24.01.2017

Prezident podepsal zákon o rozpočtové odpovědnosti

Prezident v pondělí 23. ledna 2017 podepsal zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti včetně změny zákonů, které s přijetím právní úpravy rozpočtové odpovědnosti souvisí. Pro obce to mimo jiné znamená, že se budou muset řídit pravidly rozpočtové odpovědnosti.

Prezident v pondělí 23. ledna 2017 podepsal zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti včetně změny zákonů, které s přijetím právní úpravy rozpočtové odpovědnosti souvisí.

To pro obce mimo jiné znamená, že se budou muset řídit pravidly rozpočtové odpovědnosti. První pravidlo se použije v případě, že celkové zadlužení sektoru veřejných institucí přesáhne výši 55 % HDP. V případě, že tato situace nastane, budou územně samosprávné celky muset schvalovat své rozpočty vyrovnané nebo přebytkové s výjimkou zákonem upravených situací. Zákon umožňuje schválit schodkový rozpočet jenom tehdy, pokud bude možné schodek uhradit z úspor minulých let nebo návratnou finanční výpomocí. Schodek vzniklý z důvodu předfinancování evropských projektů bude možné uhradit také půjčkou, úvěrem nebo příjmem z prodeje komunálních dluhopisů.

Druhé pravidlo říká, že výše dluhu územního samosprávného celku nesmí k rozvahovému dni překročit 60 % průměru jeho příjmů za poslední 4 rozpočtové roky. Překročí-li dluh ÚSC 60 % průměru jeho příjmů za poslední 4 roky, je povinen dluh v následujícím kalendářním roce snížit nejméně o 5 % z rozdílu mezi výší svého dluhu a 60 % průměru svých příjmů za poslední 4 rozpočtové roky. V případě, že tak neučiní, Ministerstvo financí v následujícím roce rozhodne podle zákona o rozpočtovém určení daní o pozastavení převodu jeho podílu na sdílených daních. Podíl na výnosu daní (jedná se o výnos DPH a DPPO s výjimkou DPFO, kde je poplatníkem sama obec) tvoří 5 % z rozdílu mezi dosaženým dluhem a 60 % průměru jeho příjmů za poslední 4 rozpočtové roky. Ministerstvo financí může rozhodnout o zrušení pozastavení převodu podílu na výnosu daní pokud ÚSC svůj dluh sníží pod výše uvedených 60 % příjmů. Správce daně převede pozastavený výnos daní do 14 dnů po obdržení rozhodnutí ministerstva. Zrušení pozastavení převodu podílu je možné i na základě žádosti ÚSC k uhrazení svého dluhu.

Změna některých zákonů v souvislosti s přijetím právní úpravy rozpočtové odpovědnosti

Zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti vyvolá změny i dalších zákonů Jedná se např. o zákon č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení daní, zákon č. 420/2004 Sb., o přezkoumávání hospodaření územních samosprávných celků a dobrovolných svazků obcí a nejzásadnější změny přináší změna zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů.

Výčet hlavních změn zákona č. 250/2000 Sb.:

1.     Rozpočtový výhled se bude nazývat střednědobým výhledem rozpočtu (SVR)

2.     SVR bude schvalovat zastupitelstvo, návrh SRV se bude zveřejňovat na úřední desce a internetových stránkách obce nejméně 15 dnů před projednáním na zasedání zastupitelstva. Schválený SRV musí být zveřejněn do 30 dnů na internetových stránkách obce a na úřední desce musí být zveřejněno oznámení o jeho zveřejnění a přístupnosti (nahlédnutí do listinné podoby); toto zveřejnění musí trvat až do schválení nového SVR.

1.      Obdobným způsobem jako SRV se bude zveřejňovat: rozpočet a jeho návrh a závěrečný účet a jeho návrh. 

2.   Dále se budou zveřejňovat veškerá schválená rozpočtová opatření a rovněž i schválená pravidla rozpočtového provizoria -  tyto dokumenty se zveřejňují do 30 dnů po schválení na internetových stránkách a na úřední desce se oznámí, kde je možné je v elektronické podobě nalézt a kde je možné nahlédnout do listinné podoby. Toto zveřejnění musí trvat až do schválení nového rozpočtu.

3.   V případě uplatnění opatření rozpočtové odpovědnosti novela stanovuje limity. Měsíční výdaje ÚSC stanovené v pravidlech rozpočtového provizoria nesmí překročit jednu dvanáctinu výdajů rozpočtu schváleného pro předchozí rozpočtový rok. Nedodržení měsíčního limitu 1/12 výdajů minulého roku je navrhováno k vyhodnocení jako správní delikt.

Nové povinnosti budou mít i příspěvkové organizace a dobrovolné svazky obcí.

Příspěvkové organizace:

PO budou nově sestavovat rozpočet (jedná se o plán výnosů a nákladů na kalendářní rok) a střednědobý výhled rozpočtu (plán výnosů a nákladů na nejméně 2 roky následující po roce, na který je sestavován rozpočet) a dávat ho ke schválení svému zřizovateli a rovněž zveřejňovat na svých internetových stránkách a na stránkách svého zřizovatele a to 15 dnů před projednáváním zřizovatelem a do 30 dnů po schválení zřizovatelem. Zveřejnění musí trvat až do schválení dalšího rozpočtu či střednědobého výhledu rozpočtu.

 Dobrovolné svazky obcí budou zveřejňovat:

-   Návrh střednědobého výhledu rozpočtu na svých internetových stránkách a na úředních deskách členských obcí nejméně 15 dnů přede dnem zahájení jeho projednávání na zasedání příslušného orgánu svazku obcí. Zveřejnění musí trvat až do schválení střednědobého výhledu rozpočtu.

-      Schválený SRV DSO zveřejní na svých internetových stránkách do 30 dnů ode dne jeho schválení a současně oznámí na úředních deskách členských obcí jeho zveřejnění, s uvedením, kde byl zveřejněn v elektronické podobě a kde je možno nahlédnout do jeho listinné podoby. Tímto způsobem musí být zpřístupněn až do schválení nového střednědobého výhledu rozpočtu.

Obdobným způsobem jako SRV budou DSO zveřejňovat: rozpočet a jeho návrh a závěrečný účet a jeho návrh. Tyto dokumenty musí být zveřejněny u všech členských obcí!

Dále se zavádějí se nové správní delikty a sankce za nesplnění nových povinností. Tyto, většinou jenom formální povinnosti, zvyšují riziko správního deliktu a následné sankce, která může činit až 1 mil. Kč.

Výše uvedené zákony nabudou účinnosti 15 den po vyhlášení ve Sbírce zákonů.

S konkrétními dotazy se obracejte přímo na Ministerstvo financí, Odbor 12 - Financování územních rozpočtů a programové financování