26.04.2016

Boj proti radikalizaci a obchodování s lidmi nebo vývoj místní demokracie na Slovensku – hlavní témata 30. plenárního zasedání CLRAE

22. – 24. 3. 2016, Štrasburk Zahájení jarního zasedání Kongresu místních a regionálních samospráv Rady Evropy (dále CLRAE) bylo poznamenáno teroristickými útoky v Bruselu (22. 3. 2016). Předseda Kongresu Jean-Claude Frécon ve svém zahajovacím projevu odsoudil tyto barbarské útoky a zdůraznil,

22. – 24. 3. 2016, Štrasburk

Zahájení jarního zasedání Kongresu místních a regionálních samospráv Rady Evropy (dále CLRAE) bylo poznamenáno teroristickými útoky v Bruselu (22. 3. 2016). Předseda Kongresu Jean-Claude Frécon  ve svém zahajovacím projevu odsoudil tyto barbarské útoky a zdůraznil, že přes současné problémy (terorismus, uprchlická krize, konflikty na Středním východě a v Africe nebo hospodářskou krizi) je práce Kongresu, která vede k posilování místní a regionální demokracie, stejně důležitá jako kdykoli předtím. Jean-Claude Frécon uvedl, že místní a regionální samosprávy jsou klíčovými aktéry pro demokratickou stabilitu na kontinentě, přesto dle něj je centrální vlády dostatečně nezapojují. Jean-Claude Frécon připomenul, že Charta místní samosprávy je nedílnou součástí tohoto systému. Jedná se o aktuální text poskytující návod místním orgánům, jak se vyrovnat s výzvami, jimž musí čelit.

Kongres se rovněž věnoval problematice rostoucího extremismu a způsobům, jak mu na místní a regionální úrovni předcházet. Členové Kongresu přijali usnesení o vytvoření souboru nástrojů (toolkitu) na podporu mezikulturního a mezináboženského dialogu určeného pro volené zástupce místních a regionálních samospráv. Navrhovatelé - Bert Bouwmeester z Nizozemí a Josef Neumann z Německa - uvedli, že toolkit bude zahrnovat jak digitální zdroje, tak příklady osvědčených postupů a bude k dispozici v 36 jazycích (včetně češtiny) na internetových stránkách Kongresu. Tato iniciativa je součástí přijaté strategie Kongresu týkající se boje proti radikalizaci na místní úrovni, která byla členy CLRAE přijata v únoru 2015 s cílem omezit náboženskou radikalizaci a podporovat různorodé kulturní a náboženské aktivity na místní úrovni.

Rozsáhlou diskusi vedli členové Kongresu o roli místních a regionálních samospráv v kontextu problematiky obchodování s lidmi. Jak uvedl předseda Komory místních samospráv Anders Knape obchodování s lidmi, jež má mnoho podob (od nucené práce až po prostituci a prodej dětí či orgánů), se stalo globální, rychle se šířící epidemií. Andreas Knape zdůraznil, že municipality a kraje mohou nejen odhalit, ale i efektivně předcházet tomuto obchodování na svém území. Nicolas Le Coz, předseda expertní skupiny odborníků Rady Evropy na opatření proti obchodování s lidmi (GRETA), v diskusi uvedl, že několik evropských měst a regionů (např. z Albánie, Belgie, Nizozemí či Německa aj.) již vyvinulo koordinační struktury pro boj proti obchodování s lidmi, které kombinují jak preventivní opatření, tak opatření na ochranu obětí. Rovněž poznamenal, že přijatá Úmluva Rady Evropy o opatřeních proti obchodování s lidmi z roku 2008 je zatím nejúčinnější a nejucelenější právní nástroj, který je v současné době k dispozici.

V rámci 30. plenárního zasedání se členové Kongresu mimo jiné věnovali problematice vývoje místní a regionální demokracie ve Francii a výsledkům pozorovatelské volební mise na Ukrajině. Rovněž byly prezentovány výsledky monitorovací mise, která se v prosinci 2015 uskutečnila ve Slovenské republice. Monitorovací delegace CLRAE s uspokojením zaznamenala u našeho souseda zlepšení v oblasti místní a regionální demokracie. Zpravodajové v monitorovací zprávě vyzdvihli především úsilí o decentralizaci a registraci instituce sdružující kraje, díky níž došlo k posílení stávajícího dialogu mezi centrální vládou a regionální úrovní. Přetrvávajícím negativním jevem současného systému je slabá komunikace a spolupráce mezi krajskou a místní úrovní. Zpravodajové rovněž doporučili udělit městu Bratislava zvláštní status – hlavní město nebo metropolitní město. Mimo to bylo Slovenské republice doporučeno přehodnotit systém přerozdělování finančních prostředků pro místní a regionální samosprávy.

V souvislosti s přípravou předsednictví ČR ve Výboru ministrů Rady Evropy, které bude probíhat od května do listopadu 2017, vyzval generální tajemník CLRAE Andreas Kiefer českou delegaci ke společné schůzce. Cílem setkání bylo seznámení české delegace s obvyklými aktivitami národních delegací do Kongresu v období, kdy jejich stát předsedá Výboru ministrů.

Členi české delegace se se rovněž setkali se studentkou Lenkou Vybíralovou, která byla generálním tajemníkem Rady Evropy vybrána na základě svých zkušeností s neziskové organizace Amnesty International a zájmového studentského spolku MuniMUN jako zástupce české mládeže pro 30. a 31. plenární zasedání CLRAE. Zástupci mládeže ze všech členských států Rady Evropy se mohou plenárních jednání zúčastňovat na základě iniciativy Kongresu na podporu participace mládeže v demokratických procesech a strukturách. Cílem této iniciativy je vytvořit prostor pro dialog mezi mládeží a volenými představiteli místních a regionálních samospráv. Jarního zasedání CLRAE se zúčastnilo celkem 40 delegátů ve věku 16 až 30 let z několika členských zemí Rady Evropy.

Z české delegace do CLRAE se 30. plenárního zasedání za Komoru místních samospráv zúčastnil vedoucí české delegace a starosta Šumperka Zdeněk Brož, zastupitelka obce Proboštov Alenka Antošová a v roli náhradníka starostka obce Liběšice Alena Knobová. Delegace byla posílena o účast nového řádného člena, a to náměstkyni primátora města Pardubice Helenu Dvořáčkovou. Za Komoru regionů se zúčastnil plenárního zasedání zastupitel Karlovarského kraje Josef Novotný. Českou delegaci doprovázela její tajemnice Šárka Řechková ze Svazu měst a obcí ČR.

Mgr. Šárka Řechková, tajemnice české delegace do CLRAE