09.06.2011

20. plenární zasedání Kongresu místních a regionálních orgánů Rady Evropy

Na plenární zasedání, které se uskutečnilo ve Štrasburku ve dnech 22. až 24. března, dopadl stín japonské katastrofy i nutnost zamýšlet se nad situací v některých arabských zemích. Velký prostor byl tentokráte věnován rovněž situaci Romů, jejichž postavení v mnoha zemích zhoršila ekonomická krize.

Na plenární zasedání, které se uskutečnilo ve Štrasburku ve dnech 22. až 24. března, dopadl stín japonské katastrofy i nutnost zamýšlet se nad situací v některých arabských zemích. Velký prostor byl tentokráte věnován rovněž situaci Romů, jejichž postavení v mnoha zemích zhoršila ekonomická krize. 

V úvodu zasedání uctili delegáti minutou ticha mrtvé, které si vyžádalo zemětřesení a následné tsunami v Japonsku. Bylo zkonstatováno, že samosprávy by měly být na přírodní katastrofy, z nichž mnohé zasáhly v posledním roce také členské státy Kongresu, lépe připraveny. Měly by se naučit čelit případným rizikům a stát se odolnějšími tváří v tvář klimatickým, ekologickým a sociálním hrozbám. Napomoci by jim v tom mohla kampaň „Učiňme naše města odolnější“, která byla na příští dvě léta připravena v rámci Mezinárodní strategie Organizace spojených národů pro zmírnění následků pohrom. Více se o kampani, do které už se zapojilo přes šest set měst z různých částí světa, dozvíte na adrese http://www.unisdr.org/english/campaigns/campaign2010-2011/

Kongres vyjádřil rovněž podporu revolučním snahám arabského lidu. „Naší přidanou hodnotou je Evropská charta místních samospráv. Charta vznikla v Evropě, ale náleží všem. Její poselství musíme nyní přenést i na druhý břeh Středozemního moře,“ vyzval v úvodním projevu předseda Komory místních samospráv Claude Frécon k solidaritě s arabským lidem. V rámci debaty o situaci v arabských zemích bylo několikráte vyzdviženo také aktivní zapojení žen. Jejich přítomnost byla důležitá nejen v průběhu revolty, ale jejich případná role v aktivním politickém životě bude významná rovněž při formování budoucího vedení dotčených zemí a měst. Především delegáti z Itálie a Řecka pak zmínili jeden z velmi palčivých důsledků revoluce – příliv uprchlíků z arabských zemí, se kterými se pobřežní země potýkají. 

Na pořadu jednání byla i reforma Kongresu. V rámci debaty bylo zdůrazněno jeho jedinečné postavení v rámci evropských institucí. Kongres se věnuje monitoringu dodržování Evropské charty místních samospráv, vysílá své pozorovatele k volbám a podporuje spolupráci na místní úrovni. To vše přispívá k posílení demokracie na místní a regionální úrovni. V rámci reformy by se do budoucna Kongres měl více soustředit na své základní poslání, což zčásti odpoví i na požadavky určité redukce rozpočtu. „Je důležité si uvědomit, že fungování Kongresu něco stojí, neboť ani demokracie není bezcenná. Sjednocená Evropa Kongres potřebuje,“ uvedl ve svém projevu k tomuto tématu francouzský ministr pro místní samosprávy Philippe Richert. 

Účastníci si vyměnili také své zkušenosti s integrací Romů, vyslechli zprávu o stavu místní demokracie v Turecku, Rumunsku, Rakousku a na Maltě a byli informováni o Evropském týdnu místní demokracie.