04.11.2015

Členové CLRAE vyzvali evropské státy k převzetí společné odpovědnosti za rozmístění uprchlíků na jejich území

20. – 22. 10. 2015, Štrasburk

Zástupci místních a regionálních samospráv členských států Rady Evropy na podzimním zasedání Kongresu místních a regionálních orgánů Rady Evropy vyzvali evropské státy k převzetí společné odpovědnosti za rozmístění uprchlíků na jejich území. V přijaté deklaraci ze dne 21

20. – 22. 10. 2015, Štrasburk

Zástupci místních a regionálních samospráv členských států Rady Evropy na podzimním zasedání Kongresu místních a regionálních orgánů Rady Evropy vyzvali evropské státy k převzetí společné odpovědnosti za rozmístění uprchlíků na jejich území. V přijaté deklaraci ze dne 21. října členové Kongresu vyzývají Výbor ministrů Rady Evropy, aby se ve spolupráci s EU zasadil o začlenění otázky přistěhovalectví a práva na azyl do evropských politik. V souvislosti s uprchlickou krizí zástupci místních a regionálních orgánů v deklaraci rovněž vyzývají k vyčlenění potřebných finančních prostředků určených pro místní a krajskou samosprávu a v reakci na evropskou výzvu přijatou 3. října 2015 evropskými městy Štrasburk, Catania a Roverto vyzývají místní a regionální samosprávy členských zemí Rady Evropy, aby vytvořily tzv. „evropskou síť solidárních měst“.

Kongres se rovněž věnoval problematice prevence radikalismu a opětovného začlenění radikalizovaných jednotlivců do společnosti. Dle zpravodaje Kongresu Leena Verbeeka je nezbytné „pro zajištění dodržování lidských práv přistupovat k otázce bezpečnosti a bezpečnosti občanů vyváženým způsobem“. Dle něj represe samotná není řešením. V boji proti radikalizaci a násilnému extrémismu je nezbytné přijmout preventivní opatření na místní úrovni. Boj proti radikalizaci zahrnuje zavádění informačních strategií především s důrazem na školení těch, kteří pracují v přední linii, a vzdělávání v rodinách a školách založené na respektování kulturní rozmanitosti a lidských práv. Místní a regionální samosprávy by měly také zapojit občanskou společnost a dlouhodobě finančně podporovat programy (převážně neziskových organizací) zaměřené na de-radikalizaci. V této souvislosti Kongres spustil iniciativu nazvanou „Směrem k alianci evropských měst a regionů proti násilnému extrémismu“, jejímž prostřednictvím bude docházet k výměně zkušeností v této oblasti. První akcí v rámci této iniciativy, jež Kongres zajišťuje ve spolupráci s Evropským fórem pro bezpečnost ve městech (EFUS), je konference na téma předcházení radikalizaci vedoucí k násilnému extrémismu, která se uskuteční 18. listopadu 2015 v dánském Aarhusu.

V rámci 29. plenárního zasedání se členové Kongresu mimo jiné věnovali problematice rostoucí chudoby žen. Dle průzkumu Kongresu se ukazuje, že ženy jsou hlavními oběťmi úsporných opatření postupně zaváděných od roku 2010. „Zatímco právní postavení žen se v posledních několika desetiletích výrazně zlepšilo, je politováníhodné, že diskriminace stále existuje a z velké části vysvětluje důvod, proč ženy jsou tak náchylné k chudobě“ zdůraznil zpravodaj Kongresu Jean-Louis Testud. Dle zpravodaje potenciál místních a regionálních orgánů v této oblasti je třeba zkoumat, neboť chudoba není problém jen lidí trpících, ale jde o problém společnosti jako celku. Kongres proto doporučuje, aby místní a regionální vlády přijaly opatření, která zabrání tomu, aby oběti úsporných opatření nebyly postiženy „chronickou chudobou“. Rovněž apeluje na národní vlády, aby podporovaly aktivity měst, obcí a regionů v této oblasti.

Z české delegace do CLRAE se 29. plenárního zasedání zúčastnil vedoucí české delegace a starosta Šumperka Zdeněk Brož, zastupitelka obce Proboštov Alenka Antošová a starostka obce Liběšice Alena Knobová.

Mgr. Šárka Řechková
tajemnice české delegace do CLRAE