pokračovat v činnosti téměř bez omezení. Naopak došlo k většímu zapojení členských asociací, především těch, které nemají stálé zastoupení v Bruselu a musely dosud na jednání cestovat. Sekretariát CEMR se rozhodl, že do budoucna bude využívat mnohem více on-line jednání a webinářů, které šetří čas, finance a v neposlední řadě I životní prostředí.
Starostové a zástupci regionálních samospráv na historicky prvním on-line jednání Výkonného výboru CEMR se především věnovali aktuální situaci související s pandemií COVID-19 a jejího dopadu na členské země EU a především na samosprávy. S evropskou komisařkou pro kohezi Elisou Ferreirou diskutovali nových návrzích Evropské komise zaměřené na oživení ekonomiky po odeznění pandemie.
Prezident CEMR Stefano Bonaccini zdůraznil, že místní a regionální vlády čelí v důsledku krize obrovským fiskálním ztrátám a politika soudržnosti musí být ekonomickou krizi způsobenou epidemií COVID-19 . Zároveň to ukazuje, že koheze má význam nejen pokud jde o vyrovnání územních rozdílů, ale také je nástrojem pro řešení náhlých krizí jako je tato. Komisařka Elisa Ferreira zdůraznila že Evropská komise reagovala balíčkem okamžitých opatření, jako bylo využití prostředků z Fondu soudržnosti, uvolnění pravidel státní podpory nebo odblokování miliard eur nouzových fondů pro zdravotnické vybavení a podporu podniků. Následný balíček Next generation EU zase obsahuje sadu návrhů pro oživení ekonomiky v dlouhodobé perspektivě. V této souvislosti Výkonný výbor schválil stanovisko CEMR k ekonomickým dopadům pandemie COVID-19.
Výkonný výbor dále odsouhlasil stanovisko CEMR k Zelené dohodě, ambicióznímu balíčku opatření EU na dekarbonizaci evropské ekonomiky, který se týkají celé řady oblastí od oběhového hospodářství po mobilitu. Toto stanovisko tvoří základ úsilí CEMR v oblasti obhajoby vůči orgánům EU v této otázce.
Gabriela Hůlková
Projekt je realizován za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj. |