05.04.2012
Poslanci předjednávali účetnictví a RUD
Rozpočtový výbor podpořil pozměňovací návrh, kterým se vyplňování výkazu PAP považuje za přenesený výkon státní správy. Odpovědný podvýbor dále řešil možnosti úprav návrhu rozpočtového určení daní. Nové návrhy jsou někdy až překvapivé.
Rozpočtový výbor podpořil pozměňovací návrh, kterým se vyplňování výkazu PAP považuje za přenesený výkon státní správy. Odpovědný podvýbor dále řešil možnosti úprav návrhu rozpočtového určení daní. Nové návrhy jsou někdy až překvapivé.
Svaz měst a obcí ČR dlouhodobě usiluje o nápravu podmínek, které panují v oblasti účetnictví státu a výkaznictví souvisejícího se systémem státní pokladny. Pro obce a města zatím převážná část opatření spojených s úsilím o rozumné řízení státních financí znamenala pouze zvýšení administrativy a finanční náklady. V současné době mohou obce nad 3 tis. obyvatel žádat pro sebe a své příspěvkové organizace dotaci určenou k pokrytí části nákladů souvisejících s Pomocným analytickým přehledem. Jde však pouze o dotaci jednorázovou, proto Svaz podporuje pozměňovací návrh pana poslance Vilímce (ODS), aby výkazní povinnosti nad rámec zákona o účetnictví byly považovány (a financovány) jako přenesený výkon státní správy. Navzdory nesouhlasnému stanovisku Ministerstva financí a části koaličních poslanců Rozpočtový výbor tento návrh podpořil. Text dopisu s podporou návrhu je uveden pod článkem.
Podvýbor pro financování územních samospráv a využívání prostředků EU projednával návrh novely zákona o rozpočtovém určení daní. Na pozvání poslanců se jednání jako hosté účastnili Raduan Nwelati, primátor Mladé Boleslavi, Petr Kajnar, primátor Ostravy, Ivan Černý, předseda Finanční komise a zastupitel města Úvaly a Jaroslava Kypetová z Kanceláře Svazu.
Poslanecký návrh (tisk. 541) prezentoval za skupinu předkladatelů Petr Gazdík (TOP 09). Kromě obecného shrnutí návrhu upozornil, že předkladatelé jsou připraveni jednat o změnách, neboť novelu systému sdílených daní považují za zásadní úkol tohoto volebního období. Následně prezentoval variantu možné změny, která by řešila výhradu přetrvávající „U-křivky“ u obcí do 500 obyvatel. Kritérium velikosti rozlohy území by mělo být omezeno hranicí 3 ha na obyvatele. Dle výpočtů Ministerstva financí by došlo ke snížení daňových příjmů u zhruba 400 obcí, obvykle s malým počtem obyvatel a velkým katastrem. U téměř 200 obcí by se daňové příjmy meziročně snížily o více než 15 %, v případě Modravy jde o 85 % daňových příjmů. Svaz nemá v současné době k dispozici konkrétní parametry, nicméně, obdobně jako je nevhodný razantní zásah do zdrojů velkých měst, nelze ani malé obce vystavovat riziku náhlého výpadku daňových příjmů. Kompromisem by mohla být menší úprava dnešní hodnoty kritéria ze 3 % na např. 2,5 %.
Mezi dalšími diskutovanými návrhy bylo navýšení podílu všech daní na 25 %, které navrhl pan poslanec Braný (KSČM) nebo zvýšení motivace ve formě zvýšení podílu za zaměstnance z dnešních 1,5 %, což podporuje pan poslanec Vilímec (ODS). P. Kajnar opětovně upozornil na historický vývoj příjmů a výdajů u čtyřech statutárních měst, který nelze opomíjen. Obavy z razantních škrtů pro čtyři největší města zazněly rovněž z vystoupení poslanců ČSSD.
Podvýbor nakonec doporučil rozpočtovému výboru, aby v diskuzi k tisku č. 541 zohlednil především následující body:
- přednostní řešení situace obcí s počtem obyvatel 501 – 10 000 obyvatel, které mají v průměru nejnižší daňové příjmy na obyvatele,
- posílit v systému sdílených daní motivaci, a to ve formě vyššího podílu na zálohách na dani z příjmů ze závislé činnosti z 1,5 % na 5 – 6 %,
- snížit dopady změny na čtyři největší města, a to maximálně snížení na úrovni 5 % daňových příjmů,
- odstranit extrémní hodnoty vyplývající z rozlohy katastrálního území,
- opětovně sjednotit procento sdílení u všech sdílených daní.
Projednávání tisku se na Rozpočtovém výboru i Výboru pro veřejnou správu se předpokládá v květnu.