28.05.2007

Informace o partnerské spolupráci měst a obcí

V příspěvku naleznete informace o přínosu a způsobu financování partnerské spolupráce měst, o formách partnerství a o tom, jak postupovat v případě zájmu o nalezení partnerského města či obce.

V příspěvku naleznete informace o přínosu a způsobu financování partnerské spolupráce měst, o formách partnerství a o tom, jak postupovat v případě zájmu o nalezení partnerského města či obce.

Význam partnerské spolupráce měst

Myšlenka partnerské spolupráce měst (town-twinning) se zrodila krátce po 2. světové válce se záměrem ochránit Evropu před dalším válečným konfliktem. Twinning vytváří jedinečnou příležitost k setkávání občanů evropských měst, k vzájemnému poznávání, k výměně myšlenek, zkušeností a názorů a k překonávání historicky podmíněných předsudků a nedůvěry. Dnes, po více než padesáti letech, partnerská spolupráce měst přerostla v hnutí, které spojuje města a občany celé Evropy i světa.
Twinningové hnutí, které je založeno na konkrétním setkávání občanů měst, na osobních kontaktech a přátelství, může zásadním způsobem napomoci procesu integrace Evropské unie.
Partnerská spolupráce měst a obcí se zaměřuje na celou škálu aktivit od kulturní, sportovní spolupráce, výměny studentů a mladých lidí až po, v současné době stále více preferovanou, výměnu zkušeností, místní rozvoj, ekonomickou spolupráci nebo spolupráci na společných projektech v rámci evropských programů.

Přínos

Spolupráce měst pokrývá širokou škálu aktivit, které se dotýkají všech občanů a přinášejí prospěch jak občanům, tak městu.

Co partnerská spolupráce měst přináší občanům:
- rozšiřuje prostor pro toleranci a překonává xenofobní postoje;
- podporuje sounáležitost komunity a rozvíjí občanskou společnost;
- podporuje zapojení mladých lidí do života obce.
Co partnerská spolupráce přináší obci a městu:
- zvyšuje světové a evropské povědomí ;
- usnadňuje přístup k fondům Evropské unie;
- pomáhá zlepšovat úroveň služeb poskytovaných občanům skrze sdílení zkušeností.
- rozšiřuje zkušenosti pracovníků místní samosprávy;
Obecný přínos:
- přispívá k rozšiřování obecného povědomí a znalostí;
- podporuje vzdělání;
- vytváří prostor pro navazování obchodních a ekonomických vztahů.

Forma a podstata partnerství

Partnerská spolupráce měst může mít několik podob:

- formální partnerství - na základě podepsané dohody o spolupráci, deklarace či smlouvy o spolupráci;
- spolupráce na společném projektu;
- neformální partnerství – jde o neformální spolupráci bez podepsané dohody či smlouvy.
Základem pro funkční a živé partnerství je samozřejmě vzájemné porozumění a společné chápání partnerské spolupráce mezi municipalitami, efektivní komunikace, jasné a srozumitelné cíle naplňující obsah partnerství a aktivní zapojení občanů, zájmových a profesních sdružení do town-twinningových aktivit.

Financování twinningových aktivit

Od roku 1989 na úrovni Evropské unie existuje zvláštní program podporující akce v rámci partnerské spolupráce měst, jehož hlavním cílem je posílení již existujících a podpora nově vznikajících partnerských vztahů měst prostřednictvím grantů. Tento program je každoročně vyhlašován Evropskou komisí a řízen Town-twinningovým oddělením Generálního ředitelství pro vzdělání a kulturu Evropské komise a k tomu účelu zřízenou agenturou. V období 2007 – 2013 budou town-twinningové aktivity financovány v rámci programu Evropa pro občany (Europe for Citizens). Více informací o town-twinningovém programu Evropské komisenaleznete na webových stránkách Evropské komise nebo na webových stránkách Výkonné agentury EACEA nebo na webových stránkách Svazu v rubrice Grantové možnosti.

Jak nalézt partnerské město v zahraničí
Pokud máte zájem o navázání nového partnerství a hledáte partnerské město v zahraničí, můžete využít služeb Oddělení vnějších vztahů SMO ČR. Svaz měst a obcí je členem Rady evropských municipalit a regionů (CEMR), která zahrnuje network town-twinningových koordinátorů národních asociací místní samosprávy evropských členských i nečlenských zemí EU. Twinningový koordinátor Svazu zajišťuje distribuci žádostí o vyhledání partnerského města a v roli prostředníka pomáhá navazovat nová partnerství na základě vzájemných kontaktů s ostatními asociacemi místní samosprávy. V rubrice Nabídky spolupráce jsou zveřejněny konkrétní nabídky zahraničních měst, které hledají partnera v České republice.
Máte-li zájem o navázání nového partnerství a chcete-li využít kanceláře Svazu, postupujte, prosím, následujícím způsobem:
  • Vyplňte dotazník Twinning Request Form, který je k dispozici v příloze tohoto článku nebo na vyžádání na Oddělení vnějších vztahů Svazu měst a obcí ČR. Nezapomeňte uvést údaje týkající se vaší obce / vašeho města, jako jsou geografická poloha, velikost obce, počet obyvatel, průmysl, zemědělství, historie města, zajímavá místa, školská zařízení, zájmová a profesní sdružení apod. Dále uveďte Vaši představu o městě, se kterým byste chtěli navázat spolupráci, tj. z jaké země, oblast spolupráce apod. Vyplněný dotazník zašlete na Oddělení vnějších vztahů Svazu měst a obcí ČR.
  • Zahraniční oddělení Svazu vaši žádost zašle na příslušné národní asociace místní samosprávy, kde se započne hledání vhodného partnera skrze publikování vaší žádosti v periodiku asociace, na internetových stránkách apod. Pokud není dočasně možné nalézt vhodného partnera, vaše žádost bude pravidelně opakována.
  • Jakmile získáte kontakt na potencionální partnerské město, měli byste s ním navázat přímý kontakt, vyměnit si informace, diskutovat své představy o spolupráci a tím zjistit, zda existuje perspektiva pro navázání dobrého partnerství.
  • V případě, že máte zájem o navázání spolupráce s některým městem či obcí, jejichž informace jsou zveřejněny v rubrice Nabídky spolupráce, kontaktujte Oddělení vnějších vztahů Svazu. Rádi zprostředkujeme první kontakt.
  • V případě, že spolupráce je úspěšná a města / obce uzavřela (-y) partnerskou smlouvu, informujte o této skutečnosti Oddělení vnějších vztahů Svazu měst a obcí z důvodu aktualizace databáze partnerské spolupráce. Nezapomeňte, že na aktivity spojené s uskutečňováním nového twinningového partnerství a s partnerskou spoluprací obecně můžete získat grant z Programu Evropa pro občany.