11.05.2018

Činnost Kongresu místních a regionálních samospráv Rady Evropy ohrožuje finanční krize

Předsedkyně Kongresu Gudrun Mosler-Törnström v úvodu 34. plenárního zasedání, které se konalo ve dnech 27. – 28. 3. 2018 ve Štrasburku, upozornila na závažnou situaci, v níž se nyní nachází Rada Evropy. Rada Evropy prochází rozpočtovou krizí, která negativně ovlivní fungování samotného Kongresu

Předsedkyně Kongresu Gudrun Mosler-Törnström v úvodu 34. plenárního zasedání, které se konalo ve dnech 27. – 28. 3. 2018 ve Štrasburku, upozornila na závažnou situaci, v níž se nyní nachází Rada Evropy. Rada Evropy prochází rozpočtovou krizí, která negativně ovlivní fungování samotného Kongresu. Předsedkyně Kongresu zdůraznila, že krize začala již dříve, a to rozhodnutím členských států uplatňovat "nulový nominální růst" ve vztahu k rozpočtu Rady Evropy. Situace se ještě více zkomplikovala nedávným rozhodnutím Turecka snížit výši svého ročního příspěvku a nezaplacením dvou třetin příspěvku Ruské federace v roce 2017 a třetiny příspěvku začátkem roku 2018. Předsedkyně Kongresu varovala členy Kongresu před znepokojivým dopadem rozpočtových škrtů na činnost této organizace, jenž se projeví především oslabením vlivu místních a regionálních samospráv v rámci činnosti Rady Evropy.  Dle předsedkyně Kongresu krize není pouze rozpočtová, ale také politická a ovlivňuje nejen institucionální roli Kongresu, ale i jeho schopnosti jednat. V důsledku rozpočtové krize proto byla vytvořena strategická řídící skupina Kongresu, která analyzuje dopady rozpočtové krize na jeho činnost a připraví scénáře dalšího fungování Kongresu.

U příležitosti 34. plenárního zasedání byla rovněž podepsána revidovaná dohoda o spolupráci mezi Kongresem a evropským Výborem regionů (CoR), jež nahradí stávající dohodu z roku 2009. Obě instituce opětovně deklarovaly spolupráci na podpoře decentralizačních procesů a na budování důvěry občanů v územní samosprávu. Prostřednictvím programů spolupráce obě instituce vytvořily praktické synergie v terénu, a to především v zemích Východního partnerství a jižního Středomoří. V reakci na současné výzvy si obě instituce určily prioritní oblasti spolupráce, mezi něž spadá integrace migrant, boj proti radikalizaci, posílení good governance, boj proti korupci a zlepšení lidských práv.

Vedoucí české delegace do Kongresu a člen Komory místních samospráv Zdeněk Brož ve spolupráci s tureckou kolegyní z Komory regionů Gaye Doganoglu seznámil členy Kongresu s výstupy hodnotící zprávy o stavu místní demokracie v Andoře, na jejímž obsahu se jako jeden z členů monitorovací mise osobně podílel. V rámci plenárního zasedání rovněž vystoupila zástupkyně vedoucího české delegace do Kongresu a členka Komory regionů Marie Kaufmann, která prezentovala výstupy z monitorovací mise v Lichtenštejnsku, jíž se spolu s portugalským kolegou Arturem Torresem Pereirou účastnila.

Členové delegace se během plenárního zasedání také setkali s velvyslancem ČR při Radě Evropy Emilem Rufferem, s nímž diskutovali postoj Ruska a Turecka ve vztahu k rozpočtu Rady Evropy a z toho plynoucí důsledky ovlivňující negativně činnost Rady Evropy a jejích poradních orgánů.

34. plenárního zasedání se zúčastnila česká delegace ve složení: za Komoru místních samospráv starosta města Šumperk Zdeněk Brož, starostka obce Liběšice Alena Knobová a zastupitelka obce Proboštov Alenka Antošová; za Komoru regionů: zastupitelka Středočeského kraje Marie Kaufmann a radní kraje Vysočina Martin Hyský. Českou republiku v rámci iniciativy Rady Evropy tzv. youth delegate úspěšně zastupoval student Riverside International School v Praze Adam Zouhar.

Mgr. Šárka Řechková, tajemnice české delegace do Kongresu