31.10.2016

31. zasedání Kongresu se zúčastnila česká delegace v novém složení

19. – 21. říjen 2016 Podzimní zasedání Kongresu bylo výjimečné, neboť se jej zúčastnili nově delegování zástupci ze 47 členských států Rady Evropy včetně ČR, kteří ze svých řad volili nové představitele Kongresu, jeho komor a pracovních výborů. Národní delegace do Kongresu disponují čtyřletým funkčním obdobím

 

19. – 21. říjen 2016

Podzimní zasedání Kongresu bylo výjimečné, neboť se jej zúčastnili nově delegování zástupci ze 47 členských států Rady Evropy včetně ČR, kteří ze svých řad volili nové představitele Kongresu, jeho komor a pracovních výborů.

Národní delegace do Kongresu disponují čtyřletým funkčním obdobím. Pro období 2016 – 2020 české samosprávy v Komoře místních samospráv reprezentují:

Řádní členové:

Mgr. Zdeněk Brož, starosta města Šumperk a vedoucí delegace do CLRAE

Alena Knobová, starostka obce Liběšice

Alenka Antošová, zastupitelka obce Proboštov

Doc. Mgr. Antonín Staněk, Ph.D., primátor města Olomouc

Náhradníci:

Ing. Helena Dvořáčková, náměstkyně primátora města Pardubice

Ing. Petr Vokřál, primátor města Brno

Ing. Bc. Robert Zeman, zastupitel města Prachatice

31. plenárního zasedání se zúčastnila delegace ve složení Zdeněk Brož, Alenka Antošová, Antonín Staněk a Petr Vokřál, která se podílela na zvolení jednotlivých čelních představitelů Kongresu.

Poprvé v historii byla předsedou Kongresu zvolena žena, a to Gudrun Mosler-Törnström (Rakousko, SOC). Předsedou Komory místních samospráv byl znovu zvolen Anders Knape (Švédsko, EPP-CCE) a Gunn Marit Helgesen (Norsko, EPP-CCE) byl zvolen jako předseda Komory regionů. Předsedou Monitoring Committee byl znovu zvolen Leen Verbeek (Nizozemsko, SOC), Jean-Louis Testud (Francie, EPP-CCE) byl zvolen předsedou Governance Committee a předsedou Current Affairs Committee byl zvolen Gabriele Neff (Německo, ILDG).

Vedle voleb představitelů Kongresu delegáti přijali nové priority Kongresu pro období 2017-2020. Priority se zaměřují na dvě hlavní oblasti: posílení kvality místní a regionální demokracie a budování bezpečné společnosti, která je inkluzivní a blíže k občanům. První oblast zahrnuje řádné fungování místních a regionálních samospráv, jakož i monitoring jejich úrovně samostatnosti a finančních zdrojů. To zahrnuje pravidelné sledování situace v členských státech a jejich implementaci Evropské charty místní samosprávy. Druhá oblast je zaměřená na současné výzvy, jímž samosprávy čelí, především pak boji proti radikalizaci a násilnému extrémismu, integraci uprchlíků a přistěhovalců, podpoře multikulturního přístupu a účasti občanů, posílení venkovských oblastí apod. Blíže k prioritám Kongresu viz wcd.coe.int/ViewDoc.jsp 

V souvislosti s přípravou předsednictví ČR ve Výboru ministrů Rady Evropy, které bude probíhat od května do listopadu 2017, se generální tajemník CLRAE Andreas Kiefer setkal s českou delegací. Cílem setkání, jehož se zúčastnil i nový velvyslanec ČR při Radě Evropy Emil Ruffer, bylo představení zamýšlených aktivit ČR v rámci českého předsednictví včetně místní a regionální samosprávy.

Členi české delegace se rovněž setkali se studentkou Lenkou Vybíralovou, která byla generálním tajemníkem Rady Evropy vybrána na základě svých zkušeností z neziskové organizace Amnesty International a zájmového studentského spolku MuniMUN jako zástupce české mládeže pro 30. a 31. plenární zasedání CLRAE. Zástupci mládeže ze všech členských států Rady Evropy se mohou plenárních jednání zúčastňovat na základě iniciativy Kongresu na podporu participace mládeže v demokratických procesech a strukturách. Cílem této iniciativy je vytvořit prostor pro dialog mezi mládeží a volenými představiteli místních a regionálních samospráv. Jarního zasedání CLRAE se zúčastnilo celkem 40 delegátů ve věku 16 až 30 let z několika členských zemí Rady Evropy.

Mgr. Šárka Řechková

Tajemník české delegace do CLRAE