28.05.2012

První letošní příjmy z hazardu

V uplynulých týdnech obdržely obce zvláštní příjmy. Jde o první převody ze čtvrtletních záloh podle novely zákona o loteriích a jiných podobných hrách. Přinášíme AKTUALIZOVANÉ shrnutí, které vychází mj. z komunikace s Generálním finančním ředitelstvím.
 

V uplynulých týdnech obdržely obce zvláštní příjmy. Jde o první převody ze čtvrtletních záloh podle novely zákona o loteriích a jiných podobných hrách. Přinášíme AKTUALIZOVANÉ shrnutí, které vychází mj. z komunikace s Generálním finančním ředitelstvím.
Ve středu 25. dubna 2012 skončila lhůta pro podání hlášení k záloze na odvod z loterií a jiných podobných her pro všechny provozovatele, kteří mají vydaná povolení ve smyslu zákona o loteriích a jiných podobných hrách. Tento den byl zároveň posledním dnem, kdy je nutno tuto zálohu zaplatit. V pravidelné tiskové zprávě o inkasu za duben se však žádná zmínka o nové příjmové položce neobjevuje.
V minulém týdnu se v přehledu zveřejňovaném Generálním finančním ředitelstvím, který slouží jako podklad pro výpočet nároků obcí na sdílené daně (RUD), objevil nový sloupec. Nese označení „ODVOD Z LOTERIÍ dle § 41b odst. 1 z.č. 202/1990 Sb.“ a k 30. dubnu se zde objevuje částka 511 mil. Kč. Všechny obce z této částky získají 30 %, tedy 153 mil. Kč. Mezi jednotlivé obce se suma rozděluje shodně jako daň z příjmů právnických osob, takže je důležitý počet obyvatel a rozloha území.
Obce tuto částku zaznamenají v rozpočtové skladbě na položce 1351. Upozorňujeme, že rozpočtová skladba byla od 1. dubna novelizována, aktuální znění naleznete v příloze pod textem. Citujme výklad k této položce: „Odvod z loterií a podobných her kromě z výherních hracích přístrojů - podle části šesté zákona č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění zákona č. 458/2011 Sb., s výjimkou části odvodu z výherních hracích přístrojů a jiných technických herních zařízení (odvod podle § 41i odst. 3 tohoto zákona). Část odvodu z výherních hracích přístrojů a jiných technických herních zařízení patří na položku 1355. Na tuto položku patří i dobíhající odvod části výtěžku z provozování loterií a jiných podobných her na veřejně prospěšné účely, který byl zákonem č. 458/2011 Sb. zrušen.“ Vzhledem k tomu, že zálohy jsou čtvrtletní, lze další převody očekávat zase až na začátku srpna.
Zůstává ale logická otázka – kolik se tedy vybralo z přístrojů a jiných technických zařízení? Na podzim loňského roku se hovořilo o přínosu pro obce ve výši 6 mld. Kč, rovněž lednové odhady pro všechny obce vycházejí z této sumy. Výsledky však odpovídaly počtu zařízení v roce 2010. Regulace hazardu a optimalizace nákladů na straně provozovatelů velmi pravděpodobně celkový počet podstatně sníží. Tento druh příjmů se již vztahuje pouze na zhruba jednu třetinu obcí, které na svém území tyto přístroje povolily. Prostým dělením tedy vychází, že na daňovém účtu, na který se odvádí prostředky podle § 41b odst. 2 zákona o loteriích, by se mělo na konci dubna objevit alespoň 1,3 mld. Kč. Nebo ještě lépe 1,6 mld. Kč, vezmeme-li v úvahu, že obce získají 80 % celkového inkasa.
Kancelář Svazu požádala o doplňující informace, Dle sdělení Generálního finančního ředitelství došlo koncem května  k převodům z „velkého“ podílu, tedy 80 % z výnosu podle § 41b odst. 2 (technická herní zařízení). V souladu s § 6 zákona 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení daní, totiž převádějí finanční úřady výnos daně oprávněným příjemcům (obcím) do 1 měsíce ode dne, kdy tyto prostředky byly zaevidovány na osobním účtu daňového subjektu na jeho splatnou daňovou povinnost. Jak uvedeno výše, v případě odvodu za první čtvrtletí byl dnem splatnosti 25. duben. Podstatnou se ukazuje informace, že prostředky budou obcím převádět finanční úřady podle sídla provozovatele. Ministerstvo financí uvádí na svých stránkách seznam provozovatelů, včetně sídla, nejaktuálnější k 31. lednu 2012. Z tohoto seznamu mohou obce usuzovat, odkud by ještě peníze měly přijít.

S ohledem na počet přístrojů a provozovatelů není technické zajištění výpočtu samozřejmě nejjednodušší.  Správce daně musí nejdříve pořídit hlášení k záloze a přílohu k hlášení k řádku č. 170 (počty a umístění VHP a jiných technických herních zařízení), na základě tohoto hlášení zaevidovat zálohu na osobním daňovém účtu a až na základě zaevidované předpisné věty program spočte částku, kterou má FÚ převést oprávněným příjemcům - obcím. Je zřejmé, že informace v systému zatím pocházejí pouze od provozovatelů, v této souvislosti se předpokládá v polovině roku navázání systematické spolupráce mezi obcemi a MF ČR z důvodu zajištění kontroly. O konkrétní podobě budeme členské obce informovat.