06.02.2012

Plošné snížení správního poplatku za tomboly

Ve Finančním zpravodaji vyšlo rozhodnutí ministra o prominutí části správního poplatku za přijetí žádosti o provozování tomboly. Částka 5 000 Kč se tak snižuje na 500 Kč.  Přinášíme text rozhodnutí včetně odůvodnění.

Ve Finančním zpravodaji vyšlo rozhodnutí ministra o prominutí části správního poplatku za přijetí žádosti o provozování tomboly. Částka 5 000 Kč se tak snižuje na 500 Kč.  Přinášíme text rozhodnutí včetně odůvodnění.

Plošné prominutí umožňuje § 260 daňového řádu, a to z důvodu nesrovnalostí vyplývajících z uplatňování daňových zákonů.  V ustanovení zákona se uvádí, že ministr promíjí daně (legislativní zkratka, pod kterou se řadí i poplatek), které spravují jím řízené správní orgány. Ačkoliv obce zřejmě ministr financí přímo neřídí, vychází se zde z faktu, že ministerstvo gesčně spravuje tuto část poplatků i způsob povolování tombol prostřednictvím zákona o loteriích a jiných podobných hrách.  

Na tento podrobnější dotaz získal Svaz následující odpověď: "Obecně platí, že MF je ústředním orgánem státní správy pro daně, poplatky a cla (zákon 2/1969 Sb.). Bez ohledu na to, kdo je správcem daně v prvním stupni, je Ministerstvo financí vždy poslední instancí (tomu přisvědčuje i judikatura). Tak je tomu na úseku místních i správních poplatků. Výjimku tvoří poplatky soudní, kde je speciální úprava v zákoně o soudních poplatcích. Tomu odpovídá i skutečnost, že MF zajišťuje metodiku správních a místních poplatků a zajišťuje výkon agendy příslušící nadřízenému správci daně (v daném případě nadřízený krajskému úřadu). Tuto činnost zajišťuje odbor 26 MF. Lze tedy shrnout, že i když v obecné rovině obce, resp. obecní úřady spadají pod rezort Ministerstva vnitra, tak při výkonu správy poplatků spadají pod rezort MF. Jsou jím v tomto rozsahu řízeny."

Dodejme, že v souladu s § 8 odst. 2 písm. c) zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, jsou od správního poplatku osvobozeny úkony pro orgány územního samosprávného celku prováděné úřadem téhož celku. Jinak řečeno, že obce jako pořadatelé samy sobě za povolení loterie neplatí.

tiskovém prohlášení ministerstva se rovněž hovoří o záměru upravit tuto oblast v novém zákoně o provozování sázkových her. Obecní úřady nyní budou na žádost vracet přeplatek na správním poplatku. Věříme, že obdobný vstřícný přístup bude použit také při přípravě metodického postupu kontroly odvodu z tombol, jehož správu nově provádějí finanční úřady.

Svaz se tématu trvale věnuje, o vývoji budeme informovat, další informace naleznete také zde.