26.03.2012

22. plenární zasedání Kongresu místních a regionálních orgánů Rady Evropy

Na 300 delegátů ze 47 států se ve dnech 19. až 22. března sešlo v Paláci Evropy ve Štrasburku ke svému jarnímu plenárnímu zasedání. Během tří dnů projednali dopad ekonomické krize, sociální začleňování Romů i stav demokracie v několika členských státech včetně České republiky. 

 Na 300 delegátů ze 47 států se ve dnech 19. až 22. března sešlo v Paláci Evropy ve Štrasburku ke svému jarnímu plenárnímu zasedání. Během tří dnů projednali dopad ekonomické krize, sociální začleňování Romů i stav demokracie v několika členských státech včetně České republiky.

Plenární zasedání bylo zahájeno minutou ticha za čtyři oběti vražedného útoku, ke kterému došlo den před předtím ve francouzském Toulouse. Prezident Kongresu Keith Whitmore poté v úvodu připomněl, že účastníci se v aktuálním složení scházejí naposled, v říjnu budou delegace obměněny. Dokončena bude také již započatá reforma Kongresu, která mimo jiné zvyšuje funkční období delegátů ze dvou na čtyři roky. Nastínil rovněž hlavní téma celého plenárního zasedání – finanční krizi, se kterou se samosprávy musí stále potýkat. Thorbjørn Jagland, generální tajemník Rady Evropy, poznamenal, že solidarita a spolupráce na různých úrovních správy jsou pro překonání krize klíčové.

Druhý den zasedání byla projednána zpráva o stavu místní a regionální demokracie v České republice. Monitorovací mise se uskutečnila v červnu 2011 a delegace Kongresu se během ní setkala s představiteli Svazu měst a obcí ČR, Asociace krajů, ministerstva vnitra, ministerstva financí, Ústavního soudu a Nejvyššího kontrolního úřadu. Navštívila také magistrát Prahy, Brna a obecní úřad ve Velkém Oseku.

Zpravodajové Emil Calota a Philippe Receveur ve svém resumé konstatovali, že Česká republika ušla od ratifikace Evropské charty místních samospráv v roce 1999 velký kus cesty a její legislativa je v souladu s ustanoveními Charty. Zároveň ale upozornili, že roztříštěnost územní samosprávy a velký počet malých obcí působí problémy související s kvalitou poskytovaných služeb a s výkonem některých agend. Rovněž je nutné zjednodušit a zpřehlednit systém kontrol ze strany státu. Zpráva doporučuje české vládě více konzultovat přijímaná opatření s představiteli samospráv, zajistit dostatečné pokrytí nákladů na přenesený výkon státní správy a ratifikovat články 4 a 9 Charty.

Zpravodajům poděkoval za vypracování zprávy vedoucí české delegace a starosta města Šumperk Zdeněk Brož. Uvedl, že Svaz ani Asociace krajů nemají ke zprávě žádné připomínky, neboť je pro samosprávy velmi příznivá, výtky nesměřují k obcím, ale ke státu. Kongres zprávu jednomyslně schválil.

22. plenární zasedání ukončil jeho prezident. Znovu připomněl reformu Kongresu, která určuje priority a směřování na další léta. Předtím, než zazněla evropská hymna uzavírající zasedání, delegáti povstali, aby se potleskem rozloučili s Keithem Whitmorem, který Kongresu v roli prezidenta předsedal naposled.

Jana Koubková
tajemnice české delegace do CLRAE