10.06.2008

15. zasedání Kongresu místních a regionálních orgánů Rady Evropy (CLRAE)

Ve dnech 27. - 29. května 2008 se konalo v sídle Rady Evropy ve Štrasburku 15. zasedání Kongresu místních a regionálních orgánů Rady Evropy (CLRAE). Česká republika na něm byla zastoupena šestičlennou delegací vedenou Janou Fischerovou, starostkou města Havlíčkův Brod a radní kraje Vysočina.

Ve dnech 27. - 29. května 2008 se konalo v sídle Rady Evropy ve Štrasburku 15. zasedání Kongresu místních a regionálních orgánů Rady Evropy (CLRAE). Česká republika na něm byla zastoupena šestičlennou delegací vedenou Janou Fischerovou, starostkou města Havlíčkův Brod a radní kraje Vysočina.

V delegaci zastupovali Svaz měst a obcí ČR Alenka Antošová, starostka obce Proboštov, Zdeněk Brož, starosta města Šumperk, Hana Richtermocová, místostarostka města Hořice a Alena Knobová, starostka obce Liběšice. Za Asociaci krajů ČR byla v delegaci kromě Jany Fischerové přítomna též Marie Černá, náměstkyně hejtmana kraje Vysočina. Vysokou účastí žen mohla být česká delegace příkladem ostatním. Rada Evropy totiž zpřísňuje kritéria pro  zastoupení žen, kterých musí být v delegacích od počátku roku 2008 nejméně 30%.

Všechny účastníky zasedání přijal generální tajemník Rady Evropy Terry Davis. Na fotografii se zdraví s vedoucí české delegace Janou Fischerovou.15. zasedání CLRAE bylo významné nejen proto, že letošní rok byl rokem obměny delegací (a v našem případě bude obměna pokračovat ještě po podzimních regionálních volbách), ale i proto, že po dvou letech se konaly volby předsedy Kongresu, předsedů obou jeho komor (Komory místních orgánů a Komory regionů) a generálního tajemníka. Předsedou CLRAE byl zvolen Yavuz Mildon (Turecko), předsedou Komory místních orgánů Ian Micallef z Malty, předsedkyní Komory regionů Ludmila Sfirloaga z Rumunska a  generálním tajemníkem opět Ulrich Bonher (Německo).

Systém práce Kongresu spočívá v tom, že jsou přijímány rezoluce a doporučení, které byly v dřívějším stádiu připraveny ve výborech (stálém, institucionálním, pro kulturu a školství, pro sociální soudržnost a pro udržitelný rozvoj). Obecně platí, že doporučení jsou zasílána Výboru ministrů Rady Evropy, jenž má zajistit jejich provádění vládami, rezoluce jsou určeny jako poradní materiály pro asociace místních a regionálních samospráv.

Plenární zasedání (obou komor společně) přijímá dokumenty obecnější platnosti. Letos byly takto přijaty dokumenty „Děti ve městě“ reagující na stále se zhoršující situaci dětí žijících ve městě. Místní samosprávy by měly přijímat opatření na její zlepšení, např. v oblasti územního plánování, mobility a bezpečnosti. „Zapojení a účast mladých lidí na životě obce a regionu“ razí zásadu, že na každé politice obce nebo regionu by se měli podílet mladí lidé. Dále byly na plénu přijaty dokumenty „Partnerství místních a regionálních orgánů a nevládních organizací“, „Interkulturní a interreligiózní dialog“ a „Sociální přístup k boji proti rasizmu na místní a regionální úrovni“. Jean-Claude Van Cauwenberghe (Belgie) podal  zprávu o stavu projednávání Evropské charty regionální demokracie, kterou se CLRAE zabývá již od r. 1997. Zdůraznil nové aspekty návrhu – princip loajálnosti a respektování územní celistvosti státu, princip dobré vlády a respektování místních samospráv. Důležitý je požadavek na přímé volby regionálních shromáždění, který se však setkává s opozicí některých států. Přijatý dokument doporučuje Výboru ministrů, aby návrh Charty regionální demokracie byl přijat jako nová úmluva Rady Evropy, aby její text byl otevřen k podpisu jejím členským státům a aby ji tyto státy co nejdříve ratifikovaly.

Komora místních orgánů přijala doporučení a rezoluce  „Elektronické nástroje jako odpověď na potřeby místních samospráv“ zdůrazňující vzrůstající potřebu součinnosti mezi občany a jejich volenými zástupci, „Elektronická demokracie v projektech měst“ (elektronická komunikace a možnosti zlepšení konzultace o městských projektech), „Zlepšit integraci migrantů prostřednictvím místní bytové politiky“ a „Sociální integrace dětí, které pracují nebo žijí na ulici“ (příčiny stavu – chudoba, nezaměstnanost, rodinné problémy, neexistence přesných statistických údajů, nutnost sjednotit úsilí členských států RE pro řešení problémů). Zvlášť významná je nově přijatá   „Evropská charta měst II“, která navazuje na Evropskou chartu měst I z roku 1992, přihlíží k novým skutečnostem a navrhuje soubor zásad a konceptů umožňujících městům čelit novým výzvám. Bude předána Evropské unii.
 Komora regionů přijala rezoluci a doporučení „Potřeba regionální kulturní identity“  (nutnost zajistit dostatečné prostředky, aby regiony zastupovaly všechny v něm přítomné skupiny a menšiny) a doporučení „Regionální demokracie v Řecku“, adresované  řecké vládě, aby odstranila zasahování regionů do kompetencí obcí a měst. Dále byla schválena „Cena regionů CLRAE“, kterou bude Kongres každoročně udělovat v partnerství s bankou Dexia. Mohou o ni usilovat regiony všech členských států CLRAE. Letošní téma je „Podpora sociální soudržnosti prostřednictvím ekonomického rozvoje“.

Je pravda, že témata přijatých dokumentů se dotýkají velmi různorodých oblastí. Zájemci o určitou problematiku se však mohou s jednotlivými dokumenty blíže seznámit (v angličtině, francouzštině, němčině, italštině a ruštině) na webových stránkách Kongresu www.coe.int/congress kliknutím vlevo na „All texts“ pod „Adopted texts“.

 

Mgr. Jan Svoboda