06.05.2019
Finanční krize Rady Evropy ohrožuje činnost Kongresu
Členové Kongresu místních a regionálních samospráv Rady Evropy se ve dnech 2. až 4. dubna 2019 setkali ve Štrasburku na svém 36. plenárním zasedání a diskutovali o dalším směřování Rady Evropy, která se nachází v tíživé finanční krizi.
Jedním z hlavních bodů jednání byl příspěvek Kongresu k tzv
Členové Kongresu místních a regionálních samospráv Rady Evropy se ve dnech 2. až 4. dubna 2019 setkali ve Štrasburku na svém 36. plenárním zasedání a diskutovali o dalším směřování Rady Evropy, která se nachází v tíživé finanční krizi.
Jedním z hlavních bodů jednání byl příspěvek Kongresu k tzv. Helsinskému procesu o budoucnosti Rady Evropy a diskuse o rozpočtu a zdrojích Kongresu na příští dvouleté období (2020-2021). Co se finančních zdrojů Kongresu týká, politické vedení Kongresu požaduje, aby jeho celkový rozpočet byl navýšen na 3% z celkového rozpočtu Rady Evropy. Pokud nedojde k navýšení jeho rozpočtu, Kongres bude nucen citelně omezit své aktivity.
Tzv. Helsinský proces, který představuje setkání ministrů zahraničních věcí členských států Rady Evropy (RE) v Helsinkách v druhé polovině května 2019, by měl vést k nalezení přijatelného řešení (finanční) krize Rady Evropy, do které se tato instituce dostala po vystoupení Turecka ze skupiny majoritních plátců Rady Evropy a opakovaným neplacením členských příspěvků ze strany Ruska v reakci na odebrání hlasovacích práv ruské delegaci v Radě Evropy v souvislosti s vojenskou anexí Krymu.
Na pořadu jednání Kongresu byly rovněž dvě monitorovací zprávy o místní a regionální demokracii v Polsku a Moldavsku. Členové rovněž diskutovali o výstupech monitorovacích misí komunálních voleb v Polsku a Slovinsku a voleb do kantonů v Bosně a Hercegovině.
Česká delegace se rovněž setkala se stálým zástupcem ČR při Radě Evropy Emilem Rufferem, se kterým diskutovala nejen o tíživé finanční situaci Rady Evropy, ale i o málo známé instituci spadající pod Radu Evropy, a to o Rozvojové bance Rady Evropy (CEB) a jejím přínosu pro české samosprávy. Rozvojová banka RE přispívá na rozvoj sociálních investičních programů. Hlavním cílem je napomáhat řešit sociální problémy v členských zemích Rady Evropy. Banka poskytuje úvěry zejména na projekty na vytváření a ochranu pracovních míst v malých a středních podnicích, na výstavbu sociálních bytů, na sociální infrastrukturu, na projekty na ochranu životního prostředí, na podporu vzdělávání a zdraví, modernizaci zemědělství, zlepšení kvality životního prostředí ve znevýhodněných městských oblastech a ochranu kulturního dědictví. Od zahájení činnosti v roce 1999 do současnosti uzavřela CEB v ČR úvěrové smlouvy v celkové hodnotě cca 1 205 mil. EUR. Poskytnuté úvěry v ČR byly dosud zaměřeny především na podporu malých a středních podniků a projektů municipalit v oblasti rozvoje a obnovy měst a venkova a v oblasti životního prostředí.
V rámci iniciativy Kongresu zaměřené na podporu zapojování mladých lidí na místní a regionální úrovni byli slyšet také mladí delegáti ze 47 členských států Rady Evropy. Českou republiku zastupoval student Matěj Rösner.
36. plenárního zasedání se zúčastnila česká delegace ve složení: za Komoru místních samospráv Zdeněk Brož (Šumperk), Alena Knobová (Liběšice) a Alenka Antošová (Proboštov); za Komoru regionů: Marie Kaufmann (Středočeský kraj), Martin Hyský (kraj Vysočina), Aleš Dufek (Zlínský kraj).
Mgr. Šárka Řechková, tajemnice české delegace do Kongresu