15.12.2011

Podpora obcí na dně "U-křivky" zamítnuta

Tři hlasy chyběly k podpoře návrhu, který měl více než osmi stovkám obcí s nejnižšími daňovými příjmy zajistit jednorázovou finanční podporu. Pro návrh hlasovali pouze poslanci ČSSD, KSČM, část ODS a část nezařazených. Ptejme (ptejte) se poslanců, jak hlasovali a proč. 

Tři hlasy chyběly k podpoře návrhu, který měl více než osmi stovkám obcí s nejnižšími daňovými příjmy zajistit jednorázovou finanční podporu. Pro návrh hlasovali pouze poslanci ČSSD, KSČM, část ODS a část nezařazených. Ptejme (ptejte) se poslanců, jak hlasovali a proč.

První ze závěrů letošní XIV. celostátní finanční konference má podobu žádosti určené poslancům všech politických stran, aby podpořili požadavek Svazu na jednorázové posílení rozpočtů obcí s nejnižšími daňovými příjmy na obyvatele v roce 2012. V této souvislosti rovněž předseda Svazu oslovil poslance (viz níže). Konečný poslanecký návrh vznikl ve spolupráci se Svazem a po technické stránce byl konzultován s ministerstvem financí. Předkladatel Vladislav Vilímec (ODS) jej nejprve připravil pro Rozpočtový výbor. Na konci listopadu nebyl přijat s odůvodněním, že nebyl koaličně projednán. Ponechme na posouzení každého starosty kvalitu argumentu „s návrhem věcně souhlasím, ale musíme se o něm bavit v koalici“.

Poslanec Vilímec na prosbu Svazu, především pak představitelů obcí II. typu, načetl návrh v plénu, kde mj. uvedl: „Jedná se v zásadě o obce s počtem obyvatel od tisíce do deset tisíc obyvatel, kde jsou ony propady objektivně největší. Tento stav by měl být, a já věřím pevně, že bude napraven až přijetím novely zákona o rozpočtovém určení daní, jehož účinnost se ale předpokládá až k 1. lednu 2013. V roce 2012 tedy nedojde ke změně rozpočtového určení daní a při uvažovaném dopadu dalších legislativních opatření budou daňové výnosy těchto obcí velmi vzdálené průměrným hodnotám.  

Pouze rekapituluji, že původním záměrem Svazu měst a obcí České republiky bylo v roce 2012 dorovnání daňových výnosů do úrovně 7800 korun daňových výnosů v přepočtu na jednoho obyvatele. To by však vyžadovalo vyčlenit částku přesahující minimálně 1 mld. korun. I plná kompenzace do úrovně nakonec zvolené 7000 korun na jednoho obyvatele by vyžadovala částku převyšující 600 mil. korun.“

Z tabulky, která je uvedena níže, lze vyčíst zamítnutý návrh konkrétní kompenzace pro každou z 862 obcí. Čtyřicet obcí tak nezíská více než 1 mil. Kč, u většiny pak šlo o statisíce. Svaz měst a obcí ČR jako nepolitická organizace se snaží spolupracovat se všemi poslanci a hájit zájmy obcí za pomoci odbornosti, nikoliv politického zjednodušování. Výsledek hlasování však, bohužel, dokládá, že financování obcí se stalo až příliš politickým tématem, že zájmy obcí se staly druhořadými. Nezbývá než respektovat postoj každého poslance, nicméně záznam o hlasování nelze označit jinak než za „tabuli prozření“.