20.11.2014

Ukrajinská krize se promítla do jednání Kongresu místních a regionálních orgánů Rady Evropy

14. – 16. října 2014, Štrasburk Ukrajinská krize a separatistické tendence v Moldavské republice, Gruzii a Ázerbájdžánu rozjitřily emoce členů Kongresu místních a regionálních orgánů Rady Evropy (CLRAE). Kongres se během schvalování rezoluce odsuzující ruskou vojenskou intervenci na Ukrajinu rozdělil

14. – 16. října 2014, Štrasburk

Ukrajinská krize a separatistické tendence v Moldavské republice, Gruzii a Ázerbájdžánu rozjitřily emoce členů Kongresu místních a regionálních orgánů Rady Evropy (CLRAE). Kongres se během schvalování rezoluce odsuzující ruskou vojenskou intervenci na Ukrajinu rozdělil na dvě části – odpůrce a přívržence ruské politiky. Již v poklidné atmosféře se konaly volby hlavních představitelů Kongresu. Podzimní plenární zasedání Kongresu bylo oživeno rovněž názory mladých zastupitelů, kteří se účastnili jednání Kongresu v roli hostů, čímž přispěli k širšímu vnímání problematiky zapojení mladých lidí do komunální politiky.

Předsedou Kongresu byl zvolen Jean-Claude Frécon z Francie, který má dlouholeté zkušenosti jak z komunální politiky, tak z působení v orgánech Kongresu. Ve svém prvním projevu v roli předsedy Kongresu vyzdvihl pokrok, jehož bylo za poslední roky dosaženo v souvislosti se schválením Charty místní samosprávy všemi členskými zeměmi Rady Evropy, díky čemuž se dle něj zvýšila politická váha Kongresu v rámci Rady Evropy. Nový předseda vyslovil přesvědčení, že prostřednictvím politického dialogu s národními vládami a ve spolupráci s Výborem ministrů Rady Evropy a Parlamentním shromážděním je Kongres schopen přesvědčit centrální vlády, aby zavedly a efektivně chránily místní a regionální demokracii v celé Evropě. Upozornil, že Kongres hájí zájmy místních a regionálních samospráv, ale že neschvaluje násilné formy separatismu či násilné porušování mezinárodních zákonů, které ignorují některé vlády. „Je na nás, na členech Kongresu, abychom usilovali o mírový, demokratický a odpovědný přístup k práci samospráv, neboť v konečném důsledku je to Evropa, ve které chceme žít a kterou chceme předat našim dětem“.

Předsedou Komory místních samospráv byl zvolen Anders Knape ze Švédska, předsedou Komory regionů pak Gudrun Mosler-Tornstrom z Rakouska. Úspěchem pro Slovenskou republiku bylo zvolení Jaroslava Hlinky, primátora města Košice, jako třetího místopředsedy Komory místních samospráv.

Podzimní zasedání bylo poprvé zpřístupněno i pro mladé delegáty ve věku 16 až 30 let z 34 různých zemí, kteří se zasedání účastnili jako hosté národních delegací. Tito jednotlivci se aktivně zapojovali do diskusí, jež probíhaly v plénu či na jednotlivých komisích. V průběhu diskuse na téma „(ne)zaměstnanost mladých“ byly na obrazovkách v sále promítány komentáře k této problematice, jež mohli mladí sdílet s účastníky Kongresu na Twittru po dobu konání diskuse. Účastníci diskuse se shodovali, že zapojení mladých lidí do rozhodovacích procesů představuje způsob, jak budovat aktivní občanství.

Vášnivou několikahodinovou debatu v plénu vyvol návrh prohlášení o separatistických tendencích na Ukrajině a sousedních zemích. V nově přijatém prohlášení, které podpořili i členové české delegace, tak Kongres „odsuzuje ruskou vojenskou intervenci na východní Ukrajině a všechny formy nátlaku ze strany Ruska na jeho sousedy“. Dle Kongresu je bezpečnost tohoto kontinentu vážně ohrožena nedodržováním mezinárodních pravidel a zásad a hodnot Rady Evropy ze strany Ruské federace, která se k jejich dodržování zavázala vstupem do této organizace. Kongres prohlášením opětovně vyslovil svoji podporu iniciativám a činnosti generálního tajemníka Rady Evropy a jejím dalším orgánům za účelem mírového urovnání situace na Ukrajině. Zásady mezinárodního práva jsou však dle Kongresu porušovány i v Gruzii, Ázerbájdžánu a Moldavské republice.

Členové Kongresu se v následujících dvou dnech dále věnovali otázce podpory vzdělání a komunikačních strategií nebo roli regionálních médii jako nástroje pro budování demokracie. Na pořadu jednání byly mimo jiné monitorovací zprávy zabývající se vývojem místní a regionální demokracie v Belgii a zprávy z monitorovacích misí voleb v Nizozemí, Ukrajině a Gruzii.

V průběhu 27. plenárního zasedání byly přijaty následující texty:wcd.coe.int/ViewDoc.jsp

Z české delegace do CLRAE se 27. zasedání zúčastnil vedoucí české delegace a starosta Šumperka Zdeněk Brož, zastupitelka Hořic Hana Richtermocová, zastupitelka Proboštova Alenka Antošová a starostka Liběšic Alena Knobová.

Mgr. Šárka Řechková
tajemnice české delegace do CLRAE